عروسکی که بعد از نیم قرن بازآفرینی شد
اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
موزه‌های نو، فراتر از هر محدودیت
اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
نمایش همه

تعرض به محوطه باستانی ارجان

عضو یگان حفاظت میراث‌فرهنگی با خرید زمین روی عرصه اقدام به کاشت نهال و ساخت سازه‌های سیمانی کرد

 

مجتبی گهستونی
فعال میراث فرهنگی

در جدیدترین تعرض به محوطه باستانی ارجان (ارگان)، یک نیروی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی با خرید زمین روی عرصه اقدام به کاشت نهال و ساخت سازه‌های سیمانی کرد.اقدامی که با تعجب دوستداران میراث‌فرهنگی، همکاران این نیروی یگان حفاظت و حتی اداره کل میراث‌ فرهنگی خوزستان مواجه شد.

محوطه باستانی ارجان در محدوده دو سد آریوبرزن و شهدا قرار دارد. ارجان (ارگان) در محدوده شهرستان بهبهان با وجود تپه‌های متعدد باستانی نمی‌داند از تعرض‌های شرکت سیمان در امان باشد یا آبیاری شرکت مارون.از برخی خانه سازی ها از خود دفاع کند یا برخی کشاورزان که سودای ساخت و ساز دارند.

محوطه باستانی ارجان (ارگان) از سال ۱۳۸۶ به بعد با درگذشت «مجتبی گنجی» که مدیر پایگاه این محوطه ۴۰۰ هکتاری بود با آشفتگی مواجه شد. حال در جدیدترین اقدام یکی از نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان مستقر در شهرستان بهبهان با خرید یک زمین یک هزار متری در عرصه محوطه باستانی ارجان (ارگان) و در همجواری تپه باستانی همایون اقدام به نهال‌کاری و احداث جوی آب با سازه سیمانی کرده است. این اقدام نه تنها با تعجب دوستداران میراث‌فرهنگی، همکاران این نیروی یگان حفاظت و حتی اداره کل میراث‌فرهنگی خوزستان مواجه شد، بلکه واکنش فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان را هم به دنبال داشت. اما آیا فرماندهی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کشور و مقام عالی وزارت میراث‌فرهنگی کشور از این نوع تعرض‌ها که نوبر است آگاهی دارند؟

در واقع اداره کل میراث‌فرهنگی خوزستان و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی این استان در کدام مناطق باستانی خوزستان از جمله در رامشیر، دزفول، اندیمشک، اهواز، شوش، باغملک و…مماشات کرده‌اند که نیرویی از یگان حفاظت میراث‌فرهنگی به خود اجازه می‌دهد بی‌توجه به قانون، بی‌توجه به جایگاه شغلی خود به محوطه‌ای باستانی تعرض کند؟ اگر نیروی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی از ساخت و ساز در محوطه باستانی ارجان (ارگان) آگاهی ندارد از دیگر مردم که عطش توسعه زمین‌های کشاورزی و ساخت ویلا دارند چه انتظاری می‌رود؟

تعرض به محوطه باستانی ارجان (ارگان) و بی‌تفاوتی به برخی تعرض‌ها که گزارش‌های آن مستند به دست دوستداران می‌رسد، اگر پیگیری نشود زمینه‌ساز تعرضی خواهد شد که در کمتر از یک دهه پیش برای با خاک یکسان کردن تپه «فضیلی» از تپه‌های اقماری «چغامیش» در شهرستان دزفول اتفاق افتاد. اگر چه گفته می‌شود در حال حاضر چندین پرونده قضایی به دلیل تعرض‌های مختلف تشکیل شده اما لازم است اداره کل میراث‌فرهنگی خوزستان و پایگاه ارجان نسبت به انواع تعرض‌ها شفاف‌سازی کنند. آیا نسبت به رفع هرگونه ساخت و ساز خارج از ضابطه در محوطه باستانی ارجان توسط کلیه معارضین اقدام خواهد شد؟

با توجه به اینکه ضوابط عرصه و حریم برای محوطه باستانی ارجان (ارگان) مصوب و ابلاغ شده و خرید و فروش زمین، ساخت و ساز و کاشت درخت ممنوع است آیا از این پس شاهد به خطر افتادن قنات‌ها، تپه‌های دو تلون، گنجی، میلک، بردی، نارنجستان، قنواتی، احمدخانی، سوز و . . . در عرصه و حریم محوطه باستانی ارجان (ارگان) نخواهیم بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *