آتش‌سوزی تخت‌جمشید: یک حقیقت تاریخی یا یک فرضیه احتمالی
مرداد ۲۰, ۱۳۹۹
 آموزش گردشگری با مدیریت سلیقه‌ای و استبدادی  
مرداد ۲۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

مانور تخریب شهرداری شوشتر

بیل‌های مکانیکی در بافت تاریخی شوشتر چه می‌کنند؟

 

مجتبی گهستونی

در حالی که خاطره تلخ تعرض به بافت شوشترنو از اذهان عمومی پاک نشده، شهرداری شوشتر در روزهای اخیر با عناوین مختلف به جان بافت تاریخی شهر جهانی شوشتر افتاده است.

پیگیری‌های مختلف حاکی است شهرداری شوشتر بدون استعلام از اداره میراث فرهنگی اقدام به صدور مجوز تخریب در بافت تاریخی می‌کند، یا به صورت گزینشی برای برخی بناها از اداره میراث فرهنگی این شهر استعلام می‌گیرد و گاهی بدون توجه به نامه رسمی مبنی بر غیرمجاز بودن تخریب، بنای مورد نظرش را تخریب می‌کند.

شهرداری شوشتر در حالی این روند و رویه غیر قانونی را در بافت تاریخی، عرصه و حریم سازه‌های آبی تاریخی شوشتر پی می‌گیرد که از محدوده مصوب بافت تاریخی شوشتر و ابلاغ آن به کلیه دستگاه‌های دولتی آگاهی دارد. در حالی که بارها به صورت کتبی و شفاهی درخواست شده که درباره صدور هرگونه مجوز تخریب در بناهای ثبت شده و غیر ثبتی موجود در محدوده بافت تاریخی از اداره میراث فرهنگی شوشتر استعلام کنند، شهرداری شوشتر تلاش می‌کند رویه‌ای نادرست را درپیش بگیرد.

اگرچه اداره میراث فرهنگی شوشتر به برخی استعلام‌های شهرداری برای تخریب بناهای موجود در بافت تاریخی پاسخ منفی داده، اما شهرداری شوشتر نه تنها مجوز تخریب خانه‌ای در محله دکان شمس را داده؛ بلکه در اقدامی غیر متعارف با بیل مکانیکی به محدوده بافت وارد شده و بی توجه به عواقبی همچون رانش و نشست دیوارهای قدیمی، اقدام به تخریب نموده است. گرچه تخریب‌های اخیر در بافت تاریخی شوشتر مربوط به چندین خانه از جمله در خیابان طالقانی است که به شکلی غیر قانونی از شهرداری مجوز تخریب گرفته‌اند.

با نگاهی به صفحه اینستاگرام شهرداری شوشتر می‌توان نحوه تخریب غیر متعارف و غیر قانونی یک خانه در محدوده بافت تاریخی شوشتر را که در تاریخ نهم اردیبهشت ۱۳۹۹ استعلام منفی برای تخریب دریافت کرده را به روشنی مشاهده کرد.

پایش اقدامات اخیر شهرداری توسط نگارنده نشان می‌دهد که شهرداری شوشتر گاهی به بهانه رفع خطر پس از تخریب برخی بناها به جای نخاله برداری اقدام به رها کردن نخاله‌ها در مکان مربوطه کرده که پاتوقی برای شبگردها و معتادین شده و مشکلی بر سایر مشکلات شهری اضافه می‌کند.

در یک مستندنگاری دیگر مشاهده شد که اداره میراث فرهنگی شوشتر به یک ملک جنب بقعه ثبت ملی شده مقام حسین مجوز احداث بنا با ارتفاع هفت و نیم متر داده اما شهرداری شوشتر بدون توجه به ضوابط قانونی برای همان ملک مجوز ساخت بنایی در ارتفاع بسیار بالاتر صادر کرده،  و کارشناس مربوطه در شهرداری شوشتر به مالک یادآور شده شهرداری به مالک مجوز ارتفاع سازی می‌دهد تبعات شکایت اداره میراث فرهنگی با مالک است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *