راه‌سازی در‌ رامهرمز و کتمان سرقت کتیبه‌های تاریخی
آبان ۴, ۱۳۹۹
خانه پدری کیانوش عیاری تخریب شد
آبان ۵, ۱۳۹۹
نمایش همه

تعرض به کوره ناصرخان عجم

در نتیجه تعرض مالک زمین کشاورزی به این بنا یکی از بخش های وردی بنا در سمت جنوب غربی تخریب شده

 

مجتبی گهستونی

بنای کوره ناصرخان عجم در محدوده روستای درآویزه شهر ملاثانی از توابع استان خوزستان مورد تعرض قرار گرفت. در صورت تعلل در ثبت ملی این بنا هیچ تضمینی برای در امان ماندن آن از تخریب کامل وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار میراث خبر مشاهده میدانی هفته گذشته در محل بنای کوره ناصر خان روستای درآویزه شهر ملاثانی نشان از تعرض به بخش‌های شمالی و جنوبی بنا داشت اما پس از آن با بررسی بیشتر نشانه‌هایی از برداشت از این بنا در بخش غربی کوره ناصرخان عجم دیده می‌شود. در این بررسی که با حضور دو کارشناس مرمت و معماری انجام شد، ارزش‌های معماری بنا مورد تاکید قرار گرفت.

این گزارش حاکی است رد لاستیک ماشین آلات سنگین و خاک نرم بیانگر تازگی عملیات تخریب است که مراتب طی تماس از همان محل با فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان، معاون میراث فرهنگی خوزستان، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان باوی، باستان شناس و مراقب آثار شهر تاریخی عسکر مکرم و دشت میان به اطلاع آنان رسیده. همچنین رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان باوی در جریان تماس  ضمن تائید تعرض به بنای کوره ناصرخان عجم توسط مالک یک زمین کشاورزی یادآور شد: تمام محوطه های تاریخی شوشتر تا ملاثانی توسط باستان شناسان و کارشناسان بررسی شده و اهمیت آنان در گزارش هایی اعلام شده است.

حمیدی تاکید کرد: به محض مطلع شدن از تخریب و تعرض به بنای کوره ناصرخان عجم که بین جاده و رودخانه کارون قرار داد با یگان حفاظت در محل حاضر شده و مانع تخریب بیشتر به بنا شدیم. با اینکه مالک زمین اصرار به تخریب بنا داشت اما توصیه های لازم برای حفاظت از بنا و جلوگیری از شکایت و بازداشت مالک مطرح شد.

همچنین فرمانده یکان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان نیز تاکید کرد که سرکشی به بنای کوره در روستای درآویزه ملاثانی انجام خواهد شد. علاوه بر این مدیرکل میراث فرهنگی و معاون میراث فرهنگی خوزستان نیز از تهیه و تصویب پرونده ثبتی بنای کوره ناصر خان در آینده نزدیک خبر دادند.

انتظار می رود ادارات میراث فرهنگی شهرستان‌های استان به ویژه شهرهای کوچکی که تعداد بناها و محوطه‌های تاریخی اندکی دارند برای شناسایی آثار و بناهای محدوده خود اقدام کرده و پرونده ثبت ملی را تهیه و پس از تصویب ابلاغ کنند.

کوره ناصرخان عجم بنایی است زیر زمینی که چهارراه ورودی از سمت شرق و غرب و گربه‌روهایی در سقف دارد که در نتیجه تعرض مالک زمین کشاورزی به این بنا یکی از بخش های وردی بنا در سمت جنوب غربی تخریب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *