«رویای گیلگمش» به عراق رفت
مهر ۳, ۱۴۰۰
رانش دیواره غربی سازه‌های آبی تاریخی شوشتر
مهر ۳, ۱۴۰۰
نمایش همه

وضعیت تخت جمشید در سال گذشته را بررسی کنید

نامه‌ای به وزیر جدید میراث‌فرهنگی و معاونش

تخت جمشید در سال ۱۳۹۹ دچار مشکلات و آسیب های بسیاری بود که بارها در رسانه ها هم مطرح شد و مسئولان جدید وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به راحتی می‌توانند این اخبار را رصد کنند. با این حال این یادداشت نوشته شده تا این موارد را برای بررسی و بازرسی دقیق دوباره یادآوری کنیم.

یک: بریدن کف هخامنشی با پیکور

در ایام قرنطینه و به دور از چشم کارشناسان در زمانی که تخت جمشید تعطیل بود کف هخامنشی به وسیله پیکور و نیروهای تازه کار و غیر متخصص با دستور مدیر پایگاه تخت جمشید تراش سختی خورد اما وقتی کار به رسانه کشید مدیر پایگاه تخت‌جمشید، خبر تراش کف هخامنشی را  تکذیب کرد و گفت: «ما فقط خاک ها را جمع آوری کردیم.»

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند: «زخم عمیق کارنابلدان و ناکارشناسان بر پیکر بنای تخت جمشید تا ابد باقی است و این زخم عمیق هفت متری دردی برای دل هر متخصصی و نشانه ایی بر بی تدبیری مدیر وقت محوطه میراث جهانی تخت جمشید است.»

 

دو: مرمت اشتباه دست سرباز هخامنشی

مرمت اشتباه دست سرباز هخامنشی در موزه تخت جمشید و ده‌ها مورد مرمتی اشتباه دیگر از جمله استفاده از ملات ماسه و سیمان در  دیواره  پلکان ورودی تخت گاه؛ دخل و تصرف غیر کارشناسانه در ارتفاعات شرقی، مرمت غیر اصولی برزن جنوبی از جمله اقداماتی است که کارشناسان مطلع آنها را اقداماتی اشتباه و زیان بار می‌دانند. متاسفانه اشتباهات مدیریت پایگاه خارج از حیطه مرمت و باستان‌شناسی نیز بسیار گسترده‌تر بوده و در زمینه‌های دیگر نیز  اشتباهات فاحش و مکرر باعث به هدر رفتن اعتبارات مالی زیادی شده است.

 

سه: ساخت سوله در عرصه تخت‌جمشید

از سوی دیگر ساخت یک سوله در عرصه تخت جمشید از دیگر اقدامات اشتباه بود. برخی بر این باورند، تلاش شد تا با تکذیب اخبار مربوطه، اقدامات اشتباه از فشار رسانه‌ها و کارشناسان دلسوز کاسته شود. آوردن شرح تکذیبه‌های منتشر شده در این‌جا از سوی مدیریت پایگاه و پاسخ هایی که به آن‌ها داده  به درازا می‌کشد و در این مجال فقط ذکر یکی از این موارد را خواهیم داد.  وقتی خبر ساخت سوله اشتباه چند صد میلیونی به رسانه ها کشید مدیر تخت جمشید، ابتدا ساخت سوله را انکار و تکذیب کرد اما زمانی که تصاویر ساخت سوله منتشر شد مجبور به اعتراف شد. زمانی که دلسوزان میراث و کارشناسان تصاویر مربوط به اشتباهات سوله ساخته شده را منتشر کردند، مدیر پایگاه اعلام کرد که مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح اخذ کرده است و اگر تلاش دلسوران میراث فرهنگی نبود موضوع خاتمه پیدا می‌کرد.  اما این بار با پیگیری دلسوزان میراث فرهنگی مشخص شد، معاون وقت وزارتخانه از این موضوع بی‌اطلاع است و رئیس نظام مهندسی استان فارس نیز ادعای مدیر پایگاه تخت جمشید را مبنی بر اخذ مجوز بی پایه و اساس و کذب محض دانست.

 

چهار: قلع و قمع کردن صدها درخت تنومند

در کنار این اقدامات اشتباه، قلع و قمع کردن صدها درخت تنومند در محور تخت جمشید بود. جالب اینکه آقای فدایی با به راه انداختن اقدامی به نظر تبلیغاتی، چندین نهال درخت کاج یک تا سه ساله به مناسبت روز درخت کاری کاشت و سعی کرد، بریدن درختان تنومند کاج را توجیه کند. ایشان در یکی از خبرها اعلام کرد پایگاه تخت جمشید برای آبیاری درختان محور و‌ پردیس اقدام به ساخت منابع ثابت برای آبیاری کرده است. این در حالی است که هر روز شاهد خشک شدن درختان محور و جنگل پردیس هستیم.

 

حال جای چند پرسش از مدیران پایگاه میراث جهانی تخت جمشید مطرح است:

۱ . با چه مجوزی حکم قلع و قمع کردن صدها درخت چندین ساله را داده‌اید؟

۲-  شما اطلاع دارید طبق نظر کارشناسان هر درخت قطع شده با قطر متوسط ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر و ارتفاع ۱۳ تا پانزده متر چند میلیون تومان ارزش دارد؟

  1. شما مدعی هستید در ازای هر درخت کاج سه نهال کاشته‌اید. آیا اطلاع دارید از قیمت هر نهال درخت کاج یک تا سه ساله چه قیمتی دارد و اصلا با قیمت درخت های از بین رفته قابل قیاس است؟

۴- آیا قطع کردن درختان کاج و جایگزین شدن نهال‌هایی که هم اکنون بسیاری از آنها خشک شده در شورای فنی تخت‌جمشید مطرح شده است؟

۵-  شما مدعی ایجاد منابع آب ثابت برای آبیاری درختان شده‌اید، پس دلیل خشک شدن تعداد زیادی از درختان اعم از نهال‌های تازه کاشت و درختان دیگر چیست؟ ایا تا کنون در خصوص خشک شدن درختان کاج از سال ۱۳۹۷ تا کنون تحقیق کرده‌اید؟

  1. امروزه درخت کاج به دلایل مختلف رد شده است آیا شما برای کاشت مجدد درختان کاج از کارشناسان کشاورزی و‌ متخصصین امر مشاوره گرفته‌اید؟
  2. آیا برای قطع و فروش درختان محور تخت جمشید و محوطه پردیس مزایده‌ایی برگزار کرده‌اید؟

چند تن از اعضای شورای فنی مدعی اند جایگزین کردن نهال درخت کاج به هیچ عنوان در شورای فنی تخت جمشید مطرح نشده است. امیدوار هستیم که مسئولان جدید وزارتخانه موارد یاد شده را بررسی کنند و با انتشار اسناد و مدارک اقدام به شفاف سازی شرایط کنونی تخت جمشید کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *