کم‌کاری میراث فرهنگی و شهرداری در گسترش جایگاه مینای صبی
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰
ابراز نگرانی از تکرار تجربه تلخ بازار جهانی تبریز در اصفهان
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰
نمایش همه

کتاب «نقاط امن» اثر اسماعیل یغمایی منتشر شد

 خاطرات باستان‌شناس پیشکسوت از رخدادهای عجیب حفاری‌ در دهه ۴۰

 

کتاب «نقاط امن» خاطرات باستان‌شناسی نوشته‌ی اسماعیل یغمایی باستان‌شناس پیشکسوت ایران از سوی انتشارات دادکین منتشر شد. اسماعیل یغمایی در این کتاب نقبی می‌زند به دهه ۴۰ ، به روستای صوغان شهرستان سیرجان و آیینی که در آن زمان هنوز پا برجا بوده به نام «عروس قنات»؛ آیینی که باستان‌شناسان خارجی آن را به تمسخر می‌گیرند و در گیرودار حفاری تپه یحیی که از مهم‌ترین حفاری‌های ایران است، شاهد رخدادهای عجیبی می‌شویم؛ گویی لحظه به لحظه در آن زمان زیسته‌ایم.

در این کتاب ما با اسماعیل یغمایی سر کلاس سیمین دانشور نویسنده کتاب سووشون حاضر می‌شویم تا با دانشگاه‌ها و دیدگاه دانشجویان آن روزگار آشنا شویم. روزهایی که تازه رشته باستان‌شناسی در ایران راه‌اندازی شده بود. لحظات نفس‌گیر اما زمانی می‌رسد که حفاری بلژیکی‌ها در مرز ایران و عراق در جایی ناشناخته به نام «چنارباشی» آغاز می‌شود. این‌جا اما حفاری معمولی در جریان نیست. کار به جایی می‌رسد که یغمایی سر از آن سوی مرزها در می‌آورد و قرار است نقاطی را شناسایی و نقطه‌گذاری کنند، اما هیچ‌کس نمی‌داند این کار برای چه انجام می‌شود؟ نقشه چیست و قرار است چه اتفاقی برای باستان‌شناس بیافتد.

یغمایی در این کتاب از روزهایی می‌نویسد که به جای لوله‌کش موزه استخدام می‌شود. در این زمان ارتباط او با دکتر نگهبان بیش‌تر شده و فصل جدیدی در زندگی حرفه‌ای‌اش شروع می‌شود. نخستین حفاری به یادماندنی‌ترین کاوش برای هر باستان‌شناسی است اما سرانجام هفت‌تپه و دکتر نگهبان چه می‌شود؟

ما با نویسنده‌ی کتاب به داستان تلخ نگین‌سیاه می‌رسیم، طلسم یا اتفاق؟ سلسله اتفاقاتی دست به دست هم می‌دهند تا در یک روز عجیب دو دوست و همکار که هر دو با هم نگین سیاه را دیده‌اند، سرنوشت‌های متفاوتی پیدا کنند.

از این باستان‌شناس تا کنون کتاب‌های «داستان پیامبران»، «بررسی‌های باستان‌شناسی در منطقه ایوه با پرفسور هنری رایت»، «امامزاده‌های تهران، ری و شمیران»، «شوش، شهر پانزدهم»، «کاخ بردک سیاه»، «آرایه‌های زینتی در ایران باستان»، «گیسوان هزارساله»، «وقتی‌ که بچه بودم…»، «آن قصر که جمشید…/پیشینه‌شناسی تخت‌جمشید» و کتابی در حوزه کودکان با نام «خانم پنگوئن و آقای کانگورو» منتشر شده است.

کتاب «نقاط امن» با شمارگان ۱،۰۰۰ نسخه و به قیمت ۷۵۰،۰۰۰ ریال در  ۲۳۱ صفحه با جلد گالینگور منتشر شده است. علاقمندان می‌توانند بامراجعه به صفحه اینستاگرام انتشاران دادکین به نشانی dadkinpublisher  سفارش خود را به صورت غیرحضوری ثبت کنند. ارسال به تمام نقاط کشور رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *