چغاگاونه مجوز گمانه‌زنی برای تعیین دوباره حریم گرفت
مرداد ۲۳, ۱۳۹۹
مردگان گورستان‌ تاریخی در جهنم همسطح‌سازی
مرداد ۳۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

نه تنها مردم، مدیران پژوهشکده هم از اسکلت‌های مریض شگفت‌زده شدند!

رییس پژوهشکده باستان‌شناسی نمی‌داند مدیر کاوش تخت‌جمشید کیست!

 

نه تنها مردم، مدیران پژوهشکده هم از اسکلت‌های مریض شگفت‌زده شدند!

 

فاطمه علی اصغر

پس از پخش سند تصویری از گزارش تلویزیونی «کشف اسکلت در آبراهه‌های تخت‌جمشید»، برای بسیاری از دوستداران میراث‌فرهنگی این پرسش پیش آمد که چطور حتی سایت رسمی پژوهشکده میراث‌فرهنگی و سایت رسمی وزارت میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی این خبر را منتشر نکرده‌اند؟ چرا رسانه‌های ملی ایران از این کشف بی‌خبرند. بنابراین با رییس پژوهشکده باستان‌شناسی ایران تماس گرفتیم و درباره این جزییات این کاوش پرسیدیم و عجیب این‌جا بود که او هم بی‌خبر بود!

روح‌الله شیرازی در پاسخ به این پرسش که می‌دانید به تازگی کشفی در تخت جمشید انجام شده است، به میراث‌خبر می‌گوید:«من خیلی در جریان جزییات نیستم. می‌خواستم امروز تماس بگیرم نشد. فردا جزییات را می‌پرسم.» آقای شیرازی در جریان هستید که سه فصل حفاری در تخت جمشید انجام شده است؟ به ما گفته بودند که قرار است کار مطالعاتی انجام دهند!

پرسش بعدی این بود که می‌دانید سرپرست کاوش این حفاری که شما مجوزش را داده‌اید چه کسی است؟ پاسخ شیرازی به این پرسش این بود:« نه نمی‌دانم! فردا می‌پرسم!»

پرسش اساسی اما این‌جاست که چطور ممکن است، رییس پژوهشکده باستان‌شناسی مجوز حفاری در یکی از مهمترین محوطه‌های تاریخی جهان را صادر کند و نداند این فرد کیست! چه سابقه‌ی‌ پژوهشی در کارنامه‌اش دارد؟ آیا شایستگی حفاری در این محوطه را دارد یا نه؟

این دردی نیست که محوطه‌های تاریخی ایران، امروز به آن دچار شده باشند، سال‌هاست که پژوهشگاه میراث‌فرهنگی بدون برنامه راهبردی و بدون استراتژی در حال فعالیت است. به گواهی بسیاری از باستان‌شناسان شیوه‌نامه تصویب شده در این پژوهشکده به واقع اجرایی نمی‌شود. مجوزها بیشتر براساس بودجه‌های استانی داده می‌شود، به این معنا که پژوهشکده چندان نقشی در تایید صلاحیت سرپرست کاوش ندارد. در حالی که محوطه‌های تاریخی تکه‌هایی از وطن ملت ایران است، گنجینه‌هایی که اگر آسیبی ببینند قابل احیا نیستند، اگر یک لایه تاریخی از بین برود داده‌های ارزشمند آن برای همیشه از بین رفته. چه سازمان و نهادی قرار است بر راهی که پژوهشگاه میراث‌فرهنگی در پیش گرفته نظارت کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *