معاون صدا و سیما به معاونت میراث فرهنگی می‌رسد؟
شهریور ۲۶, ۱۴۰۰
وزیری که فرزندش را نمی‌خواهد
شهریور ۲۶, ۱۴۰۰
نمایش همه

تیغ مصلی اصفهان روی گلوی مشاهیر تخت‌فولاد

توسعه دوباره مصلی اصفهان، این بار روی مقبره مشاهیر شهر

محمدعلی مخلصی، پژوهشگر و عضو هیات پژوهشی تخت‌فولاد در یادداشتی درباره‌ی آغاز طرح توسعه مصلی اصفهان این طور نوشته است: «با آغاز دوباره طرح توسعه مصلی در تخت‌فولاد اصفهان، میراث فرهنگی خود را از صدور هر نوع مجوز مبرا می‌داند و پیمانکاران بدون هیچ مجوزی راه را برای تخریب مقبره حدود ۱۰ شخص سرشناس مدفون شده در تکیه چارسوقی هموار می‌دانند.

مصلی تاریخی دوره صفوی در حدود سه دهه قبل تخریب شد و به جای آن مجموعه‌ای از بتون‌ و آهن سربه آسمان کشید. سازه‌ایی که با وجود هزینه‌های سنگینِ صدها میلیاردی وانهدام تعدادِ کثیری ازقبور مومنین، بالاخص مشاهیر بزرگ اصفهان، مانند لکه ناهمگونی بر پهنه مجموعه فرهنگی مذهبی تخت‌فولاد نشست.

مصلی جدید در وسعتی زیاد در محل مصلی دوره صفوی و بخشی‌هائی از قبرستان پشت مصلی و قبرستان اطراف ساخته شد. عطش سیری ناپذیرهیئت امنای مصلی به این سطح از دست اندازی به میراث فرهنگی قناعت نکرده، ظاهراً به بهانه استحکام‌بخشی گنبد عظیم مصلی و برخی از سازه‌ها مثل سالن سخنرانی، قصد دست‌اندازی مجدد به بخشی از تکیه چهارسوقی را دارند. این طرح در سال ۱۳۹۹ به سبب مخالفت شدید میراث فرهنگی اصفهان به طور موقت مسکوت ماند. با فوت رئیس میراث فرهنگی اصفهان و ضعف مدیریت سرپرست فعلی و معاونت ایشان، مجدداً این طرح در دستور کار قرار گرفت.

مسئولان اجرای توسعه مصلی مدعی اخذ مجوز از میراث فرهنگی اصفهان شده‌اند، اما مهندس طاهری معاونت میراث فرهنگی اصفهان، ضمن رد این ادعا می‌گوید که «هیچ گونه مجوزی برای دخل و تصرفات جدید در تکیه چهارسوقی صادر نشده است». سید علی معرک نژاد، رئیس مجموعه فرهنگی مذهبی تخت‌فولاد نیز با اظهار نگرانی و ناراحتی از این طرح، از میراث فرهنگی برای جلوگیری از مداخله و تصرفات غیرقانونی کمک خواسته که متاسفانه با بی‌اعتنائی میراث فرهنگی روبرو شده است.

توضیح این نکته ضروریست که در صورت پیشرفت مصلی در تکیه چهارسوقی، ضمن تعرض به حریم یک مجموعه ثبت شده درفهرست آثار ملی، تعدادی از قبور مشاهیر معروف اصفهان، از جمله قبر میرزا حسین کشیک‌چی که بسیار مورد احترام مردم اصفهان است تخریب خواهد شد.

متاسفانه ابراز تردید وتعلل در موضع گیری میراث فرهنگی اصفهان راباید درضعف مدیریت و وجود یک شخص قدرتمند به عنوان رئیس هیئت امنای مصلی که عملکرد وی در احداث آرامگاه مجلل جد بزرگوارش که در ساده زیستی سرآمد اقران بود و باعث ناراحتی میلیون‌ها شیفته آن مرد بزرگ شد، جستجو کرد.

در این طرح هرچند وجود این مجموعه ناهماهنگ و غیر متجانس با مجموعه فرهنگی مذهبی تخت‌فولاد، مورد انتقاد بسیاری از علاقمندان به میراث فرهنگی و محققین در این زمینه قرار گرفته، اما صرف میلیاردها تومان از بیت المال جهت هزینه احداث آن، تحمل این مجموعه آهن و فولاد وبتون را باید به سختی پذیرفت، اما برنامه دست‌اندازی به شریف‌ترین قبرستان تاریخ عالم اسلام بعد از وادی السلام را باید ناکام گذاشت.

ضمن اینکه باید تاسف خود را از ضعف و فشل بودن مدیران میراث فرهنگی و سوءاستفاده هیئت امنای مصلی از وجود افرادی که به شخصیت بزرگ انقلاب اسلامی منتسب هستند، ابراز کرد . به همین جهت از همه‌ی علمای اعلام، مراجع عظام ،وزیر محترم میراث فرهنگی جناب آقای ضرغامی درخواست کمک و مداخله و جلوگیری از طرح مزبور در تصرف بخشی از مجموعه به ثبت قانونی رسیده تخت پولاد و جلوگیری از انهدام قبور مسلمین به خصوص مشاهیر بزرگ مورد احترام مردم اصفهان را خواستاریم.

باشد قبل از آن که اعتراض گسترده مردم اصفهان مانع از ادامه طرح ناهنجار فوق شود، مسئولان معقولانه عمل کنند، چون در این طرح اگر هیئت امنا موفق به تصرف بخشی اززمین های تکیه چهارسوقی شود، مطمئناً در سال‌های نه چندان دورمصلی جدید به این ابعاد بسنده نخواهد کرد و بخش مهم دیگری از پیکره تخت‌فولاد را خواهد بلعید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *