واقعیت‌هایی از سرای احمد و ناصر عجم در اهواز
مرداد ۱۵, ۱۳۹۹
آتش‌سوزی تخت‌جمشید: یک حقیقت تاریخی یا یک فرضیه احتمالی
مرداد ۱۵, ۱۳۹۹
نمایش همه

کارزار مردمی برای جلوگیری از تخریب قلعه پرتغالی‌ها

فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با همراهی مردم هرمزگان کارزاری برای توقف تخریب قلعه پرتغالی‌ها به راه انداخته‌اند

 

 

شیوه مرمت قلعه پرتغالی‌ها در جزیره هرمز همه را شگفت‌زده کرده است. این قلعه که با قدمت بیش از ۵۰۰ سال در فهرست آثار ملی ثبت شده حالا با روشی عجیب در حال مرمت و بازسازی است.

عکس‌های منتشرشده از شیوه مرمت قلعه تاریخی پرتغالی‌ها نشان می‌دهد، این اثر بدون در نظرگرفتن بافت بنا و بدون استفاده از مصالح هماهنگ با اثر اصلی با سنگ‌های سفید و ناهماهنگ با آجرهای قرمز رنگ بنا در حال بازسازی است.

منتقدان می‌گویند برای بازسازی این قلعه هیچ‌کدام از استانداردهای مرمت و بازسازی آثار تاریخی به کار گرفته نشده و این کار بیشتر به تخریب بنا شباهت دارد تا مرمت آن. این در حالی است که وزارت میراث فرهنگی مسئول اصلی حفظ و نگهداری از آثار تاریخی است اما حالا خود به تخریب‌کننده یکی از این آثار تبدیل شده است.

با اینکه معاون میراث فرهنگی هرمزگان گفته این مرمت اضطراری است و در صورت اشتباه بودن انتخاب مصالح قلعه به حالت اولیه بازگردانده می‌شود اما نگرانی‌ها همچنان وجود دارد. به دلیل همین نگرانی‌ها تعدادی از فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با همراهی مردم هرمزگان کارزاری برای توقف تخریب قلعه پرتغالی‌ها به راه انداخته‌اند، و در آن از وزیر میراث فرهنگی و گردشگری خواسته‌اند «در اقدامی فوری مانع تخریب بیشتر این بنا شده و از تغییر هویت این مکان تاریخی» ممانعت شود.

امضا کنندگان این نامه با استناد به ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی که هرگونه تخریب اماکن و بناهای تاریخی را جرم انگاشته از مسئولان خواسته‌اند به تخریب این بنای تاریخی پایان دهند.

قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز قلعه‌ای بازمانده از زمان تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزیره‌های خلیج‌ فارس است که در سال ۱۵۰۷ میلادی ساخته شده. این قلعه در زمان شاه عباس به دست امام قلی‌خان یکی از سرداران سپاه ایران فتح شد. این اثر به دلیل قدمت بسیار زیاد و همچنین معماری آن از آثار ارزشمند تاریخی محسوب می‌شود، و هرگونه دخل و تصرف در آن باید با حضور و نظر کارشناسان و با دقت مخصوص به مرمت آثار تاریخی انجام شود.

کارزار مخالفت با تخریب قلعه پرتغالی‌ها همچنان در نشانی اینترنتی karzar.net/portuguese-castle در حال جمع‌آوری امضا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *