گنجینه جوبجی باز هم قربانی می‌شود؟
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۹
شوشترنو  و ساکنینش را با هم دریابید
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

ساختمان قدیم بندر خرمشهر و محله شوشترنو ثبت ملی شدند

شوشترنو، یادمانی از مهمترین معماری‌های دوران معاصر ایران

 

به دنبال تلاش مسئولان میراث‌فرهنگی شوشتر و خرمشهر و همچنین پیگیری‌های میراث‌‌خبر در روزهای اخیر، پرونده‌های شوشترنو و ساختمان قدیم بندر خرمشهر سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

محمدرضا بهادری، مدیر پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های شوشتر به میراث‌خبر می‌گوید: «با توجه به شرایطی که در روزهای اخیر پیش آمد و بافت تاریخی شوشتر نو در خطر تخریب قرار گرفته بود، میراث‌فرهنگی ورود پیدا کرد تا مانع از تخریب‌های بیشتر شود.»

علی‌محمد چهارمحالی رییس اداره میراث‌فرهنگی شوشتر هم که نقش موثری در ثبت این پرونده دارد توضیح می‌دهد:«از سال‌های گذشته پرونده شوشترنو را معرفی کرده بودیم. شوشترنو، یادمانی از مهمترین معماری‌های دوران معاصر ایران است و از کارهای شناخته شده کامران دیبا. امسال بر اثر تخریبی که صورت گرفت به صورت اضطراری پرونده را آماده کردیم و با همکاری آقای دیبا که اطلاعات بسیاری در زمینه طراحی، ساخت و مرمت داده بودند، پرونده برای ثبت ملی آماده شد. شهرک شوشترنو، بر اساس مطالعاتی که دیبا در زمینه میراث کهن شوشتر انجام داده بود بنا شد و جایزه آقاخان را به خود اختصاص داد؛ و حالا هم خوشبختانه در فهرست میراث‌ جهانی جای گرفته است.»

یکی دیگر از پرونده‌های مهمی که امروز به ثبت ملی رسید، پرونده بندر خرمشهر است. سجاد پاک‌گهر، مدیر اداره میراث‌فرهنگی شهرستان خرمشهر، این ثبت ملی را هدیه‌ای به مردم خرمشهر در آستانه سالروز آزادی این شهر می‌داند:« یکی از ساختمان‌های ارزشمند باقی مانده از جنگ در شهرستان خرمشهر بنای بندر این شهر است. ما سال‌هاست در این زمینه فعالیت کردیم و مطالعات بسیاری روی آثار جنگ در این شهر انجام دادیم. ما دنبال این بودیم که تک بنا‌های ارزشمند را شناسایی کنیم و در قالب کتاب «لزوم حفظ ارزشمند باقی مانده از جنگ با رویکرد گردشگری در خرمشهر» با همکاری سرکار خانم درخشانی، منتشر کردیم. یکی از ایده‌های ما برای تغییر کاربری بندر خرمشهر تبدیل آن به موزه بندر و دریانوردی بود. ما به دنبال این بودیم که پرونده این بنا را به ثبت برسانیم و خوشبختانه این بنا در فهرست آثار ملی دفاع مقدس ثبت ملی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *