حال و روز برج‌های خرقان
مرداد ۳, ۱۳۹۹
بررسی میدانی آبگرفتگی برخی بناهای تاریخی شوشتر
مرداد ۳, ۱۳۹۹
نمایش همه

آرامستان‌های تاریخی باید زیر نظر وزارت میراث‌فرهنگی مدیریت شوند

روزی نیست که خبری از تخریب، غارت و از بین رفتن آثار تاریخی نشنویم

 

علی بختیار نماینده سابق مجلس با توجه به اتفاقات اخیر در آرامستان تاریخی ابن‌بابویه و طرح یکسان‌سازی قبور، می‌گوید: از آن‌جا که این قبیل آرامستان‌ها جنبه تاریخی و میراثی دارند، باید تغییرات و اصلاحات در آن‌ها زیر نظر وزارت میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شود و از خدشه‌دار کردن هویت آن‌ها توسط هر دستگاه و سازمانی جلوگیری به عمل بیاید.

عضو سابق فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی و از ارائه دهندگان طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه اظهار کرد؛ ارگان‌های متعددی در کشور وجود دارند که بخشی از میراث‌فرهنگی و تاریخی کشور را در اختیار دارند ولی متأسفانه به دلیل بی‌توجهی و استفاده نکردن از نیروهای زبده و متخصص فن باعث نابودی و از بین رفتن قسمتی از هویت ملی، مذهبی و تاریخی ما شده‌اند.

وی با برشمردن مشکلاتی که برای سایر آرامستان‌های تاریخی کشور نظیر دارالسلام شیراز و تخت فولاد اصفهان پیش آمده، گفت: نبود قانون جامع و کامل حفظ آثار و ابنیه تاریخی باعث شده شهرداری‌ها، اوقاف، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف هر کدام ساز خود را بزنند و آن چیزی که در این‌جا قربانی می‌شود بخشی غیر قابل جبران از هویت ما ایرانی‌ها است.

یکی از اهداف مهم تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهینه‌سازی مسایل مربوط به این حوزه‌ها بود ولی در عمل شاهد کم‌کاری سیاست‌گذاران و مجریان این وزارتخانه هستیم و روزی نیست که خبری از تخریب، غارت و از بین رفتن آثار تاریخی نشنویم، و این در حالی است که متاسفانه به ظرفیت انجمن‌ها و سمن‌های میراثی نیز بی‌توجهی می‌شود.

وی در پایان ضمن تأکید بر استفاده از توانایی انجمن‌های فعال میراث و گردشگری، خواستار تشکیل جلسه فوری شورای عالی میراث‌فرهنگی و گردشگری برای رسیدگی به وضعیت آرامستان‌های تاریخی کشور شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *