گفتند برو کتاب چاپ کن بعد می‌خریم، اما نخریدند
اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰
یک جشن بزرگ لهستانی مملو از سرور بهار
اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰
نمایش همه

امامزاده گان غریب دماوند هنوز هم ضربه می‌خورند؟

امامزاده عبدالله و عبیدالله در ضلع شمالی شهر دماوند و در محله درویش قرار دارند

 

بقعه تاریخی امامزاده عبداله و عبیداله سال‌هاست گرفتار بی‌مهری شده و هر روز وضعیت بناهایش بدتر از روز قبل می‌شود. تصاویری به میراث خبر رسیده که از آخرین وضعیت نامناسب این بنا خبر می‌دهد.

این امامزاده‌گان مربوط به اواخر دوره سلجوقیان و دوره ایلخانی و در دماوند  درمحله درویش واقع شده. این اثر در تاریخ ۴ تیر ۱۳۵۱ با شماره ثبت ۹۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امامزاده عبدالله و عبیدالله در ضلع شمالی شهر دماوند و در محله درویش قرار دارند، این امامزادگان از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند و قدمت آنها به قرن هشتم هجری قمری برمی‌گردد. بقعه این امامزاده دارای بافت قدیمی و جزئی از مجموعه تاریخی و مذهبی دماوند است، بنای این امامزاده به صورت هشت ضلعی ساخته شده و مصالح به کار رفته در ساخت بنا، سنگ، آجر و کاشی است که روی هر ضلع آن طاق بناهایی از پایین تا زیر گنبد ایجاد شده است. این بنا نخستین بار در دوره قاجار و بعد از آن نیز چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اما امروزه مسدود شدن کانال‌های رطوبت باعث بروز آسیب‌های جدی داخل و کتیبه‌های با ارزشی که در داخل بنا بوده شده است.

پرسش این جاست که مسئولان و متولیان این امامزادگان چرا اقدامی برای مرمت و ساماندهی این بقعه‌ها نمی‌کنند؟ چرا آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اند؟ مسئولان میراث فرهنگی چرا به وضعیت این بناها نظارت نمی‌کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *