زن در جامعه‌ی هخامنشی
مرداد ۲۳, ۱۴۰۰
تلویزیونی شدن قصه یک کودک ناخواسته
مرداد ۲۴, ۱۴۰۰
نمایش همه

چهارطاقی بازه هور در حال شکافتن از هم!

آرتور پوپ این بنا را قدیمی‌ترین گنبد جهان خوانده بود

 

آخرین بازدیدها از چهارطاقی رباط سفید یا بازه هور در جاده قدیم مشهد به تربت‌حیدریه نشان از حال خراب این بنای تاریخی می‌دهد.

فرهاد رهبری از دوستداران میراث فرهنگی می‌گوید: «محیط پیرامون بنای چهارطاقی به هم ریخته و دسترسی آن بسیار نامناسب است.»

مشاهدات او نشان می‌دهد: «ترک‌هایی در یکی از دیواره‌های قطور این بنای تاریخی ایجاد شده و بخش هایی از بنا در حال جدا شدن از بدنه بود.»

این در حالی است که چهارطاقی بازه‌هور یا آتشکده بازه‌هور که با نام بنای سنگی بازه‌هور خرابه‌های عهد ساسانی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است مربوط به دوره ساسانیان است و در جاده مشهد به تربت حیدریه، یک کیلومتری جنوب روستای رباط سفید واقع شده ‌است. این اثر در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۳۹ (اولین اثر ثبت شده در خراسان) به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

این بنای سنگی در فاصله تقریبی ۷۵ کیلومتری مشهد در جاده قدیم اسدآباد واقع شده‌. بنای چهار طاقی بازه‌هور دارای سه ورودی و یک گنبد مرتفع است.

«آرتور اپهام پوپ» شرق‌شناس برجسته آمریکایی، معتقد است که سقف نیم دایره این بنا، قدیمیترین گنبد جهان است. بنای چهار طاقی بازه هور دارای سه ورودی است و ساختار بنا به گونه ای است که به نظر می‌رسد بخشی باقیمانده از یک مجموعه معماری بوده‌است.

در سال ۲۰۱۱ یکی از پژوهشگران ایرانی نظریه وجود خاصیت نجومی این بنا را با دلایل مستند مطرح نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *