غار-دژ اِسپَهبَدان؛ آنچه که بود، شد و می‌باید شود
تیر ۲۷, ۱۴۰۰
سفر به مشهد مقدس و مظلومیت مسافرین زائر خوزستانی
تیر ۲۷, ۱۴۰۰
نمایش همه

بیداد بی‌توجهی مدیران کرمان به مشهورترین مجموعه تاریخی این شهر رسید

قلب شهر کرمان مچاله شده و مسافران هر کجا را نگاه کنند زباله می‌بینند و بی‌توجهی

 

دهان آب‌انبار پر از زباله و شیشه‌های پلاستیکی آب معدنی شده، بازار خسته و گردگرفته است، حمام بسته است، اوضاع جور نیست رو به راه نیست. تصاویری که می‌بینید بنایی دورافتاده و خارج از شهر نیست که به بهانه در دسترس نبودن و نداشتن امکانات برای ساماندهی به هزینه‌های کلان نیاز داشته باشد، این‌جا مجموعه گنج‌علی‌خان کرمان است. یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری ایران.

اگر به کرمان سفر کرده باشید بی‌شک یکی از مجموعه‌هایی که در اولویت دیدن شما قرار داشته مجموعه گنج‌علی‌خان کرمان نزدیک بازار بزرگ است. گنج‌علی‌خان که از حاکمان مشهور زمان شاه عباس بود از سال ۱۰۰۵ تا ۱۰۳۴ هجری قمری بر کرمان فرمان می‌راند و آثار و بناهای زیادی بنا نمود و در آبادی این منطقه کوشش کرد. خیلی‌ها از سراسر دنیا به کرمان سفر می‌کنند که اتفاقا این مجموعه را ببینند اما آن‌چه این روزها می‌بینند مجموعه‌ای به هم ریخته و پر از زباله است.

کرمان در چند سال گذشته بارها شاهد تخریب‌ها و شکستن حریم‌ها بوده است؛ زباله‌دانی شدن تخت درگاه قلی بیگ، ساخت مجموعه ورزشی ساحلی در حریم قلعه دختر، فرو ریختن بخش‌هایی از کاروان‌سرای کوزه‌گران، تعرض به حریم کوه‌ شیوشگان، از بین رفتن حریم سر در دانشکده فنی مهندسی باهنر، تخریب خانه‌های تاریخی و ساخت پاساژ در حریم و عرصه بازار تاریخی و . . . از این موارد است.

حالا قلب شهر کرمان مچاله شده و مسافران هر کجا را نگاه کنند زباله می‌بینند و بی‌توجهی. مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری کرمان چه می‌کنند؟

عکس از کیانا موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *