در عمارت تاریخی مستوفی‌الممالک چه می‌گذرد؟
فروردین ۲۱, ۱۴۰۰
چرا قانون در راور اجرا نمی‌شود؟
فروردین ۲۸, ۱۴۰۰
نمایش همه

بیل‌مکانیکی‌ها بالای سر محوطه باستانی دولتمند

با گسترش شهر رامهرمز پی‌ریزی برای ساخت خانه‌های مسکونی روی محوطه باستانی سید محمد دولتمند آغاز شده

 

مجتبی گهستونی، فعال حوزه میراث‌فرهنگی خوزستان، عضو شورای هماهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری

در روزهای گدشته تخریب و تعرض‌ها به محوطه باستانی «سید محمد دولتمند» در رامهرمز بیش از پیش شده است. نام این محوطه باستانی برگرفته از آرامگاه و گورستانی است که در این محوطه باستانی قرار دارد.

اگرچه کوتاهی‌های اداره میراث‌فرهنگی رامهرمز و اداره کل میراث‌فرهنگی خوزستان برای ثبت ملی محوطه باستانی سید محمد دولتمند موجب تعرض‌های بی‌امان به بخشی از تاریخ پر اهمیت رامهرمز شد، اما همه این‌ها نباید باعث شود که اداره آموزش و پرورش و شهرداری رامهرمز برای ساخت و سازهای برنامه‌ریزی شده از متولی حفاظت از محوطه‌های تاریخی هیچ استعلامی نگیرد.

از سالیان گذشته با گسترش شهر رامهرمز پی‌ریزی برای ساخت خانه‌های مسکونی روی محوطه باستانی سید محمد دولتمند آغاز شد. اما ۱۲ سال پیش آموزش و پرورش با ساخت یک مدرسه بخش‌هایی از این محوطه دوره اشکانی را تسطیح کرد. ۱۰ سال پیش بخش‌هایی از این محوطه به وسیله بیل‌های میکانیکی اداره آب و فاضلاب رامهرمز تخریب شد. از روزی که سروکله کارگران و بیل‌های میکانیکی و ماشین آلات سنگین در محوطه‌های باستانی نظیر سید محمد دولتمند پیدا شده و چنگال بیل میکانیکی‌ها و بیل کارگران در خاک فرو می‌رودُ تکه‌های خشت، آجر، سفال و استخوان بیرون می‌زند. در ماه‌های گذشته موج جدید تخریب‌ و تعرض‌ها با تسطیح و ایجاد فضای سبز آغاز شد. اما در جدیدترین اقدام دیوارکشی صورت گرفته توسط یکی از اهالی با تسطیح دوباره و پی‌کنی و ساخت دیوارهای دیگر همراه بود. در جریان خانه‌سازی و ساماندهی محیطی در محوطه سید محمد دولتمند بخش‌‌هایی از بقایای یک دیوار آجری و البته باستانی باقی مانده از دوران اشکانی با آجرهایی با اندازه ۳۵ در ۳۵ سانتی متر تخریب شد.

انتظار می‌رود در حالی که در اداره کل میراث‌فرهنگی خوزستان کمیته پایش تشکیل شده، ضمن بررسی نواقص پرونده‌های ثبتی پیگیری‌های لازم را برای اعلام محوطه‌های در معرض خطر به مسئولان ذیربط انجام شود. همچنین فرماندار شهرستان رامهرمز باید مراقب ظرفیت‌های میراث کهن شهر رامهرمز باشد و به کلیه ادارات لزوم استعلام از دستگاه‌های دولتی نظیر اداره میراث‌فرهنگی را برای انجام هرگونه پروژه‌ای را یادآور شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *