ادارات استان خوزستان اوقاف از ثبت ملی بودن حرم امامزاده حمزه (ع) ماهشهر خبر داشتند
تیر ۶, ۱۳۹۹
آتش‌ سنگ‌قبرهای ابن‌بابویه را هم با علف‌های هرز سوزاند
تیر ۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

آتش سوزی در خانه تاریخی مرعشی شوشتر

تکرار تخریب و آتش سوزی بناهای تاریخی شوشتر

 

در چوبی خانه تاریخی مرعشی در محله درعباس شوشتر به آتش کشیده شد. دیوارهای بیرونی این بنا سال گذشته زیر نظر اداره میراث فرهنگی و با اعتبار اداره باز آفرینی شهری مرمت شده بود. آتش سوزی در خانه مرعشی شوشتر صبح روز جمعه ۶ تیرماه در ادامه تخریب و آتش سوزی روزهای گذشته برخی آثار تاریخی این شهر به وقوع پیوست.

به گزارش میراث خبر منزل مرعشی جنب ساباط معین التجار قرار گرفته و با خانه مرعشی که محل اداری پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر واقع شده تفاوت دارد. وقوع این آتش سوزی درست یک روز پس از سالروز ثبت جهانی سازه‌های آبی تاریخی شوشتر و در ادامه آتش سوزی روزهای گذشته در تعدادی از  گوردخمه‌های بلوگاه شوشتر رخ داده.

همچنین بازدید میدانی خبرنگار میراث خبر در تاریخ ۵ تیرماه از شوشتر حاکی است جان پناه کلاه فرنگی نیز برای چندمین مرتبه مورد تعرض و تخریب قرار گرفته. این در حالی است که دامنه تخریب و تعرض در این منطقه گسترده است و سال گذشته نیز ساباط علم توسط برخی همسایگان تخریب شد. به نظر می‌رسد ادامه این روند به معنای خطر برای همه خانه‌های شوشتر که درب چوبی دارند جدی است.

متاسفنه شهرداری شوشتر عملکرد مناسبی برای بهبود وضعیت بافت تاریخی شوشتر نداشته در حالی‌که استفاده از ظرفیت شهرداری برای حفظ بافت تاریخی این شهر ضروری است. در همین حال انتظار می‌رود مسئولان شوشتر همانند موضوع سازه‌های آبی این شهر، تخریب‌های اخیر را به شکلی ویژه دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *