سارق موزه سرای کاظمی پیدا شد
تیر ۲۰, ۱۳۹۹
ما قبل از اینکه متعلق به شهری باشیم، متعلق به جامعه بشری هستیم
تیر ۲۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

تخریب بنای سنگی و گنبد امامزادگان میرهاشم و میرلطف در سوقند نیشابور

مراحل ثبت آن در فهرست آثار تاریخی نیز در حال طی شدن بود

 

یک فعال میراث فرهنگی و گردشگری در روستای سوقند شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی از تخریب گنبد امامزادگان میرهاشم و میرلطف این روستا که بنایی قدیمی است خبر داد.

فرهاد رهبری گفت: بنای سنگی و گنبد امامزادگان میرهاشم و میرلطف با بافت کلی روستای سوقند کاملا همخوانی داشته و تخریب آن بنا موجب ناراحتی بسیاری از اهالی روستا شده است.

این دانش آموخته گردشگری افزود: در درون صحن بقعه نقاشی‌ها و کتیبه‌هایی وجود داشت که با این تخریب از بین ‌رفت. حالا یکی از نگرانی‌های اهالی روستای گردشگری سوقند ساخت و ساز بنایی است که ممکن است با معماری روستا همخوانی نداشته باشد. همچنین در سال‌های گذشته، اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور  با وصول گزارش‌های مردمی مبنی بر تخریب امامزادگان میرهاشم و میرلطف در روستای سوقند نیشابور با حضور نیروهای یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی این شهرستان روند تخریب متوقف شد.

امامزادگان میر لطف و میرهاشم از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع) هستند که قدمت بنای مرقد آنان به دوره پهلوی اول می‌رسد که به گفته متولیان ثبت آثار در نیشابور، مراحل ثبت آن در فهرست آثار تاریخی نیز در حال طی شدن بود.

دهیار روستای سوقند نیز سال ۱۳۹۶ درباره تخریب امامزادگان میر لطف و میرهاشم گفت: اول اسفند مصادف با سالگرد شهادت حضرت زهرا (س) رئیس اداره اوقاف نیشابور در سفر به روستای سوقند بر تخریب بنای امامزادگان مزبور تاکید کرد اما زیاد بودن تعداد مخالفان تخریب این بنا باعث ایجاد دو دستگی بین اهالی روستا شد و این امر صورت نگرفت. در همان مقطع علی سوقندی افزود:این امامزادگان از آثار تاریخی و گردشگری این روستاست و به جای تخریب باید بازسازی شده و مقدمات رفاه زائران آن را با اقداماتی از قبیل ایجاد سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و خانه زائر فراهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *