ناکارآمدی مدیریتی در رسیدگی به گورستان‌های تاریخی 
مرداد ۳۰, ۱۳۹۹
شهر کهن قاین عامدانه آسفالت شد
شهریور ۲, ۱۳۹۹
نمایش همه

خانه تاریخی یک یونانی در محله‌ زرتشتی‌نشین‌ با خاک یکسان شد

خانه «تیمو» نه تنها از نظر معماری حائز اهمیت بود بلکه راوی زنده‌ روزگاری بود که فرش کرمان در دنیا جایگاه ویژه‌ای داشت.

 

میراث‌ خبر: خانه تاریخی معروف به «تیمو» در محله زرتشتی‌نشین‌های کرمان با خاک یکسان شد. در تصاویری که به «میراث‌خبر» رسیده رد لودرها هنوز در جایی که خانه زمانی بر پا بود، به جای مانده است. مسئولان میراث‌فرهنگی کرمان تا کنون حاضر به پاسخ‌گویی در این زمینه نشده‌اند. این در حالی است که خانه «تیمو» نه تنها از نظر معماری حائز اهمیت بود بلکه راوی زنده‌ روزگاری بود که فرش کرمان در دنیا جایگاه ویژه‌ای داشت.

«تیمو» نام خانه‌ی قاجاری یک یونانی‌الاصل و مالک و مدیر شرکت فرش کرمان در دوره پهلوی در محله زرتشتی‌نشین‌ کرمان بود، که از سال‌ها قبل به حال خود رها شده و حتی گفته می‌شد سرقت‌های زیادی مربوط به صنعت فرش از این‌ خانه اتفاق افتاده است.

امید ابراهیمی دوستدار میراث فرهنگی کرمان هر چند بارها و بارها درباره وضعیت نامناسب این خانه در گفت‌وگو با رسانه‌ها هشدار داده بود اما تا امروز یعنی زمان تخریب کامل خانه هیچ‌ کدام از مسئولان میراث‌فرهنگی کشور اقدامی برای نجات این خانه از ویرانی نکردند. ابراهیمی درباره این بی‌توجهی‌ها می‌گوید: «با وجود تلاش‌های فعالان میراث فرهنگی استان برای رسیدگی به این خانه مسئولان میراث فرهنگی کرمان هیچ توجه و رسیدگی به آن نکردند، تا سرانجام این بنای با هویت اصیل در کرمان در باران‌های اخیر به شدت آسیب دید و بعد از آن هم به رغم هشدارهای مکرر مسئولان تلاشی برای حفاظت از این خانه تاریخی با تزیینات معماری بسیار زیبا نکردند.»

ابراهیمی درباره تاریخچه‌ی این خانه تاریخی می‌گوید: «ژان تیمویاناکی» که مدیریت شرکت را در کرمان بر عهده داشت، براساس مقررات مصوب همه اموال شرکت شرق را خریداری کرد و تعدادی از هنرمندان کرمانی را به کار گرفت و فرش‌هایی مرغوب با مارک تیمو تولید کرد، و تا پایان عمر در کرمان ماند و پس از مرگ در کنار همسرش در همان شهر به خاک سپرده شد. پس از او فرزندش، «ژرژ تیمویاناکی»، کار پدر را ادامه داد تا این‌که در سال ۱۳۱۴ شرکت او منحل شد و شرکت سهامی فرش ایران به تنهایی به کار خود ادامه داد. جرج تیمو – یونانی الاصل – بیشتر در کار طراحی فرش بود و بعدها به تولید فرش نیز پرداخت و نقشِ فرش را با تغییراتی در رنگ‌بندی باز آفرینی کرد. او در حالت کلی فقط چهار تخته از فرشی را باز آفرینی می‌کند که در حال حاضر در اختیار بهترین کلکسیونرهای فرش ایران و کرمان محفوظ است.

حالا امروز این خانه تاریخی با همه خاطرات و اهمیتش در تاریخ ایران ویرانه‌ای بیش نیست و باید از مسئولان میراث‌فرهنگی کرمان پرسید که این روش برخورد با آثار تاریخی این شهر کهن همچنان به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *