تخلف اداره میراث فرهنگی گیلان موجب تعطیلی اقامتگاه بومگردی لوتکا شد
دی ۴, ۱۳۹۹
چه کسی پوآرو را دستگیر می‌کند؟
دی ۴, ۱۳۹۹
نمایش همه

تخریب یک خانه‌ تاریخی در حریم مسجد ملک کرمان

هنوز داغ تخریب خانه تیمو تازه است

 

داغ تخریب خانه تیمو هنوز تازه است که خانه ارزشمند دیگری در کرمان تخریب شد. مسئولان میراث‌فرهنگی این شهر اما همچنان اقدامی برای ثبت ملی خانه‌های تاریخی انجام نمی‌دهند و همتی برای نجات آخرین یادمان‌های هویتی این شهر دیده نمی‌شود. این در حالی است که در سال‌های گذشته بخش‌های بسیاری از بافت تاریخی قربانی توسعه و نوسازی شده و هویت کرمان دست‌مایه سوء استفاده مدیران شهری قرار گرفته.

امید ابراهیمی، فعال میراث‌فرهنگی کرمان به میراث‌خبر می‌گوید: «خانه تاریخی دیگری در کرمان در فاصله ۱۰۰ متری مسجد ملک در خیابان امام که قدیمی‌ترین مسجد کرمان با قدمتی سلجوقی است، برای همیشه از بین رفت با این حال هیچ کدام از مدیران میراث‌فرهنگی اقدامی برای جلوگیری این تخریب انجام ندادند.»

او تاکید می‌کند: «برای ثبت ملی خانه‌های تاریخی به هر دری می‌زنیم، نتیجه نمی‌گیریم. بارها و بارها از مسئولان خواسته‌ایم که تا این خانه‌ها ویران نشده است، کاری برای آن‌ها انجام دهیم اما گوش شنوایی وجود ندارد.»

این خانه تاریخی که به تازگی از سوی مالک تخریب شده، ثبت ملی نبوده است. این در حالی است که گفته می‌شود، تنها سه خانه ارزشمند در این محدوده وجود دارد اما نه تنها مسئولان میراث‌فرهنگی برای نجات این خانه قدمی برنداشتند بلکه با توجه به این‌که این خانه در حریم مسجد ملک کرمان بوده، شهرداری هم برای دادن مجوز تخریب از اداره‌کل میراث فرهنگی کرمان استعلام نگرفته است.

به نظر می‌رسد که این روزها آثار تاریخی قربانی نبود هماهنگی و بی‌توجهی مسئولان و نهادهایی است که وظیفه حفاظت از هویت شهرها را به عهده دارند و ما هر روز شاهد تخریب قسمتی از تاریخ و اصالت شهرهای کهن هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *