فروش مغازه در تله‌کابین طاق‌بستان
مرداد ۲۳, ۱۳۹۹
نه تنها مردم، مدیران پژوهشکده هم از اسکلت‌های مریض شگفت‌زده شدند!
مرداد ۲۳, ۱۳۹۹
نمایش همه

چغاگاونه مجوز گمانه‌زنی برای تعیین دوباره حریم گرفت

نجات چغاگاونه با پیگیری‌های دوستداران میراث فرهنگی، تلاش رسانه‌ها و دستور استاندار کرمانشاه

 

 مجوز گمانه‌زنی به منظور بازنگری تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چغاگاونه شهرستان اسلام‌آباد غرب، به سرپرستی کامیار عبدی و با نظارت اکرم طهماسبی صادر شد.

میراث‌ خبر: تپه تاریخی «چغاگاوانه» که به دلیل طرح ساخت پل روگذر در شهر اسلام‌آبادغرب در معرض خطر بود، سرانجام با پیگیری‌های دوستداران میراث فرهنگی، تلاش رسانه‌ها و دستور استاندار کرمانشاه نجات پیدا کرد.

بر اساس این مجوز سرپرست برنامه موظف است تا یک ماه پس از پایان برنامه کلیه یافته‌های به دست آمده از گمانه‌زنی را به انضمام برگه مشخصات آن طی صورتجلسه به امین اموال استان تحویل دهد و صورت‌جلسه و برگه مشخصات اموال به انضمام لوح فشرده تصویر اشیاء را به پژوهشکده باستان‌شناسی و میراث‌فرهنگی استان ارسال کند.

چغاگاونه یکی از آثار ارزشمند اسلام‌آباد غرب است. این تپه ۱۰ هزار متری که با ارتفاعی حدود ۲۵ متر در وسط شهر اسلام‌آبادغرب و بین خانه‌های مسکونی قرار دارد، تاکنون آثار بسیاری مربوط به دوره سنگ، مس و عصر آهن از این تپه به‌دست آمده است.

در لایه‌های اولیه این محوطه تاریخی که ۱۹ تیر ۱۳۴۸ به ‌عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده، تاکنون آثار بسیار گران‌بهایی از دوران پیش از ورود آریایی ها و عیلام باستان به فلات ایران کشف شده است، اما به گفته باستان شناسان لایه‌های زیرین این تپه، هنوز رازهای بسیاری متعلق به دوران ناشناخته از تاریخ در دل خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *