به میراث فرهنگی نگاهی دقیق‌تر داشته باشید
شهریور ۲۹, ۱۴۰۰
تدفین نوزادان و کودکان در ظروف آشپزخانه‌ای
شهریور ۲۹, ۱۴۰۰
نمایش همه

آقای وزیر خیلی زود به «میراث فرهنگی» پشت کردید

جناب وزیر با این انتصاب خود هیچ کارشناس و مدیر باسابقه و تحصیل کرده‌ و با دانشی را در این حوزه قابل ندانست تا به سمت معاونت میراث‌فرهنگی منصوب کند

 

مجتبی گهستونی، فعال حوزه میراث‌فرهنگی خوزستان، عضو شورای هماهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری

وزیر میراث‌فرهنکی صنایع‌دستی گردشگری کشور بی‌توجه به همه مشاوره‌ها، توصیه‌ها، تاکیدها، ضرورت‌ها در خصوص توجه به بخش‌های مختلف «میراث‌فرهنگی» و انتصاب‌های با پشتوانه، سرانجام معاونت خود را در حوزه میراث‌فرهنگی منصوب کرد.

آقای ضرغامی با این انتصاب دست به یک اشتباه کرد، آقای دارابی شما چرا این اشتباه را مرتکب شدید؟ شما چرا با آبروی خود و آبروی میراث فرهنگی یک کشور بازی کردید.

حالا که گمانه‌زنی‌ها در خصوص انتصاب «علی دارابی» معاونت صداوسیما به «قائم مقامی و معاونت میراث‌فرهنگی» تحقق پیدا کرد شخصا این انتصاب را به چند دلیل توهین‌آمیز می‌دانم. از همان ابتدا با برنامه ضعیف منتشر شده خود نشان دادید که نگاهتان به این وزاتخانه نگاه «باری به هر جهت» بوده است.

آقای وزیر حالا که این به راحتی بر انتصاب ناشایست خود را عملی کردید، لطفا خود و معاون‎تان اجازه ندهید، برخی نمایندگان مجلس در استانها برای اجرای پروژههای ضد میراثی خود پافشاری کنند و آن را عملیاتی کنند. مثلا همین روزهای اخیر کرکری خوانی‌های نماینده شوش در خوزستان نگران کننده بود. یا نماینده بهبهان که اگر بگذارید می‌خواهد روی محوطه‌های «ارجان» و «چغاسفلی» تمام پروژه‌های عمرانی شهر حوزه انتخابیه خود را اجرا کنند. مراقب سفارشات و انتظارات نمایندگان مجلس که بعضا با ضوابط حاکم بر آثار تاریخی منافات دارد باشید.

چرا نهادهای بالادستی توجه لازم را در خصوص برخی انتصاب‌ها مدنظر قرار نمی‌دهند و به عدم سنخیت فرد تعیین شده با حوزه کاری میراث‌فرهنگی توجه نکرده‌اند. آیا عملا علمی بودن این جایگاه را به سخره نگرفتید؟

آیا بهتر نبود که به جای معاونت قبلی میراث‌فرهنگی دست به یک انتخاب گزینه قوی و با پشتوانه می‌زدید تا با یک انتصاب اصولی تشویق‌ها را به سمت خود حواله کنید و نه اعتراض و انتقاد؟

آقای ضرغامی آیا بهتر نبود ابتدا یک برگ امتحانی با چند پرسش برای معاون مطلوب جهانِ فکری خود انتخاب می‌کردید و عیار دانشی ایشان را هم می‌سنجیدید. از فردا که در انواع جلسات کارشناسی دعوت شد با چه دانش و عقبه‌ای می‌خواهد از ده‌ها چاله و فروچاله موجود در میراث‌فرهنگی سخن بگویید؟ آیا ایشان می‌داند که معاونت میراث‌فرهنگی عضو تعیین کننده شورای عالی شهرسازی و معماری است و شخصی که به عنوان معاون میراث‌فرهنگی منصوب می‌شود باید تمام و کمال نسبت به کلیه قوانین میراث‌فرهنگی آگاه باشد. آیا ایشان ذره‌ای نسبت به قوانین اطلاعات و یا حتی ذهنیت مصداقی دارد؟

اصلا ایشان عزم خود را برای حل مشکلات میراث‌های جهانی جزم کرده؟ آیا از وضعیت نگهداری صدها هزار شی باستانی که در شرایط متفاوت فوق بحرانی، بحرانی، عادی و خوب نگهداری می‌شوند خبر دارد؟ فردا روزی خبرنگار و یا دوستدار میراث‌فرهنگی از ایشان درباره «محوطه جندی شاپور» و یا «بندبال» و یا حتی «مارلیک» و «سیلک» و… پرسید ایشان سابقه‌ای در ذهن دارد؟

آقای وزیر نخست آنکه همه چیز فقط در صدور بخشنامه و امضا نامه اداری و جلسه گردانی خلاصه می‌شودجلسلت؟

اما آیا ایشان فرق بین بافت و محوطه را می‌دانند. فرق گمانه و لایه را می‌داند؟ خب راهکارشان برای نجات‌بخشی، حفاظت و افزایش انگیزه برای مرمت و بهره‌برداری چیست؟ ایشان چند موزه را در ایران وجهان دیده‌اند؟ اصلا می‌داند نخستین موزه ایران کدام است؟ فرق موزهای ملی و منطقه‌ای را می‌دانند؟ برای توسعه کیفی موزه‌ها چه برنامه‌ای دارند؟ در خصوص صندوق حفظ و احیا و کلی حواشی پیرامون آن ایشان اطلاعاتی دارند؟ هزاران محوطه باستانی نیازمند ثبت، تعیین عرصه و حریم، منتطر برای تملک و سند زدن وجود دارد، آیا جناب دارابی اطلاع دارند که در این خصوص معاونت مورد نظر باید اطلاعات زمینه‌ای داشته باشد؟

دوم اینکه جناب وزیر با این انتصاب خود هیچ کارشناس و مدیر باسابقه و تحصیل کرده‌ و با دانشی را در این حوزه قابل ندانست تا به سمت معاونت میراث‌فرهنگی منصوب کند.

سوم اینکه جناب دارابی با کدام سابقه مدیریتی و تحصیل و حتی مطالعه در این حوزه می‌خواهد با یکی مثل من که فقط دوستدار میراث‌فرهنگی است سخن بگوید. حال بگذریم که دانش دارابی در کنار یک کارشناس حوزه‌های باستان‌شناسی، مرمت، معماری، مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و… قطره‌ای در مقابل اقیانوس است.

چهارم اینکه آقای ضرغامی ثابت کرد که نگاهش به حوزه میراث‌فرهنگی هم عمرانی و توسعه‌ای از نوع گردشگری ناپایدار است.

پنجم اینکه ایشان به واسطه لذتجویی در صبحانه خوردن بار دیگر ثابت کرد که به گعهده‌نشینی با دوستان بیش از خودِ میراث‌فرهنگی توجه دارد.

ششم اینکه ایشان برای حوزه معاونت میراث‌فرهنگی و قائم‌مقامی خود فقط یک نفر را منصوب می‌کند. در حالی که ساختار سازمانی و مالی اداری این وزارتخانه آنقدر مشکلات انبوه دارد که «دارابی» با انتصاب به عنوان قائم مقام می‌توانست به تنهایی این حوزه را سامان دهد اما بی‌شک نمی‌تواند کمکی به حوزه میراث‌فرهنگی کند. حال آنکه بی‌دانشی، و بی‌تجربه بودن ایشان در حوزه میراث‌فرهنگی کار دست ضرغامی وزیر و دارابی قائم‌مقام خواهد داد.

هفتم اینکه با این انتصاب بی پشتوانه و کاملا اشتباه راه ارتباطی صدها دوستدار میراث‌فرهنگی و خبرنگار این حوزه را با شخص معاونت میراث‌فرهنگی مسدود کردید. چون معاونت قبلی درباره هر محوطه و بنایی تقریبا آشنایی داشت اما معاون جدید بی‌هیچ آشنایی قبلی به این معاونت ورود کرده است.

و آخر سر اینکه عدم هم‌نشینی ملموس و مشخص ایشان با چهره‌ها و فعالان حوزه میراث‌فرهنگی ثابت کرد که اصلا به حوزه میراث‌فرهنگی اعتقاد قلبی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *