برای الوند زخم خورده
خرداد ۱۲, ۱۳۹۹
نگرانی از حفاظت نامناسب بزرگترین نگاره صخره‌ای ساسانیان
خرداد ۱۲, ۱۳۹۹
نمایش همه

ساخت غیرقانونی تله‌کابین

اختصاص اعتبار برای تخریب تاریخ و طبیعت!

 

ماجرای جنجالی ساخت تله‌کابین‌ در کرمانشاه هنوز تمام نشده. هر چند مردم می‌گویند این تله‌کابین طبیعت را ویران می‌کند، آب را آلوده می‌سازد، در جذب گردشگر چندان موثر نیست، اعتبارات را هدر می‌دهد و حتی مسئولان میراث‌فرهنگی کرمانشاه به نهادها و ارگان‌های دیگر نامه نوشته‌اند  و تا روشن شدن تکلیف صورت‌جلسه‌های متضاد باید ساخت‌وسازها متوقف شود؛ اما شواهد حکایت از آن دارند که تله‌کابین‌سازها کار خود را شروع کرده‌اند.

با توجه به نامه‌ میراث‌فرهنگی کرمانشاه گفته می‌شود بخشی از املاک دولتی و فاقد مجوز ساخت و ساز در میان املاک محل احداث تله‌کابین وجود دارد، و هرگونه ساخت و ساز فاقد پروانه و یا عملیات ساختمانی بدون مجوز ممنوع است و باید طبق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها با آن برخورد ‌شود؛ اما شواهد حکایت از آن دارد که در محدوده پارک کوهستان چندین چاله بزرگ در ابعاد ۳در ۳ و با عمق بین ۳ تا ۴ متر حفر و بتن ریزی شده.

اکنون باید پرسید چطور ممکن است دستگاه‌هایی بدون مجوز قانونی مشغول به کار ساخت وساز شوند؟ آیا این اقدام پیگرد قانونی ندارد؟ و مسئولان مربوطه نباید از ادامه این روند جلوگیری کنند؟ اگر درخواست مردم و دوستداران طبیعت اهمیت ندارد، آیا نباید به نظر مخالف مسئولان میراث‌فرهنگی توجه شود؟ آیا قرار است فاجعه ساخت تله‌کابین‌ در شاهین‌دژ اصفهان،  جنگل‌های هیرکانی و شیوشگان کرمان تکرار شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *