نقش‌آفرینی کارت‌پستال‌ها در مشروطه
مرداد ۱۶, ۱۴۰۰
عرصه و حریم محوطه باستانی جوبجی ابلاغ شد
مرداد ۱۶, ۱۴۰۰
نمایش همه

عرصه و حریم جوبجی را ابلاغ نکردند

متجاوزان از جوبجی دست برنمی‌دارند

 

در حالی که این روزها کشور درگیر بیماری کرونا، اعتراض به بی‌آبی و مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری است، بار دیگر متجاوزان به جان جوبجی افتادند تا پروژه خود را ادامه دهند. اگر چه چند ماه پیش به دستور دادستانی اقداماتی که در محوطه جوبجی انجام می‌شد، متوقف و بانیان آن مجازات شدند. اما از آن‌جاییکه اداره کل آثار کشور و اداره کل خوزستان عرصه و حریم این محوطه باستانی را اعلام نمی‌کنند، مشکل همچنان در جوبجی به قوت خود باقی است.
ماجراهای جوبجی تمامی ندارد، به گزارش مجتبی گهستونی، فعال میراث‌فرهنگی خوزستان بار دیگر تعرض به محوطه باستانی جوبجی رامهرمز خوزستان از سوی عده‌ای سودطلب شروع شده است.
او در حال حاضر مقصر اصلی ادامه دار شدن تعرض‌ها به این محوطه ارزشمند را دفتر ثبت آثار ملی کشور و اداره میراث‌فرهنگی خوزستان می‌داند: « تا زمانی که عرصه و حریم به مردم ابلاغ نشود، این شرایط تمام نمی‌شود. مسئولان باید تکلیف کشاورزان، معدن‌داران، مردم روستاهای دهیور و جوبجی را روشن کنند. تا کی قرار است این اوضاع نامشخص و مبهم باقی بماند؟»
مسئولان اداره میراث‌فرهنگی خوزستان تا امروز پاسخی مشخص نمی‌دهند ‌که چرا عرصه و حریم جوبجی را ابلاغ نمی‌کنند.
تا کنون به رغم باستانی بودن محوطه جوبجی و پیدا شدن گنجینه عیلامی آن که نشان از دوران باشکوهی داشته، این محوطه آسیب‌های بسیار جدی دیده است و هر بار قربانی طرح یا اجرای ایده‌ای کارشناسی نشده‌ای بوده.
آیا این روند همچنان ادامه خواهد داشت؟ آیا مسئولان قرار نیست به ادامه این فاجعه پایان دهند؟ کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با از بین رفتن این محوطه بخش مهمی از تاریخ ایران برای همیشه با خاک یکسان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *