چرا فریاد مالک خانه قاجاری پارسایی به جایی نمی‌رسد؟
شهریور ۲۰, ۱۳۹۹
مدیران پایگاه تخت‌جمشید با چه مجوزی در حریم ممنوعه سوله ساختند؟
شهریور ۲۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

وضعیت اسفناک آموزش گردشگری در ایران

نگاه به آموزش گردشگری در کشور صرفاً نگاهی اقتصادی‌ست و نه فرهنگی

 

ریحانه جمالی، مدرس و پژوهشگر گردشگری – طراح دوره راهنمای تخصصی گردشگری کودک

 

گردشگری یک بخش خدمات‌رسانی است که نیاز به ماه‌ها آموزش نظری درست، با کیفیت، و به روز به همراه ماه‌ها آموزش عملی و میدانی و کارورزی با نظارت کامل دارد. آموزش گردشگری در ایران در تمام بخش‌ها دچار اشکال و نقصان است که به آن می‌پردازیم.

آموزش گردشگری، در دانشگاه‌های کشور با سرفصل‌هایی غیر علمی، غیر استاندارد و غیر کاربردی که بوی کهنگی می‌دهند تدریس می‌شود؛ آن هم بیشتر توسط اساتیدی که گردشگری نخوانده‌اند و یا اگر خوانده‌اند عمیقاً آن را لمس نکرده‌اند، و فقط به چند جلد کتاب خواندن بسنده کرده‌اند.

آموزش گردشگری در تمام آموزشگاه‌های زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌‌‌ای با مربیانی که فقط چند ساعت محدود گردشگری گذرانده‌اند، تدریس می‌شود که فقط هم برای قبولی کارآموزان تلاش می شود نه برای یادگیری مهارتی.

آموزش گردشگری در مؤسسه‌های زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم، با سرفصل‌ها و منابعی بعضاً اشتباه، و اندک اساتیدی دلسوز و با دانش تدریس می‌شود، که نتیجه آن تربیت و پرورش نادرست راهنمایان تور است؛ که منجر به حوادث ناگوار و آسیب‌های جبران‌ناپذیر به محیط طبیعی و فرهنگی مردمان بومی و در نهایت مسافران و حوزه گردشگری خواهد شد.

متاسفانه، نگاه به آموزش گردشگری در کشور صرفاً نگاهی اقتصادی‌ست و نه فرهنگی و از جنس فرهنگ‌سازی. علاوه بر این وزارت علوم، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان فنی و حرفه­ای از نظر کارشناسان متخصص و مختلف این حوزه نه تنها بهره نمی­برند، بلکه نظرات کارشناسی آن­ها را نیز نادیده گرفته و طوری رفتار کرده­اند که بسیاری از متخصصان گردشگری پا در دفتر مدیرکل آموزش و مطالعات نمی­گذارند، و یا وارد بحث آموزش فنی و حرفه­ای و وزارت علوم نمی­شوند.

بنابراین با تمام آموزش‌هایی که اکثراً اشتباه و غیر کاربردی و بی‌تأثیر است، به وضعیتی در گردشگری کشور می‌رسیم که می‌توانیم آن را اسفناک بخوانیم. درست است که آموزش راه نجات گردشگری است، اما آموزش اشتباه و بی‌کیفیت عاملی برای سقوط گردشگری کشور در درازمدت خواهد شد.

اگر بخواهیم به­صورت خلاصه مشکلات آموزش گردشگری در ایران را دسته ­بندی کنیم باید بگوییم:

– ضعف مدیریت در بخش آموزش گردشگری

– نبود آگاهی مدیریت و کارشناسان بخش آموزش نسبت به حوزه گردشگری

– نبود به‌کارگیری و تربیت اساتید حرفه‌ای در این حوزه گردشگری

– نبود نظارت و به‌روزرسانی بر سرفصل‌های آموزش گردشگری

– تعیین سرفصل‌های اشتباه و قدیمی و غیرکاربردی برای دوره‌های مختلف آموزش گردشگری

– نادیده گرفتن ارزش آموزش در حوزه گردشگری

– ضعف در تولید محتوای علمی در آموزش گردشگری

– نگاه صرفاً اقتصادی مؤسسه‌های خصوصی نسبت به آموزش گردشگری

– نگاه صرفاً آماری بخش دولتی نسبت به آموزش گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *