تن پر ترکش قلعه «دا و دختر» اسیر بی‌توجهی‌ها
خرداد ۵, ۱۴۰۰
الف دزفول
خرداد ۵, ۱۴۰۰
نمایش همه

میل‌گردهای سردخانه بتنی در تن اثر جهانی «بندخاک»

چرا مدیرپایگاه میراث جهانی شوشتر سکوت کرده است؟

 

 فاطمه علی‌اصغر

بندخاک، یکی از سیزده اثر ثبت جهانی شوشتر است که پس از ثبت جهانی از سوی پایگاه و اداره‌ی میراث‌فرهنگی تحت حفاظت است و هیچ‌کس حق ساخت و ساز در حریم و عرصه آن را ندارد، اما چند ماهی است که یک مالک شخصی با اجازه مدیر پایگاه جهانی شوشتر قانون را زیر پا گذاشته است. این مالک میل‌‌گردهای ساختمان بتنی را به بهانه ساخت سردخانه با فنداسیون سبک روی این بند فرو کرده ساخت‌وساز را با سرعت پیش می‌برد.

ساخت‌ سازه بتنی در حال حاضر جلوی چشم مردم و مسوولان درست در منطقه متصل به بدنه‌ی بندخاک و چسبیده به سازه‌ی شرقی در حال پیشروی است .بنا به گفته شاهدان عینی به نظر می‌رسد مالک هراسی از قانون‌شکنی ندارد، و از حدود سه ماه پیش با خیال آسوده زمین را در وسعت صدها متر حفاری کرده، میل‌گردهای قوی و بتن بسیار ریخته و چندین ستون بزرگ برافراشته و در حال حاضر داربست‌های سقف را بسته است تا بتن‌ریزی سقف را آغاز کند.

به نظر می‌رسد مدیر پایگاه سازه‌های آبی شوشتر چنان خود را به خواب زده که این شخص با خیال آسوده ساختمان بتنی را روی اثری بسازد که ثبت جهانی شده. اکنون این پرسش مطرح است که این مالک کیست؟ و چرا و چگونه چنین امتیازی را به دست آورده؟ چرا یگان حفاظت میراث فرهنگی در برابر اقدامات او سکوت کرده و چرا برای ملزم کردن این شخص به پیروی از قانون هیچ اقدامی انجام نداده است؟ چرا دستگاه قضا تا کنون هیچ مداخله‌ای نکرده؟

در حالی‌ که برپایه ضوابط میراث‌فرهنگی کلیه بناهای غیرتاریخی و بی‌ارزش موجود در عرصه باید بر اساس اولویت‌بندی سازمان و با نظارت سازمان پاکسازی و برچیده شوند، اینک سازه‌ای جدید در سایه سکوت مسئولان در حال ساخت و پیشروی است. جای شگفتی است که معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی که خود را مفتخر به ثبت میراث‌جهانی ایران می‌داند، اقدامی برای جلوگیری از این تعرض نمی‌کند، و علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی نیز با مشاهده موج اعتراضات علاقمندان میراث فرهنگی واکنشی به این تخلف آشکار بروز نمی‌دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *