رونمایی از برنامه جامع مدیریت سازه‌های آبی تاریخی خوزستان
تیر ۱۴, ۱۳۹۹
تخریب بنای سنگی و گنبد امامزادگان میرهاشم و میرلطف در سوقند نیشابور
تیر ۱۴, ۱۳۹۹
نمایش همه

سارق موزه سرای کاظمی پیدا شد

خانه موزه تهران قدیم در سال‌های ۹۰ تا ۹۳ با زحمات مدیریت بافت تاریخی وقت جمع‌آوری و ایجاد شد

ماندانا خرم

اواخر هفته گذشته خبر سرقت اموال موزه مردم‌شناسی تهران قدیم واقع در سرای کاظمی  به نقل از رادیو فردا مورد توجه کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت که از اصل ماجرا حدود سه هفته می‌گذشت. هم‌زمان با انتشار گسترده این خبر سارقان از سوی پلیس اداره آگاهی تهران دستگیر و اموال مسروقه نیز پیدا شد.

 

به گزارش میراث‌خبر: اتفاق از این قرار است:در سحرگاه ۱۹ خرداد کلیه اموال موزه تهران قدیم واقع در سرای کاظمی که متعلق به شهرداری منطقه ۱۲ است به سرقت رفت. پایگاه خبری میراث خبر همان زمان خبر این حادثه را منتشر کرد با این وجود زمانی این سرقت مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت که پس از گذشت ۳ هفته سایت رادیوفردا به نقل از خبرگزاری ایسنا این خبر را منتشر کرد.

هم‌زمان با انتشار این خبر از سوی رادیو فردا در اواخر هفته گذشته مسئولین شهرداری منطقه ۱۲ از دستگیری سارق این موزه و پیدا شدن کلیه اموال به برخی از خبرنگاران خبر دادند.

در همین رابطه شهیدی‌زاده مسئول گردشگری شهرداری منطقه ۱۲ روز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه به خبرگزاری ایلنا اعلام کرد:«سارق موفق شده بود بخشی از لوازم اداری و تعدادی از آثار داخل ویترین را بدزدد. در میان اموال سرقتی گوشی، مانیتور، پولی که درون میز مسئول کتابخانه بود، چند قاشق و چنگال  و چند دوربین قدیمی وجود داشت که هرچند ارزش زیادی نداشت اما قدیمی بود. سارق بعد از دو روز دستگیر و پرونده بسته شده است. در حال حاضر هم تمامی اموال در اختیار اگاهی است و به ما تحویل داده نشده است!»

شهیدی‌زاده همچنین از شناسایی سارق توسط دوربین‌ها مدار بسته خبر داد گفت: سرقت از این موزه مانند سرقت از منازل انجام شد سارق از روی دیوار وارد محوطه شد و از آنجایی که مجموعه کاظمی بزرگ است با وجود داشتن دو شیفت نگهبان سارق توانسته کار خود را به خوبی انجام دهد.

در همین حال علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ در گفت وگو با خبرنگار میراث‌خبر با جزئیات این خبر گفت:«سارق با همکاری یکی از نگهبانان‌ مجموعه که سال گذشته به دلیل اعتیاد اخراج شده بود وارد مجموعه شده از این رو از تمامی موقعیت کلیدها و دوربین‌های مدار بسته مطلع بود و توانسته بود با تکیه بر این اطلاعات اموال این موزه را به سرقت ببرد که خوشبختانه با تلاش مامورین پلیس اداره آگاهی تهران دستگیر شدند. با این وجود از آن‌جایی که سارقان با شبکه‌ای گسترده که سرقت‌هایی را در سایر شهرستان‌ها انجام داده بودند همکاری داشتند مسئولین اگاهی تهران از ما درخواست کرده بودند خبری در این مورد منتشر نشود تا اطلاعات کامل شود با این وجود خبر ان منتشر می‌شود.»

سعادتی با اعلام اینکه جزئیات بیشتر این خبر را باید از مسئولین گردشگری منطقه پیگیری کرد گفت: «سارق زمانی که وارد شد ابتدا تمامی دوربین‌های مدار بسته را قطع و تمامی رایانه‌ها را نیز به سرقت برد تا ردی از خود به جا نگذارد.»

او همچنین در رابطه با پیدا شدن اموال نیز گفت: همانطور که گفتم من در جریان جزئیات این اتفاق نیستم و نمی‌دانم چه مقدار از اموال پیدا شده است اما خبری در رابطه با ارزش ریالی آثار مسروقه در خبرگزاری‌ها منتشر شده بود که به نظرم چنین ارزش‌گذاری برای این آثار کمی زیاد است زیر اموال موزه هرچند که قدیمی اما آنچنان نایاب و با ارزش نبوده‌اند که بشود چنین رقمی را به آن‌ها نسبت داد.

خانه موزه تهران قدیم در سال‌های ۹۰ تا ۹۳ با زحمات مدیریت بافت تاریخی وقت جمع‌آوری و ایجاد شد. پیشتر برخی از رسانه‌ها به نقل از منبعی آگاه ارزش اموال این موزه را ۳ میلیارد تومان اعلام کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *