کشف محل دفن زکریای رازی
بهمن ۲۱, ۱۳۹۹
خانه پدری احمد محمود قربانی سودجویی
بهمن ۲۷, ۱۳۹۹
نمایش همه

خانه پدری و محل تولد احمد محمود تخریب شد

بارها از زبان مالکان شنیده‌ایم که شهرداری اهواز آنها را تشویق به تخریب و پیشگیری از ثبت ملی کرده است

 

مجتبی گهستونی
فعال میراث فرهنگی

سرانجام صبح روز ۲۴ بهمن ۹۹ خانه پدری احمد محمود که محل تولد وی نیز بود تخریب شد.

این خبر تلخ ناشی از رفتار دوگانه شهرداری اهواز و شهرداری منطقه یک آن شهر به همراه ناتوانی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در ارتباط گیری با شهرداری و شورای شهر اهواز است.

با وجود تلاش‌های اداره میراث فرهنگی اهواز و کوشش دوستداران میراث فرهنگی برای تشکیل پرونده ثبتی بنا و مذاکرات متعدد با مالک جدید اکنون شاهد تخریب خانه تاریخی احمد محمود هستیم.

ابتدای صبح از ماجرا مطلع شدم و از طریق پیامک به صورت نوشتاری و تصویری موضوع را به اطلاع  معاون میراث فرهنگی کشور، معاون شهردار اهواز، شهردار منطقه یک اهواز، مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان، معاون میراث فرهنگی خوزستان، فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان و شهرستان اهواز و رئیس اداره میراث فرهنگی اهواز رساندم. اما کار از کار گذشت و همه چیز تمام شد.

بی شک با توجه به تخریب چنین خانه‌هایی شهرداری اهواز و اداره میراث فرهنگی  باید پاسخگو باشند. اداره کل میراث فرهنگی خوزستان وقتی نتواند لوح «اهواز شهر ملی مینای صبی» را با گذشت یک سال از آمدنش به اهواز تحویل شهرداری بدهد، نشان می‌دهد که برای جلوگیری از تخریب چنین خانه‌هایی ناتوان تر از همیشه است.

اینکه در سال ۱۳۹۹ شاهد تخریب خانه پدری و محل تولد و زندگی بزرگانی چون کیانوش عیاری کارگردان مطرح سینمای ایران و احمد محمود از بزرگترین نویسندگان ادبیات ایران در اهواز هستیم، نشان می‌دهد اداره میراث فرهنگی, شهرداری اهواز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان شهرسازی استان خوزستان هم در حفاظت از خانه مفاخر کوتاهی می‌کنند.

به خوبی آگاه هستیم و می‌دانیم که این فجایع به دلیل نگاه غلط شهرداری اهواز و به‌ویژه شهردار منطقه یک اتفاق می‌افتد. از طرف شهرداری منطقه یک و شهرداری اهواز اراده‌ای برای حفاظت از بناهای تاریخی و بافت ارزشمند این شهر وجود ندارد. بارها از زبان مالکان شنیده‌ایم که شهرداری اهواز آنها را تشویق به تخریب و پیشگیری از ثبت ملی کرده است. اکنون هم هیچ اراده‌ای برای حفظ بافت تاریخی در مدیریت شهری وجود ندارد.

مکاتبات متعدد با شهرداری و گفتگو‌های طولانی نتیجه‌ای دربر نداشته. از سوی اداره میراث فرهنگی اهواز و دوستداران میراث فرهنگی خوزستان با شورای شهر جلسه گذاشته شده و رییس شورای شهر هم نامه‌ای را پی‌نویس کرد تا بدون نظر میراث فرهنگی کاری انجام نشود، در جلساتی با معاون شهرسازی و معماری شهردار گفتگو شد ولی شهرداری منطقه یک اعلام می‌کند که این نامه‌ها دردی از کمبود درآمد شهرداری منطقه یک دوا نمی‌کند. میراث و هویت یک شهر چند تومان می‌ارزد؟

بارها شنیده شده شهرداری از مالکان بناهای ثبت ملی خواسته به هر طریقی بنا را از ثبت خارج کنند تا برایشان پروانه ساخت صادر شود. تخریب خانه پدری احمد محمود و کیانوش عیاری در منطقه یک و بافت تاریخی این شهر ضربه‌ای جبران‌ناپذیر بر پیکره فرهنگی اهواز و فرهنگ و هنر خوزستان و ایران است. بنابراین باید برای جلوگیری از حجم گسترده تخریب توسط شهرداری اهواز به سرعت پیگیری حقوقی شود. شهرداری اهواز فقط به دنبال کسب درآمد از  پروانه ساخت و ساز و فروش تراکم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *