به یاد مدیری که به قولش عمل می‌کرد!
بهمن ۲۱, ۱۳۹۹
خانه پدری و محل تولد احمد محمود تخریب شد
بهمن ۲۱, ۱۳۹۹
نمایش همه

کشف محل دفن زکریای رازی

فرصتی برای ساخت بنایی در خور شخصیت رازی

 

حسین زندی

انتشار خبر کشف محل دفن زکریای رازی در شهرری از اخبار مهم روزهای اخیر بود. پیش از این نیز زنده به چگونگی مرگ و محل دفن رازی در کتاب «آثار باقی مانده از ری باستان» یاد دکتر حسین کریمان و کتاب ارزشمند «حکیم رازی» دکتر پرویز اذکایی اشاره شده اما محل دقیق آن مشخص نبود، و محل احتمالی دفن رازی را در امامزاده شعیب اعلام کرده بودند.

پس از اینکه مهدی دانشیار مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس عبدالعظیم خبر کشف محل دفن زکریای رازی را منتشر کرد، مدیر میراث فرهنگی شهرری پیدا شدن این محل را بدون برهان و سند تکذیب کرد، گرچه نخستین بار نیست که مدیران شهرری چنین اخباری را تکذیب می‌کنند، گویا ملاحظاتی وجود دارد که مانع پذیرش واقعیت‌ می‌شود. پس از این تایید و تکذیب‌ها افراد صاحب نامی مانند دکتر مهدی محقق نویسنده کتاب «فیلسوف ری» خبر منتشر شده را تایید کردند. همچنین دکتر پرویز اذکایی مهم‌ترین مرجع رازی شناسی و نویسنده کتاب «حکیم رازی» انتشار این خبر را اتفاقی بسیار مهم دانسته و می‌گوید: آثار دوران رازی از جمله مدرسه، بیمارستان و مقبره او بر اثر زمین‌لرزه در قرن هفتم نابود شده است.

او می گوید: امروز اگر گفته می‌شود تهران زلزله خیز است بر اساس یک پیشینه و تاریخ است. از دوران باستان ما خبر داریم که مدام در این منطقه زمین‌لرزه رخ می‌داده؛ حتی یکی از نام‌هایی که مردم ری به شهر خود اطلاق می‌کردند «رزنه» به معنی لرزانه و لرزنده بوده، و آنها اسم شهر‌شان را به خاطر تکرار زمین لرزه، رزنه گذاشته بودند. در قرن ششم و هفتم بارها در ری زمین‌لرزه رخ داده و در قرن هفتم بوده که آثار مربوط به رازی از میان رفته است.

دکتر پرویز اذکایی در ادامه می‌گوید: بیشتر آثار باستانی شهرری در تپه میل قرار گرفته، این تپه جایگاه مغان بوده است. من در کتاب «حکیم رازی» تاریخ شهرری و تاریخ زندگی رازی را نوشته‌ام. رازی در اواخر عمر نابینا می‌شود. ابوریحان بیرونی می‌گوید به دلیل آزمایش‌های کیمیاگری یا به قول امروزی‌ها آزمایش‌های شیمیایی چشمان رازی نابینا می‌شود. رازی بانی علم شیمی نوین در دنیاست که در قدیم به آن کیمیا می‌گفتند. بسیاری از عناصر شیمیایی توسط رازی کشف می‌شود که یکی از این عناصر الکل است. ابوریحان بیرونی می‌گوید رازی به دلیل بخارات چشمانش را از دست می‌دهد و یکی از شاگردان او به نام قارن از مازندران برای معالجه می‌آید اما رازی نمی‌پذیرد.

اذکایی در پایان با اشاره به مشخص شدن محل دفن زکریای رازی می‌گوید: این اتفاق بسیار خوبی است که محل دفن رازی مشخص شده است؛ باید یک بنای یادمان فاخر به یاد این دانشمند و حکیم بزرگ ساخته شود. حق این بزرگوار تاکنون ادا نشده به این دلیل که همیشه مخالفانی داشته اما فرصت خوبی است که به این حکیم توجه و بنایی در خور شخصیت او ساخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *