تلویزیونی شدن قصه یک کودک ناخواسته
مرداد ۲۵, ۱۴۰۰
نگاه باستان‌شناسی به مهم‌ترین بناهای تاریخی ایران در «ایران باستان»
مرداد ۲۵, ۱۴۰۰
نمایش همه

سنگ نوشته‌ای از اواخر دوره تیموری

محل نصب این نوع سنگ نوشته ها در دوره تیموری بالای طاق نمای ورودی عمارت بود

 

کتیبه سنگی احتمالا متعلق به بنای خانقاهی در نزدیک هرات به خط ثلث و محقق میرک نقاش به سال ۸۹۷ هجری قمری از جنس شیست خاکستری

ابعاد اثر: ۹٫۵×۹۵×۲۷۰ سانتی متر

متن کتیبه: شرف اتمام یافت این منزل مبارک به توفیق خدای تعالی و تبارک تعالی در ایام سلطنت و خلافت حضرت سلطان زمان و خاقان دوران، حامی بلاد اهل ایمان ابوالغازی [ح …] و احسانه به سعی جمیل صاحب اعظم مرضی الاخلاق و الشیم افتخار الحجاج و المعمرین زائر مرقد متبرکه حضرت رسول امین و ائمه معصومین صلوه الله علیهم اجمعین […] سنه سبع و تسعین و ثمان مائه.

از بقایای موجود در سطر اول حرف ح به نظر می رسد که منظور سلطان حسین میرزا بایقرا است که خراسان جزو سیطره حکومت وی بوده است. همچنین از کتیبه چنین برمی آید عنوان صاحب اعظم به موقعیت صاحب دیوان اشاره می کند. صاحب دیوان در مشاغل حکومتی از جایگاه بالایی برخوردار بوده بویژه که در هنگام اخذ مالیات دفتر صاحب دیوان محلی برای ثروت اندوزی محسوب می شده و چه بسا مقامات دولتی در پی کسب چنین مقامی با هم رقابت می کردند.

هدف از ساخت بنا در آن دوره این بوده که بسیاری از کارگزاران و صاحب دیوان ها برای حفط اموال و ثروت و فرار از مالیات و افزایش قدرت و شهرت مبادرت به ساخت خوابگاه هایی برای درویشان، صوفیان و کمک به امور خیریه می کردند که این مطلب را خواند میر در نامه ای به صوفیان نوربخش تایید کرده است. محل نصب این نوع سنگ نوشته ها در دوره تیموری بالای طاق نمای ورودی عمارت بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *