خانه احمد‌محمود فروخته شد
مهر ۱۲, ۱۳۹۹
میراث شیرین پایتخت
مهر ۱۵, ۱۳۹۹
نمایش همه

سنگ قبرهای گورستان زرندیه غیب شدند

سنگ‌قبرهای تاریخی که با همت یک دوستدار میراث‌فرهنگی جمع‌آوری شده بود، ناگهان برای همیشه غیب شدند

 

چند سال پیش محمد فرامرزی، فعال میراث‌فرهنگی و یکی از اهالی زرندیه از توابع استان مرکزی با مرکزیت شهر مامونیه تصمیم‌ می‌گیرد، سنگ قبرهای شکسته قدیمی گورستان شهر را جمع‌آوری کند تا آسیب نبینند. سنگ‌ قبرها را به مسئولان هیات امنای گورستان زرندیه می‌سپارد و جایی در قبرستان برایشان در نظر می‌گیرند. چند سال از آن ماجرا می‌گذرد. حالا حتی یکی از آن سنگ‌‌قبرها در آن جایگاه نیست و کسی نمی‌داند چه بلایی بر سرشان آمده است. دزدیده شدند؟ گم‌ شدند؟ مثل زباله به بیرون ریخته شدند؟

شهرستان زرندیه با این‌که دارای پیشینه تاریخی است و می‌گویند، راه دوم اکباتان به نام راگا از آن می‌گذشته اما سال‌هاست که به حال خود رها شده است. نه تنها آب‌انبار و بسیاری از بناهای تاریخی‌اش در حال ویرانی است بلکه سنگ قبرهای گورستان قدیمی آن هم به تدریج شکسته و از بین رفته‌اند.

این فعال میراث‌فرهنگی و دانش‌آموخته معماری به میراث‌خبر می‌گوید: « متاسفانه هر روز شاهد هستیم که بناهای تاریخی شهرمان از بین می‌روند. من چند سال پیش تمام توانم را جمع کردم و به همه اداره‌ها و ارگان‌های مربوطه مراجعه کردم تا سنگ‌ًقبرهای قدیمی گورستان شهر را نجات دهم اما هیچ‌کس به من کمک نکرد. هیچ حمایتی از سوی مسئولان نداشتم بنابراین خودم یکی یکی سنگ‌های قدیمی را برداشتم و آن‌قدر با هیات امنای گورستان صحبت کردم که جایی را برای آن اختصاص دهند. حالا بعد از چند سال که دور بودم برگشتم و می‌بینم که تمام سنگ قبرها غیب شده‌اند. از هر کسی می‌پرسم جواب درستی به من نمی‌دهد.»

فرامرزی می‌گوید: «روی بسیاری از سنگ‌قبرها نشانه‌هایی چون شانه، تیر، تسبیح و … بود اما دیگر نشانی از آن‌ها باقی نمانده است. این بی‌تفاوتی‌ها باعث شده که هویت تاریخی زرندیه فراموش شود و جوان‌ها علاقه‌ خود را به این شهر از دست بدهند.»

پیگیری از مسئولان برای یافتن سنگ‌قبرهای تاریخی گورستان زرندیه همچنان از سوی «میراث‌خبر» ادامه دارد اما تا امروز پاسخی از سوی مدیران شهری به ما داده نشده است. هیچ‌کس نمی‌داند چه زمانی و چگونه سنگ‌قبرهای تاریخی که با همت یک دوستدار میراث‌فرهنگی جمع‌آوری شده بود، ناگهان برای همیشه غیب شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *