آنچه کوروش را «کبیر» کرد تا ایرانیان «پدر» بخوانندش
دی ۱۹, ۱۳۹۹
ولایت ثلاث غنی از تاریخ، خالی از توجه
دی ۲۴, ۱۳۹۹
نمایش همه

حکم استاندار کرمانشاه برای توقف تله‌کابین تاق بستان

ادامه ساخت‌وساز و فعالیت عمرانی برای پیشبرد برنامه تله‌کابین در تاق بستان غیرقانونی است

 

هشدار معاون شهرسازی به میراث‌فرهنگی

فاطمه علی اصغر

 

استاندار کرمانشاه حکم فوری و حایز اهمیت به توقف تله‌کابین تاق بستان داد

در نامه‌ای که شهرام کهریزی، مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی، حمل‌ونقل و ترافیک استانداری کرمانشاه به شهردار کرمانشاه  به تاریخ ۲۹/ ۰۷/ ۹۹ ارسال کرده است، آمده: «با توجه به حساسیت موضوع و خطر جدی در آینده برای جان و سلامت شهروندان و گردشگران و دستور جناب آقای مهندس بازوند استاندار محترم مبنی بر این‌که:  “آقای مهندس سالاری، باسلام، به شهردار ابلاغ نمایید؛ مقتضی است دستور فرمایید ضمن توقف ادامه عملیات اجرایی تا تعیین تکلیف موارد در شورای فنی استان، موضوع بررسی و نتیجه را به دبیرخانه شورای فنی استان اعلام نمایند.»

با توجه به این نامه هر گونه ادامه ساخت‌وساز و فعالیت عمرانی برای پیشبرد برنامه تله‌کابین در تاق بستان غیرقانونی است.

از طرف دیگر “فرزانه صادق مالواجرد”  معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی کشور به طالبیان معاون وزارت میراث‌فرهنگی ایران نوشته: “تکلیف را روشن کنید”

در این نامه که در تاریخ ۱۵/ ۱۰ / ۹۹ صادر شده است; هشدار داده شده:

«در خصوص ایجاد مجتمع تفریحی- توریستی در محوطه تاریخی تاق بستان، خواهشمند است دستور فرمایید ضوابط و مقرراتی را که به موجب آن‌ها احداث مجتمع تفریحی-گردشگری در محدوده مورد نظر، سبب بروز آسیب‌های احتمالی به بناهای محوطه تاریخی مذکور تشخیص و ممنوع شده است، جهت بهره برداری به این معاونت ارسال گردد. همچنین رییس محترم پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در خصوص احداث تله‌کابین در محدوده تاق بستان، خواهشمند است نظر نهایی خود را در این رابطه، اعلام فرمایید.»

افکار عمومی نمی داند در کرمانشاه دقیقا چه می گذرد. از طرفی حکم استاندار است که برای حفظ سلامت و محیط‌زیست و میراث‌فرهنگی مردم کرمانشاه دستور توقف پروژه تله کابین را داده است و از سویی دیگر رسانه‌های نزدیک به شهرداری این شهر خبر از راه‌اندازی تله‌کابین تاق بستان در بهمن امسال می‌دهند.

در همین رابطه دوستداران میراث‌فرهنگی و محیط‌زیست کرمانشاه به شدت مخالف اجرای این پروژه هستند. تحقیقات و پژوهش‌های آن‌ها نشان می‌دهد، اجرای تله کابین می‌تواند:

۱-حریم میراث‌فرهنگی اثر ملی دوران ساسانی تاق‌بستان را به شدت مخدوش کند.

۲-مانع ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو شود چرا که ضوابط و قوانین جهانی اجازه ساخت‌وساز در عرصه و حریم آثار جهانی را نمی‌دهد. چه بسا آثار بسیاری در ایران به همین دلیل در این فهرست قرار نگرفتند.

۳-راه‌ها و روش‌های بسیاری در حال حاضر برای توسعه گردشگری با توجه به المان‌های جدید و به روزی که در دنیا اجرا می‌شود، وجود دارد که هم بتوانند در پیشرفت و توسعه استان نقش بسزایی داشته و هم حافظ میراث‌فرهنگی و محیط‌زیست و هم برای مردم کرمانشاه سودآور باشد؛ اجرای این طرح، باعث سودآوری سرمایه‌گذار شخصی با اتکا به روش‌های از دور خارج شده و از مد افتاده و  آسیب‌زا به محیط زیست است.

۴-نمونه این برنامه‌ها برگزاری فستیوال‌های جهانی عکاسی، فیلم‌سازی، صنایع‌دستی و … همچون فستیوال «کن» است که جریزه کوچکی در فرانسه را بدون قابلیت و پتانسیل شاخص, شهرت جهانی داده؛ این در حالی است که برخی از مسئولان کرمانشاه؛ با اقدامات عجیب, تاق بستان را که قابلیت جهانی دارد با ساخت تله‌کابین کم ارزش می کنند و این گنجینه ملی را به قربانگاه می‌ برند.

۵- ساخت‌وسازهایی که به واسطه ساخت تله‌کابین انجام می‌شود، آسیب‌های جدی به محیط‌زیست کرمانشاه وارد کرده که در چندین صفحه گزارش مفصل به مسئولان ارایه شده است.

۶- از بین رفتن طبیعت، آسیب‌ جدی به کوه، از بین رفتن دشت کاهو، گونه‌های جانوری و گیاهی این محیط از نمونه‌های بارز آن است.

۷-با نابودی این گیاهان و گونه‌های جانوری گویی ما در تقلیدی کورکورانه در مسیر روش‌های آسیب‌زایی که پیشتر در بسیاری از کشورها و همچنین در تهران اجرایی شده است، می‌افتیم.

دیگر بر همه آشکار است، دست به دست دادن همین اقداماتی که فکر می‌کنیم به نفع گردشگری یا توسعه شهری است، ممکن است ما را در ردیف آلوده‌ترین استان‌های دنیا قرار دهد که سالانه جان بسیاری از مردم را گرفته و آن‌ها را دچار مرگ‌زودرس کرده است.

بنابراین در صورت اعلام نظر طالبیان، معاون وزارت میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اتکا به نظر کارشناسی پژوهشگاه که پیشتر بر توقف تله‌کابین نظر داده بود، می‌توان امید داشت که به زودی جلوی تخریب بیشتر تاق بستان و محیط زیست آن گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *