اندیمشک سرزمین شاهکارهاى مهندسى
مهر ۱۶, ۱۳۹۹
تعرض به تپه چغامیش دزفول
مهر ۱۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

بیل‌‌های مکانیکی باز در ایران گنجینه کشف ‌کردند

آیا حال با خواندن تعدادی کتیبه باستانی مشاهده شده در جریان عملیات راه‌سازی مسیر جدید جاده رامهرمز-بهبهان بخشی از رازهای سر به مهر رامهرمز و خوزستان پدیدار می‌شود؟

مجتبی گهستونی، فعال حوزه میراث‌فرهنگی خوزستان، عضو شورای هماهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری

دوم مهرماه ۱۳۹۹ در پی گودبرداری شرکت راه‌سازی بیندراه در مسیر جدید جاده رامهرمز-بهبهان در حوالی روستاهای «رستم‌آباد-باصدی» و در هنگام عملیات راه‌سازی تعدادی کتیبه، سفال‌ و آجرهای لعاب‌دار و رد دیواره‌آجرچین کشف شد. این اشیاء را دوستداران میراث فرهنگی تحویل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری رامهرمز دادند. در بررسی‌های اولیه به‌ عمل آمده توسط بخش زبان‌شناسی «میراث‌خبر» مشخص شد که این گل‌نوشته‌ها مربوط به دوره اکدی و ایلام میانه است.
در سال ۱۳۸۶ وقتی که در نتیجه برخورد بیل میکانیکی با یک محوطه باستانی در دهیور-جوبجی آثار یک تابوت نمایان شد، و در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناسی و دیگر یافته‌ها رامهرمز درصدر اخبار قرار گرفت و در سطح جهان معرفی و بخشی از تاریخ ناگفته خوزستان و تاریخ ایلامیان بازگو شد.
آیا حال با خواندن تعدادی کتیبه باستانی مشاهده شده در جریان عملیات راه‌سازی مسیر جدید جاده رامهرمز-بهبهان بخشی از رازهای سر به مهر رامهرمز و خوزستان پدیدار می‌شود؟ آیا کارفرمای جاده جدید رامهرمز-بهبهان استعلام‌های باستان‌شناسی را برای شروع پروژه دریافت کرده است؟ اگر مجوز داشته ناظر میراث‌فرهنگی آن چه شخصی بوده است؟ آیا پس از مشاهده اولیه این آثار پروژه جاده‌سازی برای بررسی هرچه بیشتر تا حصول نتیجه تعطیل شد؟ آیا موضوع از طریق مراجع قضایی در حال رسیدگی است؟ با وجود اینکه عملیات احداث این بزرگراه از سال ۹۱ آغاز شده آیا کارشناسان باستان‌شناسی و ماموران یگان حافظت برای پایش و برخی بررسی‌ها از این پروژه بازدید کرده‌اند؟
اگرچه که کشف این کتیبه‌ها اهمیت داشته و خوانش هرچه زودتر آن‌ها ضرورت پیدا می‌کند، اما انجام کاوش نجات‌بخشی زیر نظر باستان‌شناسان ماهر بدون داشتن منافع محلی مدنظر است. اما با توجه به ابعاد جاده و تخریب‌های عمده‌ای که توسط کشاورزان و سپس راه‌سازان صورت گرفته بیم آن می‌رود که بخش عمده‌ای از محوطه باستانی آسیب جدی دیده باشد.
پیش‌تر در گفت‌وگو با محمد‌حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور عنوان شد: «کارفرمای راه‌ساز در حال اخذ مجوز برای تداوم کاوش‌ها هستند.» همچنین حسینی بروجنی معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: «بخشی از کتیبه‌ها در حال تحویل به امین اموال است. همچنین مسئله حقوقی شده و کار متوقف شده است.»
حال این سوال پیش می‌آید، کتیبه‌های یافت‌شده در اختیار شخص است یا نهادی خاص؟ آیا همه کتیبه‌های یافت شده موجود است؟

این بزرگراه که در زمره پروژه‌های ملی محسوب می‌شود به طول ۷۰ کیلومتر از سال ۱۳۹۱ در حال احداث است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *