ساختمان قدیم بندر خرمشهر و محله شوشترنو ثبت ملی شدند
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۹
هفته میراث فرهنگی تلنگری برای حفظ فرهنگ
خرداد ۳, ۱۳۹۹
نمایش همه

شوشترنو  و ساکنینش را با هم دریابید

به بهانه ثبت ملی شوشتر نو

احسان بلیوند

به نام او که معمار عالم هستی است.

این روزها از شوشترنو زیاد صحبت شده است، شهرک ارزشمندی که در خارج از کشورمان بسیار عزیز و در ایران بسیار مظلوم واقع گشته، پس از چندین دهه مورد توجه قرار گرفته.

بنا برگفته های دکتر کامران دیبا طراح و سازنده شوشترنو و سایر کارشناسان شهرسازی و معماری، این شهرک بر مبنای زندگی مردم جنوب به ویژه شوشتر و با توجه به روحیات این مردم ساخته شده است؛ اما بی‌توجهی به آن در چند سال  گذشته سبب تخریب زیاد در نقاط مختلف این مجموعه و آسیب فراوان روحی، اقتصادی و اجتماعی به ساکنینش نیز شده است؛ هرچند باید گفت بخش‌هایی از شهرک نیز ساخته نشده و یا نیمه‌کاره مانده که آن هم سبب دیگری برای آسیب به مردم و شهرک است.

اما قبل از شروع هرگونه عملیات عمرانی برای بهبود شرایط این شهرک زیبا، باید نیازهای ساکنینش را نیز در نظر گرفت .زندگی در یک بافت با ارزش چون شوشترنو به مانند همه بافت‌های باارزش جهان با امتیازات و البته محدودیت‌هایی همراه است. اما بی‌توجهی به این نیازها در چند دهه اخیر سبب ناامیدی مردم و در نهایت رفتارهای غیر مسئولانه ساکنین در قبال این بافت و دست اندازی به قسمت‌های مختلف املاک شخصی و البته عمومی در شوشتر نو شده است. باید توجه کرد تغییرات ناسازگار با اصول معماری و شهرسازی شوشتر نو از جانب مسئولین شوشتر در دهه های اخیر بیشتر بوده و سبب نازیبایی بسیار زیاد در معابر شده که چشمان ساکنین و مراجعین را آزار می‌دهد.

موضوع بعد توجه به نیازهای اقتصادی ساکنین با ظرفیت های موجود در شوشتر نو است. برخورداری از جاذبه‌ گردشگری، وجود املاک تجاری زیاد در قسمت‌های مختلف شهرک و تبدیل اماکنی که ظرفیت اقتصادی دارند، همچون طبقه بالای بازارچه که می‌تواند به هتل، مسافرخانه و یا بازارچه صنایع دستی با تغییر کاربری یابد، به حوزه اقتصادی منطقه کمک زیادی می‌کند.

موضوع سوم نیازهای مرتبط با محل زندگی ساکنین است. سیستم فرسوده آب و فاضلاب، برق و سازه، شهروندان را در سال‌های اخیر بسیار آزار داده و هزینه‌های بسیار بالایی را به آنها تحمیل کرده و لازم است هزینه‌های تعمیرات از محل بودجه‌های بازآفرینی شهری، میراث فرهنگی و همچنین از سایر  بودجه‌های ملی و جهانی پرداخت شود.

هرچند شوشتر در سال‌های اخیر با داشتن نیروی کارآمد انسانی در وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و مهندسینی همچون بهنام مریدی، حسین پنبه دانه پور، اکبر هادی پور، صادق کهوازی، محمد رضا بهادری، آقایان پیلتن، دکتر بهروز حسین زاده و بسیار افراد دیگر می توانست در رفع این مشکلات پیش قدم باشد، اما متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده و لازم است متخصصین کشور به‌ ویژه فرزندان شوشتر در اینباره تغییر رویه دهند.

موضوع چهارم تغییر نگاه برخی ساکنین از زندگی در ساختمان‌های یک طبقه و بزرگ به زندگی در واحدهای آپارتمانی به دلیل افزایش تعداد اعضای خانواده و گران بودن املاک در سایر نقاط شهرستان شوشتر است. این موضوع ساخت و ساز در شوشتر نو را به صرفه‌ کرده و در نتیجه شاهد احداث واحدهایی در سازه اصلی هستیم.

تغییر نگاه‌ها به بافت ارزشمند شوشترنو نیازمند ارزش‌گذاری برای این منطقه و ساکنینش است.  بنابراین ارائه تخفیف و یا حذف  هزینه‌های خدماتی مانند آب، برق، گاز، مخابرات، عوارض و صدور اسناد مالکیت همچون سایر بافت های مشهور دنیا ضروری است؛ و بهبود فضای سبز و تجهیز این منطقه به فضای ورزشی و فرهنگی و سرای محله پس از چند دهه در اجرای این مهم تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *