ریشه شناسی واژه شادُروان
تیر ۱۲, ۱۳۹۹
رونمایی از برنامه جامع مدیریت سازه‌های آبی تاریخی خوزستان
تیر ۱۲, ۱۳۹۹
نمایش همه

ساخت هتل در حریم چهارباغ عباسی غیرقانونی است

تخطی مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان از قانون

 

سمیه قنبری

علی اصفهانی، دادستان استان اصفهان در یکصدو بیست و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه ضد فساد بودن لازمه تحقق عدالت اجتماعی است، گفت:«اگر برای دستگاه قضایی مشخص شد با مدرک و دلیل که فساد از طرف کسی یا هر مقامی و جایگاهی دستگاه قضایی قاطع بدون ملاحظه با آن برخورد و مبارزه می کند

دادستان اصفهان با تاکید براینکه «مبنای ما باید عدل و قانون باشد»، گفت: «نباید جوگیر شویم … و براساس قانون باید پیش برویم.» این موضع گیری سبب شد تا فعالین میراث فرهنگی، کارشناسان، متخصصان و اصحاب رسانه پیش از گذشته اطمینان پیدا کنند که برای بررسی هتل سازی غیرقانونی در حریم خیابان چهارباغ عباسی ضروری است تا دادستان اصفهان به عنوان مدعی العموم وارد عمل شده و از میراث فرهنگی کشور به عنوان بخشی از حقوق عامه دفاع کند.

 

آغاز قانون شکنی هتل سازان

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ آغاز ماجرای ساخت هتل غیرقانونی در حریم خیابان چهارباغ عباسی اصفهان است، روزی که کمیسیون ماده پنج با تغییر کاربری حدود ۲۸۰۰ مترمربع در خیابان شیخ بهایی با احداث هتل به ارتفاع حداکثر چهارطبقه روی پیلوت(مطابق مفاد نامه میراث فرهنگی) موافقت کرد.

این درحالی بود که خیلی پیش‌تر از جلسه کمیسیون ماده پنج، مالک هتل بدون مجوز میراث فرهنگی اصفهان اقدام به گودبرداری غیرقانونی در محدوده و حریم محور فرهنگی و تاریخی شهر اصفهان کرده بود. تخلفی که میراث فرهنگی اصفهان به عنوان متولی و حافظ آثار تاریخی هیچ واکنشی نسبت به آن نداشت و مانع ادامه گودبرداری غیرقانونی مالک قبل از انجام کاوش باستان شناسی در این محدوده نشد.

آغاز ساخت و ساز غیرقانونی در محدوده و حریم محور فرهنگی و تاریخی اصفهان و سکوت دستگاه های نظارتی سبب اعتراض کارشناسان و فعالین میراث فرهنگی شد.

 

چگونه متولیان میراث ضوابط و حریم محور فرهنگی و تاریخی اصفهان رانقض کردند؟

۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸ ،ناصرطاهری، معاون میراث فرهنگی استان اصفهان در واکنش به ساخت و ساز غیرقانونی هتل در محدوده و حریم محور فرهنگی و تاریخ اصفهان گفت: «ملاک تصمیم گیری برای ساخت وساز در محور فرهنگی تاریخی اصفهان(به دلیل نداشتن حریم مصوب) ضوابط و مقررات گنجانده شده در طرح بازنگری طرح تفضیلی شهر است.»

در حالی معاون میراث فرهنگی اصفهان مدعی شد که محور فرهنگی و تاریخی اصفهان فاقد حریم مصوب است که ۲۳ دی ماه سال ۱۳۷۷ ضوابط و حریم محور فرهنگی و تاریخی اصفهان به شماره ۱/۱-۹۹۳۱ توسط سازمان میراث فرهنگی تصویب و برای اجرا به حداقل ۱۷ سازمان و نهاد استان از جمله اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ابلاغ شده است.

طاهری، معاون میراث فرهنگی معتقد است ضوابط و مقررات گنجانده شده در طرح بازنگری طرح تفضیلی شهرملاک عمل است. (همان ضوابط و مقرراتی محدوده و حریم محور فرهنگی و تاریخی اصفهان مصوب سال ۷۷ که برای اجرا در طرح تفضلی شهر گنجانده شده است). حریم مصوبی که طاهری وجود آن را انکار می کند.

به استناد ضوابط محدوه و حریم محور فرهنگی و تاریخی اصفهان مقررشده است تا«در محوطه مشخص شده مطابق نقشه های مصوب میراث فرهنگی، احداث هرگونه ساختمان تا عمقی که در نقشه فوق الذکر مشخص شده است با توجه به کاربری تعیین شده در طرح بازنگری مصوب در دو طبقه با حداکثر ارتفاع ۸(هفت و نیم متر) با معماری مناسب پس از تایید طرح و نقشه توسط میراث فرهنگی مجاز خواهد بود.»

تصویر شماره ۱

با این موضع گیری این چنین برداشت می شود که طاهری در مقام معاون میراث فرهنگی شهر تاریخی اصفهان علاوه بر بی اطلاعی از مصوبات حرایم ابلاغی استان اشراف چندانی هم بر ضوابط و مقررات گنجانده شده بر طرح تفضیلی اصفهان ندارد. طرحی که ملاک تصمیم گیری برای ساخت و ساز در حریم و محدوده های تاریخی اصفهان است.

تصویر شماره ۲

ساخت هتل تخلفی محرز از نظر ضوابط محور فرهنگی اصفهان است

با وجود بی اطلاعی مدیران استانی از ضوابط و مقررات حریم محور فرهنگی و تاریخی اصفهان مصطفی پورعلی، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی ۱۴ خرداد ۹۹ پس بازدید از اصفهان اعلام کرد: «ساخت هتل تخلفی محرز از نظر ضوابط محور فرهنگی اصفهان است.»

پورعلی با تاکید بر ابلاغیه حریم محور فرهنگی و تاریخی شهر اصفهان در دهه ۷۰ شمسی(ابلاغیه ای که معاون میراث فرهنگی اصفهان معتقد است وجود ندارد)گفت: بازنگری حریم این محدوده از چند سال گذشته در دست مطالعه است.

پورعلی با تاکید بر اینکه «تا زمان ابلاغ بازنگری حریم، حریم فعلی موسوم به حریم محور تاریخی و فرهنگی اصفهان لازم الجرا است و هرگونه ساخت و ساز مغایر با ضوابط حریم ابلاغی پیشین تخلف از ضوابط محسوب می شود،گفت: نمونه این تاکید را ساختمان در دست ساخت با کاربری هتل در کوچه ارفعی در حریم چهارباغ عباسی می داند.»

پورعلی پس از بازدید از اصفهان گفت:«قرار نیست هیچ مسامحه ی درباره چهارباغ و هتل ارفعی در لایه ی دوم چهارباغ عباسی انجام شود. ساخت هتل ارفعی بر اساس ضوابط حریم محور فرهنگی –تاریخی اصفهان یک تخلف محرز است این حریم دارای صراحت است و هیچ چیز مخفی ندارد.»  

 

ضوابط میراث فرهنگی قانون است و نمی توان آن تغییر داد

زمستان سال گذشته نیز کارشناسان دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی برای بررسی هتل سازی در حریم چهارباغ به اصفهان سفر کرده بودند.

هادی احمدی، مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی درباره ساخت هتل در حریم چهارباغ عباسی و ادعای مدیران اصفهان مبنی دریافت مجوز ساخت از سوی میراث فرهنگی گفت: «هرکس مدعی است که مجوزی از میراث دریافت کرده است، بخواهید تا آن را منتشر کند.»

احمدی با تاکید براینکه در اجرای ضوابط مصوب هیچ تسامحی وجود ندارد،گفت:«اگر مجوزی برخلاف ضوابط مصوب داده شده باشد باید پیگیری فضایی شود. ضوابط میراث فرهنگی قانون است و نمی توان آن تغییر داد.»

حال این پرسش مطرح است که فریدن الهیاری، مدیر کل میراث فرهنگی چگونه پنج شهریور ماه سال ۹۷ در پاسخ به نامه ی شماره ۳۷۴۷/۹۷/۱ مورخ ۱۷ مرداد ۹۷ شهرداری منطقه یک اصفهان صدور پروانه ی ساختمانی را به رعایت کلیه ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری و حقوق مجاورین بلامانع اعلام کرد. در نامه فوق الهیاری اعلام کرده «ارتفاع ساختمان مطابق با ضوابط و مقررات طرح تفصیلی حداکثر سه طبقه و صرفا جهت احداث هتل حداکثر، چهار طبقه روی پیلوت … باشد.»

با استناد به این نامه این پرسش مطرح است که چرا با وجود حساسیت ساخت و ساز در حریم محور تایخی و فرهنگی اصفهان و وجود ضوابط مصوب حریم در این محدوده مدیر کل میراث فرهنگی چگونه برخلاف طرح بازنگری مصوب مبنی بر ساخت دو طبقه با حداکثر ارتفاع ۸(هفت و نیم متر )اجازه ساخت چهارطبقه روی پیلوت را بلامانع اعلام کرده است؟

 

تصویر شماره ۳

یکصد و بیست و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان علاوه بر دادستان میزبان قدرت الله نورزی، شهردار حقوقدان اصفهان نیز بود.

نوروزی در این جلسه با بیان «اینکه در برابر لغزش ها، دستگاه های نظارتی و قضایی قوی وارد شوند»،گفت: «همکاری ما با دادگاه ها و دادستان خیلی خوب است، اما گاهی سوال پیش می آید که آنجا که مدعی‌العموم می تواند محکم وارد شود تا برخی از افراد از تشویش و ضربه زدن دور شوند، هر جرمی که رخ می دهد شاکی خصوصی می تواند شکایت کند، اما برخی از جرائم بدون شاکی هم می‌تواند مدعی العموم وارد شود.»

این اظهار نظر شهردار حقوقدادن بسیار با اهمیت است چرا که در بحث پرونده ساخت هتل غیرقانونی در حریم چهارباغ هم شاکی خصوصی و هم دادستان به عنوان مدعی العموم می توانند وارد عمل شوند. سال گذشته دو مرتبه طی گزارش های مردمی درباره ساخت هتل غیرقانونی به دادگستری استان اطلاع رسانی شد. اقدامی که تاکنون نتیجه نداده و حال ضروری است تا دادستان برای احقاق حقوق عامه به عنوان مدعی العموم به موضوع ورود پیدا کند.

اما آیا شهردار اصفهان آنگونه در جلسه شورای شهر مدعی است آماده همکاری با دستگاه قضا برای رسیدگی به ساخت و ساز غیرقانونی در حریم چهارباغ عباسی است؟

۳۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۸ رئیس اداره ارتباطات رسانهای شهرداری اصفهان به نقل از مهین شکرانی، شهردار منطقه یک اصفهان گفت: «ابلاغ کمسیون ماده پنچ به شهرداری رسیده همه چیز زوی روال و مشکلی در اجرا نیست و میراث فرهنگی نقشه های هتل را تایید کرده است.»

این اظهارنظر رئیس اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری در حالی است که محمد بنائیان، معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی استان ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام کرد:«ساخت هتل در حریم چهارباغ با توجه به عدم ابلاغ مصوبه کمیسیون ماده پنچ به شهرداری خلاف ضوابط و مقررات قانونی است.»

بنائیان ادامه داد:«مصوبات کمیسیون ماده پنج استان پس از برگزاری جلسه برای بررسی و اعلام نظر به دفتر نظارت بر توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی ارسال می شود و در صورت بلامانع بودن نسبت به انجام سایر مراحل قانونی اقدام می گردد. درخصوص مصوبه ساخت هتل در حریم چهارباغ طی مکاتبه ی مدیر کل دفتر ترویج معماری و طراحی شهری و بافت های واجد ارزش وزارت خانه مبنی بر ارسال ضوابط و مقررات متربت بر محدوده موصوف بر اخذ نظر وزرات میراث فرهنگی نیز تاکید شده است. بنائیان با تاکید بر اینکه تاکنون نتیجه قطعی از سوی دفتر فوق در این زمینه به دبیرخانه کمیسیون ماده پنچ ارسال نشده و مصوبه مذکور جهت ابلاغ به استانداری اصفهان ارسال نشده است، لذا هر گونه اقدام در محل مورد نظر خلاف ضوابط و مقررات قانونی است.

علاوه بر ادعای خلاف واقع شهرداری اصفهان مبنی بر ابلاغ کمسیون ماده پنج به شهرداری، شهرداری ۳ شهریور ۱۳۹۸مدعی شده بود که میراث فرهنگی اصفهان نقشه های هتل را تائید کرده است، این ادعا در حالی از سوی شهرداری اصفهان مطرح شده که الهیاری، مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان در نامه ی به تاریخ دوم مهر ماه ۹۸ به مدیر دفتر حفظ و احیاء بناها و بافتها و محوطه های تاریخی اعلام می کند، در هیچ مرحله ای  به رقم اعلام صریح در مکاتبه صادره این اداره کل مبنی بر ضرورت تایید نقشه های معماری پیش از اجرا، نقشه های معماری توسط معاونت میراث فرهنگی بررسی و تایید نگریده است.»

قصه دفاع تمام قد مدیران اصفهانی از ساخت و ساز غیر قانونی در حریم چهارباغ اما همچنان ادامه داد.

علیرضا نصراصفهانی، رئیس شورای شهر اصفهان ۹ خرداد ۱۳۹۹ گفت: «این پروژه از زمانی که بحث آن مطرح بود تا به امروز مصوبات لازم را در فرایند طی شده دریافت کرده است و ساخت این هتل بر اساس مصوبه کمیسیون ماده پنج است.»

نصراصفهانی با مرور تاریخ نامه نگاری های انجام شده فین مابین شهرداری و میراث فرهنگی اصفهان در نهایت به این جمع بندی می رسد که ساخت هتل بلامانع است.

رئیس شورای شهر اصفهان اعلام کرده طبق نامه آتش نشانی براساس آخرین تغییراتی که در نقشه بوده براساس پنج طبقه روی پیلوت به ارتفاع ۲۲متر و ۸ سانتی متر پروانه صادر ساختمانی صادر و کار در حال انجام بود که نهایتا به یک مانع برخورد کرده است.

اینکه چگونه در فاصله طرح موضوع در کمیسیون ماده پنج و موافقت با ساخت چهار طبقه، ناگهان در مرحله صدور پروانه ساختمانی غیرقانونی یک طبقه به بنا اضافه و در نهایت پروانه غیرقانونی برای پنج طبقه صادر می شود آن هم در محدوده ای که طبق ضوابط مصوب حریم محور تاریخی و فرهنگی اصفهان دو طبقه با حداکثر ارتفاع ۸( هفت و نیم متر ) مجاز است.

اگر سخنان دادستان اصفهان مبنی بر اینکه “مبنای ما باید عدل و قانون باشد، را ملاک عمل قرار دهیم، نتیجه این است که ساخت هتل در حریم خیابان چهارباغ عباسی غیرقانونی است. زیرا تا زمانی که مصوبات کمیسیون ماده پنج از سوی استاندار به شهردار ابلاغ نشود، صدور پروانه ساختمان و ساخت و ساز غیر قانونی است. مضاف بر اینکه مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی به صراحت اعلام کرد: ساخت هتل ارفعی براساس ضوابط حریم محور فرهنگی–تاریخی اصفهان یک تخلف محرز است.

به جز فعالین میراث فرهنگی و اصحاب رسانه، انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان نیز با صدور بیانه ای نسب به در معرض خطر قرار گرفتن هویت معماری و شهرسازی اصفهان با ساخت هتل در حریم چهارباغ هشدار دادند. به گفته آیت الله رئیسی باید حرف و تظلم خواهی مردم و یا درخواست احقاق حق آنها شنیده شود.

حال همه علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ اصفهان به دور از فضای جو زده انتظار دارند تا دادستان اصفهان به عنوان مدعی العموم تظلم خواهی آنها را شنیده و برای احقاق حقوق عامه به پرونده ساخت هتل در حریم چهارباغ عباسی ورود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *