جبران کاستی‌ها در کتاب‌های گردشگری
تیر ۲, ۱۳۹۹
آتش سوزی در خانه تاریخی مرعشی شوشتر
تیر ۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

ادارات استان خوزستان اوقاف از ثبت ملی بودن حرم امامزاده حمزه (ع) ماهشهر خبر داشتند

آن‌ها با لودر و بولدوزر در محل حضور یافتند و در تعطیلات این بنا را خراب کردند

 

مجتبی گهستونی، فعال حوزه میراث‌فرهنگی خوزستان، عضو شورای هماهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری

حرم امامزاده حمزه (ع) ماهشهر در حالی به دلیل طرح توسعه حرم تخریب شد که اداره کل اوقاف و امور خیریه خوزستان، اداره اوقاف شهرستان ماهشهر، دادستان خوزستان، رئیس دادگستری ماهشهر، اداره کل منابع طبیعی، اداره کل راه و شهرسازی خوزستان، فرمانداری ماهشهر از ثبت ملی بودن حرم امامزاده حمزه (ع) آگاهی داشتند. بنایی که به دلیل شأن ملی و تاریخی  به شماره ۳۲۹۲۹ ثبت ملی شده بود.

حرم امامزاده حمزه (ع) ماهشهر در حالی بدون توجه به قانون تخریب شد که در تاریخ ۲۳ خرداد ماه سال ۹۷ جلسه مسئولان اداره میراث ‌فرهنگی صنایع‌دستی گردشگری بندر ماهشهر و اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان برگزار و علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی کشور در اردیبهشت ۱۳۹۷ طی نامه ای به شماره ۵۹۷۷/ ۹۹۲۱۰۰ به استاندار خوزستان از اهمیت تاریخی بنای امام زاده حمزه یاد کرده و بر ضرورت رعایت قانون به منظور حفاظت از بناهای تاریخی تاکید کرد.

در نامه مونسان خطاب به استاندار خوزستان و همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، دادستان خوزستان، رئیس دادگستری ماهشهر، ادراه کل منابع طبیعی، اداره کل راه و شهرسازی خوزستان، فرمانداری ماهشهر تاکید شده که اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد، و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود.

گنبد حرم امامزاده حمزه (ع) ماهشهر که در عصر قاجار ساخته شده بود در تاریخ سه شنبه ۲۷ خرداد با چنگال بیل مکانیکی تخریب شد. در روز تخریب این بنا اشک در چشمان ناظران حلقه زده و آنها یا ذکر و نوحه می‌خواندند یا صلوات می فرستادند.

گنبد بقعه امامزاده حمزه دارای ویژگی‌های اجرایی مضرس، اورچین، مقرنس و پلکانی بود. مشابه این گنبدها را در جنوب غربی ایران از جمله خوزستان و حتی عراق هم می‌توان دید. البته گنبدهای رک، مخروط، مضرس و رک ترکین هر کدام ویژگی های خود را دارند که زنده یاد احمد اقتداری و علی سجادی به شکلی جامع در کتاب‌های خود به این گونه‌ها اشاره کرده‌اند.

 

«از اوقاف شکایت کردیم»

معاون میراث فرهنگی خوزستان تاکید کرد از اداره اوقاف که بدون هماهنگی با میراث فرهنگی درصدد تخریب این بنای تاریخی برآمده است، شکایت کردیم. احمدرضا حسینی‌بروجنی، معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: «آن‌ها با لودر و بولدوزر در محل حضور یافتند و در تعطیلات این بنا را خراب کردند؛ درحالی که پرونده ثبتی این اثر تاریخی از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان در سال ۹۶ تهیه شد و در نهایت سال گذشته در فهرست آثار ملی ثبت شد.»

این در حالی است که توسعه چنین آثار ثبتی نیازمند ارائه طرح‌ها و نقشه‌ها برای تصویب به شورای فنی استان و کمیته فنی وزارتخانه است. هیچ‌‌یک از این مراحل توسط اداره اوقاف طی نشده و هیچ‌گونه مجوزی نیز از سوی وزارت میراث فرهنگی برای این موضوع صادر نشده است. معاون میراث فرهنگی خوزستان تاکید کرد: «چون اداره اوقاف جرم مرتکب شده و تخلف کرده است و با نظر هیأت امناء این بنا را تخریب کرد ما نیز شکایت کردیم و آن‌ها موظف هستند عین به عین آن را بسازند.»

 

«با هماهنگی میراث تخریب کردیم»

اگرچه اداره کل اوقاف خوزستان در تخریب بقعه‌های با ارزش تاریخی از جمله در امام‌زاده سلطان ابراهیم ایذه، شاهزاده احمد اندیمشک، هفت شهیدان مسجدسلیمان و موارد متعدد دیگر سابقه دارد، اما روابط عمومی اداره‌کل امور اوقاف و خیریه استان خوزستان در یک اظهار نظر یادآور شد: «تخریب حرم مطهر امامزاده حمزه با قصد بازسازی و با هماهنگی قبلی اداره میراث فرهنگی و گردشگری بندرماهشهر، دادستان و امام جمعه این شهر انجام شده است. مکاتبات و مستندات کامل این هماهنگی در اداره اواقاف و امور خیریه بندرماهشهر موجود است و این اقدام توسط هیئت امنای این بقعه مذهبی انجام شده است که طرح جامع آن نیز توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان به تایید رسیده بود.» اگر این ادعای اداره کل اوقاف و امور خیریه درست باشد باید پرسید چرا مجریان قانون در سطح استان و شهرستان شماره ثبت ملی این بنا را نادیده گرفته و اقدام به تخریب بقعه امامزاده حمزه کرده اند؟

 

دفاع از منافع ملی در حوزه میراث فرهنگی

اداره کل میراث فرهنگی خوزستان با صدور اطلاعیه‌ای ضمن انتقاد از تخریب اثر ملی امامزاده حمزه یادآور شد: «آثار تاریخی برابر ماده ۲۶ قانون مدنی به عنوان منافع عمومی و مصالح ملی و برابر ماده ۸ قانون مدیریت خدمات کشوری از ارکان حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند، بر خود فرض می‌دانیم که ضمن آگاهی‌رسانی به عموم هموطنان از منافع ملی و مصالح عمومی و اقتدار حاکمیت جمهوری اسلامی ایران با استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی دفاع نموده و موضوع تخریب این اثر ملی توسط مرجع پیش‌گفته را از طریق مراجع دادگستری و سایر مراجع ذیصلاح پیگیری نماییم.»

براساس شجره‌نامه موجود نسب امامزاده حمزه(ع) با هشت واسطه به امام موسی کاظم(ع) می‌رسد. در شرح احوال ایشان آمده است که در نیمه دوم قرن سوم هجری در زمان امام حسن عسکری(ع) از مسیر بازرگانی دریایی آن روزگار (رودخانه زهره) به سمت خاک ایران به صورت گروهی حرکت کردند و زمانی که به ایران رسیدند، توسط حاکمان عباسی مورد تعقیب قرار گرفته و در محلی به نام غزاله (مکان کنونی) دستگیر و به شهادت رسیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *