شب یلدا و نیایش مهر در ایران
دی ۱, ۱۳۹۹
تخریب یک خانه‌ تاریخی در حریم مسجد ملک کرمان
دی ۱, ۱۳۹۹
نمایش همه

تخلف اداره میراث فرهنگی گیلان موجب تعطیلی اقامتگاه بومگردی لوتکا شد

اقامتگاه لوتکا در مدت کوتاه فعالیتش تعداد قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی را به استان گیلان جذب کند

 

اقامتگاه بومگردی لوتکا که از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده بود به دلیل بی پاسخ ماندن درخواست‌های مکرر برای دریافت مجوز بهره‌برداری از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در آستانه تعطیلی است.

مطابق با آیین نامه ایجاد تاسیسات گردشگری مراجع استعلام شونده موظف هستند ظرف یک ماه پاسخ استعلام‌ها را ارائه دهند، و عدم پاسخگویی به منزله موافقت است؛ اما پس از پیگیری‌های مکرر و گذشت بیش از سه ماه از آخرین استعلام متاسفانه نه تنها پروانه فعالیت بومگردی لوتکا صادر نشد، بلکه عملا این اقامتگاه توسط اداره اماکن استان و به درخواست اداره کل میراث فرهنگی استان پلمپ شد.

اقامتگاه بومگردی لوتکا در آغاز فعالیت در محدوده منطقه آزاد انزلی قرار داشت. به گفته گردانندگان این اقامتگاه در آن مقطع تمام مراحل اداری مربوط به صدور پروانه ساخت و بهره‌برداری در این منطقه در دست اقدام بود. همچنین در همین دوره وام مربوط به اشتغال‌زایی از جانب بانک کارآفرینی به این اقامتگاه تعلق گرفت. اما با خارج شدن روستای سرخشکی از محدوده منطقه آزاد و بازگشت به تقسیمات کشوری تمامی این مراحل اداری از ابتدا آغاز شد. این مسئله با شیوع بیماری کووید-۱۹ و تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های گردشگری همزمان شد. متاسفانه برخورد سلیقه‌ای و خارج از ضوابط ادارات در این مدت موجب شد عملا اقامتگاه بومگردی لوتکا تعطیل شود.

پیش از این حداقل ۸ نفر به طور مستقیم در این اقامتگاه مشغول فعالیت بودند و به غیر از آن فرصت‌های کسب‌وکار در روستا نیز رونق گرفته بود. اقامتگاه لوتکا با پایبندی به مبانی گردشگری پایدار و رعایت قواعد و اصول زیست محیطی در مدت کوتاه فعالیتش توانسته بود تعداد قابل توجه از گردشگران متنوع داخلی و خارجی را به استان گیلان جذب کند. روشن است که تعطیلی چنین کسب‌و‌کارهایی باعث تضعیف توسعه پایدار در بافت روستایی می‌شود.

در حال حاضر گردانندگان اقامتگاه بومگردی لوتکا با طرح شکایتی در دیوان عدالت اداری پیگیر مطالبات قانونی و پاسخگویی مقامات مسئول هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *