۱۰ کشف برتر باستان‌شناسی در سال ۲۰۲۰
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰
کتاب «نقاط امن» اثر اسماعیل یغمایی منتشر شد
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰
نمایش همه

کم‌کاری میراث فرهنگی و شهرداری در گسترش جایگاه مینای صبی

دو سال از نام‌گذاری اهواز به عنوان شهر ملی مینای صبی گذشت

 

مجتبی گهستونی، فعال حوزه میراث‌فرهنگی خوزستان، عضو شورای هماهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری

با اینکه حدود دو سال از نام‌گذاری اهواز به عنوان شهر ملی مینای صبی (اهوازی) می‌گذرد اما بی‌اعتنایی شهرداری اهواز در دریافت این لوح و تشکیل دبیرخانه و کم‌کاری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوزستان برای اجرای تعهدات اهواز فرصت‌های رشد فرهنگی و اقتصادی را از این شهر می‌گیرد.

چرا مسئولان شهر اهواز و تصمیم‌گیرندگان در کمال خودخواهی متوجه نیستند که ثبت ملی شهرها و روستاهای صنایع دستی اشتغال پایدار، انتقال و ارتقای فرهنگ‌ها و درنهایت توسعه پایدار را به همراه می‌آورد، و برای بهره‌برداری از این ظرفیت بزرگ در چند سال گذشته چندین شهر و روستای کشورمان عناوینی ملی در زمینه صنایع دستی کسب کرده‌اند.

چرا برخی مسئولان به خاطر تنگ‌نظری مزایای اقتصادی و  فرهنگی اجتماعی ثبت شهر ملی صنایع دستی را از اهواز سلب می‌کنند و نمی‌گذارند که با نام‌گذاری اهواز به عنوان شهر ملی مینای صبی معرفی و فروش محصولات در سطح ملی و جهانی، تبدیل‌شدن به برند ملی و بین‌المللی، رونق کسب و کار هنرمندان و صنعتگران، معرفی زوایای فرهنگی آن جامعه، استوارشدن پایۀ ملی فرهنگی صنایع‌دستی جامعه در سطح بین‌المللی صورت بگیرد، چرا؟

کارشناسان شما در استانداری خوزستان و فرمانداری اهواز و شهرداری آیا واقعا قدرت و دانش تحلیل این موارد را ندارند؟ اصلا نمایندگان اهواز در مجلس شورای اسلامی توجهی به از دست رفتن فرصت‌ها دارند؟ کم‌کاری‌ها این اتفاق خوب برای جهانی شدن اهواز را از بین می‌برد.

وقتی اهواز صنعت‌گران، پیشکسوتان، کارگاه‌های بزرگ و کوچک ‌ویژه مینای صبی دارد و نوآوری در این رشته رخ می‌دهد؛ و طراحی و نمونه‌سازی محصولات انجام می‌شود، صنعتگران میناکار مهر اصالت ملی و بین المللی دارند چرا این فرصت‌ها نادیده گرفته می‌شود؟ بیش از یکصدنفر از صنعت‌گران اهوازی دارای مهارت و توانایی میناکاری در بیش از پنجاه کارگاه کوچک و بزرگ قابلیت این را دارند تا به رشد فرهنگی و اقتصادی شهر اهواز و توسعه اشتغال پایدار کمک کنند.

ثبت اهواز به عنوان شهر ملی میناکاری می‌توان بازارچه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی برگزار کرده و به جلب گردشگر کمک کرد، همچنین راه‌اندازی اتحادیه سازندگان مینای صبی موجب توسعه این صنعت می‌شود. در حالیکه مسئولان اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی گردشگری خوزستان روز صنایع دستی را تبریک می‌گویند و معتقدند صنایع‌دستی رمز اقتصاد مقاومتی و سفیر فرهنگی و دیپلماسی عمومی است، و تولید صنایع‌دستی موجب افزایش اشتغال و ارز آوری و افزایش شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی افتخار ایرانی است؛ انتظار می‌رود مشوق‌های لازم را برای کارگاه‌های کوچک و بزرگ میناکاری، مهر اصالت ملی، نشان مرغوبیت بین‌المللی، تدوین استاندارد ملی، تولید فیلم‌های آموزشی و . . . فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *