سرقت کتیبه‌های باستانی رامهرمز
مهر ۲۸, ۱۳۹۹
راه‌سازی در‌ رامهرمز و کتمان سرقت کتیبه‌های تاریخی
آبان ۴, ۱۳۹۹
نمایش همه

طاق‌بستان هنوز در هراس تله‌کابین

چرا پرونده‌ قانون‌شکنی بسته نمی‌شود؟

 

پرونده تله‌کابین طاق‌بستان قرار بود، فقط با یک حکم دقیق از سوی وزارت میراث‌فرهنگی تمام شود؛ حریم طاق‌بستان نشکند، پرونده ثبت‌جهانی‌اش با مشکل برخورد نکند، طبیعت و هویت تاریخی و ملی مردم کرمانشاه خدشه‌دار نشود و برای آیندگان بماند اما با وجود تمام مدارک لازم و شفاف و دقیق، این پرونده همچنان اسیر تعلل‌هایی است که حتی کارشناسان میراث‌ هم از آن سر در نمی‌آورند و می‌پرسند چرا حکم به پایان تله‌کابین داده نمی‌شود؟

شاید برای خیلی‌ها سوال باشد که پرونده پر فراز و نشیب تله‌کابین طاق‌بستان که از سال‌ها پیش به بهانه توسعه گردشگری آغاز شده، چرا با یک حکم دقیق به پایان نمی‌رسد؟ چرا برای به نتیجه رسیدن این پروژه خصوصی که تنها ۳۰ درصد آن متعلق به شهرداری است، نمایندگان مجلس، راه‌وشهرسازی و استانداری پادرمیانی می‌کنند؟ حتی شنیده شده که استاندار و معاون شهرسازی برای حل این مشکل شخصا از کرمانشاه راهی تهران شدند تا رای میراث‌فرهنگی را به نفع خود برگردانند. کسی از ماجرایی که در جریان است، جزییات بیشتری نمی‌داند اما آن‌چه ما می‌دانیم این است:

در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ نامه‌ای از سوی معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به محمد‌حسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی ارسال شده است. موضوع این نامه «رسیدگی به احداث تله‌کابین و مجتمع تفریحی گردشگری» است. اما وزارت میراث‌فرهنگی تا امروز به این نامه پاسخی نداده است. بی‌پاسخ ماندن این نامه در حالی است که ۲۰ مهر ۱۳۹۹ راه‌وشهرسازی بار دیگر نامه‌ای‌ به وزارت میراث‌فرهنگی می‌نویسد و این‌بار هشدار می‌دهد که باید پاسخ نامه ظرف یک هفته داده شود. گفته می‌شود پس از ارسال این نامه استاندار و معاون شهرسازی راهی تهران شدند تا شاید پاسخ را در این جلسه با مدیران میراث‌فرهنگی دریافت کنند.

اما پرسش این‌ است که این همه پافشاری برای ساخت پروژه خصوصی طاق‌بستان از کجا ریشه می‌گیرد؟ چرا مسئولان میراث‌فرهنگی با وجود مدارک کامل و دقیق درباره نقض قوانین میراث‌فرهنگی حکم قاطعی برای پایان این فاجعه در طاق‌بستان نمی‌دهند؟

آیا قرار است تخریب‌‌های نقاط تاریخی و محیط‌زیست ادامه پیدا کند؟ هنوز چند وقتی از این گفته محمدرضا محبوب‌فر کارشناس محیط زیست نمی‌گذرد که عنوان کرد: «۸۰ درصد جنگل‌ها و منابع‌طبیعی کشور در ۴۰ سال اخیر نابود شده و از بین رفته و ۵۰ درصد از این نابودی‌ها در سی سال گذشته بوده است.» آیا قرار است این تخریب‌ها باز هم ادامه پیدا کند؟ آیا وزارت میراث‌فرهنگی بررسی کرده که در همین هشت سال گذشته چقدر آثار میراث‌فرهنگی در جای‌جای ایران ویران شدند؟ آیا قرار نیست که با دادن چند حکم دقیق میراث‌ ایران برای آیندگان حفظ شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *