نه به خاطر رانت، به خاطر برنامه
بهمن ۲۹, ۱۳۹۹
حمله حفاران غیرمجاز با فلزیاب‌ها به شوش باستانی
اسفند ۲, ۱۳۹۹
نمایش همه

اولین نشست برای برپایی آرامگاه رازی در قلعه‌نو

هزار سال بعد از مرگ کاشف الکل

 

روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ به دعوت صادقی، بخشدار قلعه‌نو، اولین نشست خبری «آرامگاه محمد بن زکریای رازی» در دهداری قلعه نو با حضور تقی‌پور، مدیر جدید میراث فرهنگی و مدیر سابق امیر رحیم‌پور، دکتر احمد ابوحمزه عضو هیئت علمی دانشگاه و ری‌پژوه، محسن ماجدی نماینده ویژه جناب یزدانخواه نماینده مجلس، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و ری‌پژوه، مهدی دانشیار، مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام، غفاری مدیر موسسه پژوهش راگا، مقیمی، مدیر کتابخانه و متین‌فر کارشناس‌ آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام، واصحاب رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها برگزار شد.

 

نگذاریم کشورهای همسایه «رازی» را هم از ما بگیرند

صادقی، بخشدار قلعه نو در این نشست اعلام کرد: «با توجه به رقابتی که در کشورهای همجوار ایران پیش آمده و مفاخر ایران را به نفع خود در یونسکو ثبت و ضبط و خود را هویت‌دار می‌کنند. درست نیست که ما فرصت‌سوزی کنیم و و بیش از این متضرر پیامدهای آن باشیم. ما باید با همیاری تمام مراکز فرهنگی که به نوعی با محمد بن زکریای رازی ارتباط دارند زمینه را برای ایجاد آرامگاهی با شکوه در زاویه مرقد امامزاده شعیب به وجود آوریم که هم موجب ارتقای سطح فرهنگی منطقه و هم یک افتخار ملی و بین‌المللی محسوب شود.»

او افزود: «با ایجاد بنیادی به نام محمد بن زکریای رازی زمینه تحقیق همه جانبه در این خصوص فراهم شود و با توجه به مدارک به دست آمده از منطقه آرامگاه رازی و دلایلی که مطرح شده، به جاست، کسانی که به هر نحوی با این فرضیه مخالف هستند اسناد و مدارک خود را ارائه دهند.»

به گفته او، در مرحله اول طرح آرامگاه رازی را در سطح ملی در یک مسابقه با جایزه‌ای درخور مطرح می‌کنیم تا بتوانیم بهترین طرح را انتخاب کنیم. و یادمانی درخور این مقام در فیروزآباد به وجود آوریم.

صادقی تاکید کرد: «آقای یزدیخواه نماینده محترم مردم تهران و رئیس کمیسیون مجلس و فرماندار محترم شهرری حمایت کامل خود را برای این طرح اعلام کرده‌اند و تمام مدیران اجرایی شهرری برای احیای آرامگاه محمد بن زکریای رازی اتفاق نظر دارند.»

به گفته او، منطقه‌ای در پشت امامزاده شعیب برای این پروژه در دستورکار قرار گرفته است تا بشود به عنوان بوستانی در خور شان محمد بن زکریای رازی از آن استفاده کرد.

بخشدار قلعه نو عنوان کرد: «نام «فیروزآباد» پسوندی به نام رازی را در پشت خود داشته باشد و به عنوان فیروزآباد رازی شناخته تا مشخص شود؛ مدفن بزرگی از بزرگان ایران زمین را در خود دارد.»

 

باید اقدامات بزرگی در شان «رازی» انجام دهیم

احمد ابوحمزه، استاد دانشگاه و ری‌پژوه در ادامه این نشست عنوان کرد: «با نگاه به شهرهای دیگر متوجه می‌شویم که چه میزان به مفاخر شهرشان می‌پردازند و به آن اهمیت می‌دهند مثلا قبر قوام‌السلطنه در قزوین یا مزار خیامی در نیشابور و قبر فردوسی در طوس که مکان مشخصی ندارد و فقط محوطه آرامگاهی مشخص بوده ولی به افتخار این بزرگان بنیادهایی تشکیل شده و مزارهایی مجلل شکل گرفته، ما هم نباید از این کاروان جدا بیافتیم باید به رازی با نگاهی بین‌المللی و ملی نگاه کنیم و پژوهشکده‌ها و موزه‌ها و موسساتی در شان او ساخته شود.»

او عنوان کرد: «در این زمینه اگر بخواهد کاری سطحی و کوچک انجام شود همان بهتر که کار نشود چون هم آبروی خود را بردیم و هم شان رازی را زیر سوال بردیم.»

ابوحمزه، ابهام‌زدایی از اتهام الحاد به رازی را نیز یکی از کارهایی دانست که می‌بایست به صورت شایسته بدان پرداخته شود و جایگاه او را نزد قشر مذهبی و دینی جامعه با توجه به ارشادات «مهدی محقق» و «شهید مرتضی مطهری» آن‌چنان که بوده معرفی کرد، لعاب ترور شخصیت رازی توسط ملاحده اسماعیلیه که تا به حال هم وجود دارد از چهره ایشان زدود.»

به گفته او، توجه به ویژگی‌های اخلاقی رازی از این‌که سیستم نظام پزشکی را برای اولین بار به وجود آورد و پزشک در خدمت مردم محروم بود نه پزشک درباری و کریم‌النفس و خوش‌خلق و زاهد بودن را مطرح کنیم که الان از نیازهای جامعه ماست.

او پیشنهاد داد: «بنیاد رازی زیر نظر یکی از ارگان‌ها تشکیل شود که بودجه درخور داشته باشد و باید طوری به آرامگاه رازی ساخته شود که مردم منطقه به طور مستقیم یا به صورت ضمنی ازآن نفع ببرند.»

از فرصت‌سوزی جلوگیری شود!

مهدی دانشیار، مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام در ادامه یادآور شد: « در سال ۱۳۹۳ در کنگره رازی که به بهانه و گلایه از تغییر نام خیابان زکریای رازی در شهرری درآستان مقدس با موافقت تولیت آستان برگزار شد و همه فرهیختگان حوزه رازی‌شناسی کشور در آن حضور داشتند، قطعنامه‌ای صادر شد و در این قطع نام عنوان شد که به جای اسم  خیابان تغییریافته مکان دیگری را به نام رازی نامگذاری و اقدام به کشف قبر محمد بن زکریای رازی کنند.»

به گفته او، از پیامدهای این همایش؛ ارایه مدرک مستدل از سوی «جعفر آقایانی چاووشی» درباره این‌که رازی، کاشف الکل بوده با دست پیدا کردن به اصل کتاب ترجمه شده رازی به فرانسه در پاریس بود و همچنین رونمایی از مجموعه کتاب‌های مصنفات رازی که «احسان مقدس»، تحقیق  و در ۱۴ جلد چاپ و منتشر کرد و از جمله تحقیق کتابخانه‌ای و میدانی برای کشف مزار رازی،که با اسنادی که از کتب «حسین کریمان» به دست آمد، متوجه شدیم که رازی به نظر کریمان در منطقه امامزاده شعیب فیروزآباد شهرری مدفون هستند، و این مساله به تایید بزرگانی چون «مهدی محقق» و «پرویز اذکایی» رازی‌پژوهان نامی ایران قرار گرفت.

دانشیار افزود: « با توجه به تغییراتی که در قبرستان امامزاده شعیب حاصل و به دلیل ‌این‌که عملیات همسان‌سازی تمام سنگ قبرهای باستانی تخریب و منهدم شده است و امکان تفحص وجود ندارد، این اسناد می‌تواند کافی و وافی باشد و به نظر من باید در امر احیای آرامگاه رازی تسریع شده و از فرصت سوزی جلوگیری شود.»

از میراث فرهنگی استعلام شود

تقی‌پور، مدیر جدید میراث‌فرهنگی ری، با تبریک پدید آمدن این رویداد خجسته در مطرح شدن آرامگاه رازی  عنوان کرد: «باید مطالعالت میدانی برای تقویت این نظریه ادمه پیدا کند تا ما بتوانیم با توجه به مستندات دقیق جمع‌بندی نهایی را انجام دهیم.»

به گفته او، متولی این کار باید مشخص و در اموری که در این راستا صورت می‌گیرد حتما از میراث فرهنگی استعلام شود.

گفتم قبری پیدا نشده اما کار میدانی باید انجام شود!

امیر رحیم‌زاده، مدیر سابق میراث فرهنگی شهرری که دیروز برکنار شد، هم در این نشست حضور داشت و عنوان کرد: «من قبلا این‌طور به رسانه‌ها عنوان کردم نگفتم قبری پیدا نشده و نباید ۵۰ سال کار استاد کریمان مورد غفلت قرار بگیرد. خوب است بدان  پرداخته و کاری میدانی صورت پذیرد.»

به گفته او، به وجود آمدن بنیاد رازی و تشکیل همایشی ملی برای او و دعوت از تمام صاحبنظران می‌تواند نقطه عطفی در پژوهش‌های رازی‌شناسی باشد. در آینده‌ای نزدیک با همکاری دانشگاه شهید بهشتی کنگره‌ای به یاد دکتر حسین کریمان در شهرری برگزار می‌شود و خوب است که درباره کارهای او، بار دیگر تجدیدنظر و دوباره‌خوانی شود.

مالزی به هر بهانه جلب توریست می‌کند

غفاری، مدیر موسسه مطالعاتی راگا هم عنوان کرد: «تشکیل کمپین تبلیغاتی بسیار اهمیت دارد که بتوانند این جریان را پر رنگ‌تر و پخته‌تر کند و از سوی دیگر باید بنیاد رازی بسیاری از این اقدامات را انجام دهد. به گفته او، همان‌طور که بخشدار محترم فرمودند نباید فرصت سوزی کنیم باید زمان‌بندی مناسب داشته باشیم و نگذاریم این حرارت سرد شود و موضوع قبر رازی به حاشیه رفته ودر هیاهوهای اجتماعی و سیاسی گم شود.

او تاکید کرد: «در سایر کشورها چون مالزی به دنبال بهانه برای جلب توریسم و بزرگ‌داشت کشور خود می‌گردند ولی متاسفانه ما داریم با از بین بردن میراث خود تبر به ریشه فرهنگی خود می‌زنیم همین همسان‌سازی‌ها که در بقاع متبرکه در جریان است از آستان حضرت عبدالعظیم تا امامزاده شعیب با از بین بردن سنگ قبرهای کهن یا جایگزینی کاشی‌های دست‌ساز با کارخانه‌ای بدون توجه به پیامدهای فرهنگی آن بیشترین ضربه را متوجه میراث برجای مانده از زمان می‌زند.»

به گفته او، پر رنگ کردن مفاخر فرهنگی ایجاد جریان گردشگری ارتباط با یونسکو برای پررنگ کردن مساله رازی از اهم کارهایی است که می بایست انجام پذیرد.

آرامگاه رازی باعث احیای دو شهر کهن می‌شود

 

ابوالفضل متین‌فر، کارشناس مرکز اسناد و کتابخانه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم هم عنوان کرد: «این منطقه هم برای شهرری و هم ورامین بسیار قابل اهمیت است و موجب احیای میراث باستانی این دو شهر کهن خواهد شد.»

بنیاد رازی در راستای آٰرامگاه رازی

امید مقیمی، مدیر کتابخانه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام در ادامه عنوان کرد: «این اتفاقات جدیدی که در ری درحال وقوع است اتفاقات میمون و مبارکی است، و آن را به فال نیک می‌گیریم. چه بسیار از دانش‌آموزان و بچه‌های شهرری که به مدارج بالای علمی و دانشگاهی و اقتصادی و سیاسی می‌رسند؛ ولی متاسفانه از هویت خود بی‌اطلاع هستند، به دلیل که ما هیچ کار فرهنگی درخور برای منطقه انجام ندادیم.  انشاالله این روند رو به تغییر باشد.

او گفت: «دو سال پیش که مارکوس ریتر از دانشمندان فرانسوی و ایران‌شناسان نامی که به ایران مسافرت و از مجموعه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم بازدید می‌کرد، پرسیده شد: چرا به ایران علاقمندید؟ گفت چون ایران در کشورهای منطقه از چنان اصالت و نقطه ثقلی بهره‌مند است که سایر کشورها این‌گونه نیستند و باز از قول یک استاد روسی شنیدم؛ شما ایرانی‌ها مفاخر زیاد دارید ولی بلد نیستید آن را معرفی کنید.» مقیمی تشکیل بنیاد رازی را گامی در پیشبرد هدف احیای آرامگاه رازی دانست.

به یاد قاسم اکبری

ابوحمزه در جمع‌بندی این جلسه گفت: «ما می‌بایست به فکر یک دبیرخانه مستقل در این موضوع در شهرری باشیم و خبرگزاری‌ها هم باید همگام با ما در اطلاع‌رسانی و مطالبه مصوبات پیش قدم باشند و باید یادی هم از مرحوم دکتر قاسم اکبری بکنیم که پیشگام احیای مفاخر فرهنگی شهرری بودند.

جمع بندی جلسه و صورت جلسه توسط بخشدار محترم جناب آقای صادقی:

۱- دبیرخانه پیگیری آرامگاه رازی در جایی غیردولتی مثل موسسه مطالعاتی راگا باشد که دچار هیجانات سیاسی قرار نگیرد .

۲- جناب آقای یزدیخواه و یا نماینده ایشان از کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسات حضور داشته باشند.

۳- جلسات حتی‌المقدور یک بار در ماه تشکیل و مصوبات پیگیری شود. جلسات بعدی با حضور بخشدار منطقه و شهردار و جناب آقای یزدیخواه  در موسسه راگا صورت پذیرد.

۴-منطقه‌ای  وسیع و درخور شان رازی در پشت امامزاده شعیب برای  برپایی یادمان در نظر گرفته شود.

۵- فراخوانی ملی برای طرح آرامگاه محمد بن زکریای رازی در طی یک مسابقه تنظیم و در همین اسفند ماه اطلاع رسانی و ارسال شود.

۶- استقلال ری از تهران که ازجمله مطالبات مردم شهرری است، پیگیری شود.

۷- پیگیری نامگذاری فیروزآباد با عنوان فیروزآباد رازی در دستور کار قرار بگیرد.

۸- در مصوبات استعلام از میراث‌فرهنگی و کسب نظر کارشناسی قید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *