حفاظت از میراث‌‌فرهنگی در دوران کرونا
مهر ۶, ۱۳۹۹
حریم دانشکده فنی در معرض تخریب و خدشه
مهر ۶, ۱۳۹۹

در هفته گردشگری مسئولان پتانسیل‌های گردشگری را نابود می‌کنند

 

فاطمه علی‌اصغر

شهر قاین که می‌توانست یکی از بزرگترین قطب‌های گردشگری، تاریخ و زعفران و زرشک باشد، این روزها در بیم و هراس به سر می‌برد. از یک سو کارخانه فولاد قاین آب‌های زیرزمینی آن را تهدید می‌کند و در آینده‌ای نزدیک دیگر خبری از زرشک و زعفران نخواهد بود و از سوی دیگر برخی از مسئولان شهری خواب شومی برای حریم شهر کهن قاین دیده‌اند. مردم با دیدن این شرایط برای نجات حریم شهرکهن دست به دامن وزارت میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی شدند و نامه‌ای به علی‌اصغر مونسان نوشتند آیا این نامه می‌تواند دست‌کم تاریخ قاین را از ساخت‌وساز شهری حفظ کند؟

در حال حاضر در قاین ستاد پیگیری امور قائنات تشکیل شده است. اعضای این گروه می‌گویند تا سر و سامانی به تاریخ و هویت شهر ندهند دست بردار نیستند اما تا امروز پاسخی از مسئولان وزرات میراث‌فرهنگی و گردشگری دریافت نکردند. برخی از آن‌ها نگرانند دست‌های پنهانی که مدیریت شهری یا افراد که سودشان در کاهش حریم شهر کهن قاین است با لابی‌گری و استفاده از رانت این فعالیت مردمی را با مشکل مواجه کنند.

این در حالی است که روح‌الله شیرازی، رییس پژوهشکده باستان‌شناسی در گفت‌وگو با «میراث‌خبر» می‌گوید: «اصلا چنین اتفاقی رخ نخواهد افتاد. اگر بدون نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی حریم شهر کهن قاین دچار مشکل شود. تبعات حقوقی دارد و با افرادی که دست به چنین تخلفی بزنند برخورد قضایی خواهد شد.»

از سوی دیگر به گفته او، بازنگری حریم شهر کهن قاین نیاز به بودجه دارد و این اعتبارات را باید مسئولان شهری و دولتی در استان یا شهر قاین تامین کنند. اگر چه خیلی از اعضای شورای شهر یا افراد دیگر به ما مراجعه کردند و نامه هم دادند اما تا زمانی که تامین اعتبار نشود، پژوهشکده نمی‌تواند اقدامی در این زمینه انجام دهد.»

حالا این روزها برای شهر کهن قائن و مردمی که می‌خواهند شهرشان در زمره شهرهای گردشگری معروف دنیا قرار بگیرد، در بیم و هراس به سر ببرند. هویت‌ تاریخی‌شان حفظ شود، بیش از پیش نگران هستند. آن‌ها هر روز در بیم و هراس به سر می‌برند و مدام می‌پرسند: «مسئولان بالاخره چه تصمیمی برای این شهر خواهند گرفت؟»

در بخش‌های از این نامه که به علی‌اصغر مونسان نوشته شده آمده:

«شهر قاین در هر کنجش هزاران گنج است، که خاطر هر ناگنجی بدان نرسد. با نگاهی گذرا به تاریخ قاین در قرن سوم و چهارم هجری زمانی که این شهر مرکز ” ایالت قهستان ” بوده است، آثار باستانی با ارزش و شخصیت‌های علمی نامدار و تاثیرگزاری در تاریخ ایران داشته است.

جناب آقای وزیر حال که با این گزارش مختصر در جریان قسمتی از مواریث فرهنگی شهر قاین قرار گرفتید، انتظار است دستور فرمائید، تا در ارتباط با حل تعدادی از مشکلات حوزه میراث فرهنگ بشرح ذیل بررسی نموده و اقدامات لازم مبذول فرمایند :

– عدم توجه کافی به آثار باستانی شهر تاریخی قاین بویژه بعد از تقسیم خراسان بزرگ و الحاق این شهرستان به خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ( در شرایطی که آثار بجا مانده از علم در دوران پهلوی و نیز دوره قاجاریه در بیرجند، به عنوان بهترین اماکن گردشگری استان معرفی می گردند و هر ساله جهت حفاظت و حراست از آن اعتبارات ویژه ای اختصاص داده می شود، مکان های کشف شده در قلعه کوه  و شهر قدیم قاین در دست طوفان حوادث قرار گرفته، و در غفلت مسئولین ذیربط افراد سودجو به حفاریهای غیر مجاز در این مناطق پرداخته، و در آخرین مورد پس از چند ماه حفاری در یکی از مکان‌های شخصی در مجاور شهر قدیم قاین و ایجاد حدود هفتاد متر تونل به سمت هسته اصلی این محوطه تاریخی فقط مالک مکان مذکور برای مدت کوتاهی بازداشت و هنوز که هنوز است، این موضوع برای مردم مبهم و سوال برانگیز می باشد و . . .)

– عدم تملک اراضی شهر قدیم قاین که به ثبت آثار باستانی رسیده است، و در طول چند سال گذشته موجب اعتراض مالکین محترم قرار گرفته و لازم است هرچه در این خصوص چاره اندیشی گردد.

– مصادره مفاخر و افتخارات قاینات نیز مردم این منطقه را به شدت نگران نموده است، که بارزترین نمونه آن اینکه منطقه جغرافیائی کوچک، محدود  و  . . . را به نام ” قهستان ” نامگذاری نموده و با این کار نسل امروز را دچار گمراهی و سر درگمی در شناخت قاینات و قهستان نموده‌اند که تحریف تاریخ  بوده و نیازمند  پیگیری جدی می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *