وندال‌ها به مسجد تاریخی معیّرالممالک رحم نکردند
اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
تعرض به محوطه باستانی ارجان
اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰
نمایش همه

عروسکی که بعد از نیم قرن بازآفرینی شد

عروسک «بِی» را در جهاز عروس‌ها می‌گذاشتند و به بند اتاق آویزان می‌کردند

 

بهناز پویان

قصه بازآفرینی این عروسک‌ها از جایی شروع شد که من در یک برنامه تلوزیونی دیدم که همه با عروسک‌های بومی‌شان دور هم جمع شده بودند و راجع به این روند بازآفرینی صحبت می‌کردند.

برنامه خندوانه بود و خانم احسانی و جمعی از بازآفرینان عروسک‌های بومی مهمان برنامه بودند. من عروسک «بِی» را می‌شناختم و داستان‌هایش را شنیده بود. می‌دانستم در جهاز عروس‌ها می‌گذاشتند و می‌دانستم به بند اتاق آویزان می‌کردند. (یک ریسه‌ی تزئینی برای اتاق عروس داماد) شنیده بودم جز بِی نمونه مرد عروس هم ساخته می‌شده و یه چهارپا (اسب) و خیلی داستان‌های دیگر.

این عروسک همیشه برام جذاب بود و خیلی وقت‌ها راجع به آن از مادر بزرگم سوال می‌کردم و از او می‌خواستم برای من یک بی بسازد یا ساختنش را به من آموزش دهد. او حوصله‌اش نمی‌کشید و منم زیاد پیگیر نمی‌شدم.

بعد از دیدن این برنامه به ذهنم رسید که این عروسک را ارائه کنم و از مادر بزرگم خواستم به من یاد بدهد که این عروسک چطور ساخته می‌شود و ایشان هم چون جدیت من را در این کار دیده بودند خیلی با حوصله نشستند و به من آموزش دادند.

ناگفته نماند که اجازه نمی‌دادند من دست بزنم وظیفه من فقط سوزن نخ کردن بود و نگاه کردن. با درست کردن یک عروسک من ساختن بِی را یاد گرفتم و مادربزگمم که سر ذوق آمده بودند یک عروسک هم برای خودشان درست کردند .

الآن بعداز چندین سال که از بازآفرینی گذشته هنوز ندیدم کسی به اندازه مادربزرگم برای این عروسک بومی ارزش قائل باشد و آنگونه برای دیدن و ساختنش ذوق داشته باشد. نمی‌دانم این عروسک چه روزهایی را برایش تداعی می‌کرد که آنقدر عزیز بود.

شیوه ساخت عروسک بِی مشابه عروسک‌های دوره قاجار هست و من این عروسک را بعد از چیزی حدود ۵۰ الی ۶۰ سال فراموشی بازآفرینی کردم و الآن چهار سالی است که این عروسک بازآفرینی شده و معرفی می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *