عرصه و حریم جوبجی را ابلاغ نکردند
مرداد ۲۰, ۱۴۰۰
زن در جامعه‌ی هخامنشی
مرداد ۲۰, ۱۴۰۰
نمایش همه

عرصه و حریم محوطه باستانی جوبجی ابلاغ شد

با ابلاغیه عرصه و حریم محوطه باستانی جوبجی این میراث اجدادی ایرانیان از خطر تعرض‌های بی‌امان نجات پیدا می‌کند؟

 

اختصاصی میراث خبر

سرانجام انتظار بی‌وقفه دوست‌داران میراث‌فرهنگی به سر رسید. محمد اسکندری مدیر پروژه جوبجی رامهرمز در گفت‌وگو با میراث خبر اعلام کرد: «عرصه و حریم محوطه باستانی جوبجی از سوی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ابلاغ شد.»

اسکندری به نتیجه رسیدن این اتفاق مهم را حاصل پیگیری مدیرکل و معاون میراث فرهنگی خوزستان، حمایت وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور و فعالیت‌های دلسوزانه انجمن‌های میراث فرهنگی رامهرمز و اطلاع‌رسانی رسانه‌ها عنوان کرد.

بر اساس این ابلاغیه «محدوده حریم اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این وزارت است و هر گونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌ قانونی خواهد شد.»

در چند سال گذشته محوطه باستانی جوبجی دچار صدمات و آسیب‌های جدی از سوی عده‌ای سودجو به دلیل منافع شخصی شده بود. این آسیب‌ها به اندازه‌ای بود که کارشناسان میراث‌فرهنگی پیش‌بینی می‌کردند به زودی باید با این محوطه منحصر به فرد دوران عیلامی خداحافظی کرد. با ابلاغ عرصه و حریم جوبجی امید دوست‌داران میراث فرهنگی برای این که محوطه جوبجی از انواع آسیب‌ها محفوظ بماند بیشتر شده است.

حال باید دید با این ابلاغیه جان این محوطه باستانی که مهم‌ترین میراث اجدادی ایرانیان است برای همیشه از خطر تعرض‌های بی‌امان نجات پیدا می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *