ریشه شناسی آیین گرگیعان
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹
برای رفع خطر بارندگی از بناها و محوطه‌های تاریخی بودجه سالانه اختصاص دهید
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

داستان نابودی پایه‌ی تندیس فردوسیِ قزوین چیست؟

نزدیک به دو سال پیش تندیس فردوسی در خیابان فردوسی برپا و گاه‌گاهی میان مدیران و مسوولان اختلاف دیدگاهایی بر سر بودن یا نبودن تندیس فردوسی روی داده است.

 

سیاوُش آریا، پژوهشگر تاریخ ایران و میراث فرهنگی – خبرنگار آزاد – کُنشگر میراث فرهنگی، گردشگری و زیست بوم – راهنمای گردشگری

 روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت نگاره هایی از تَندیس فردوسی در شهرستان قزوین در شبکه‌های اجتماعی پخش شده و نشان می‌داد پایه‌هایی که تَندیس فردوسی بر روی آن جای گرفته است، نابود و سنگ و بُتن های سیمانی آن نیز در کنار اثر ریخته و رها شده و هیچ آگاهی ای از سرنوشت تندیس فردوسی در دست نبود.

نگارنده از همان بامداد روز چهارشنبه با پیگیری های فراوان و در گفت و گو با کُنشگران (فعالان) فرهنگی شهرستان قزوین به سرنخ هایی کوتاه رسید. در همان روز خبرگزاری ایلنا شاخۀ شهرستان قزوین، گزارشی را نگاشت که نخست به این گزارش و پاسخ یکی از مسوولان نگاهی می اَندازیم.

 

هیچ رُخدادی برای تندیس فردوسی نیفتاده است

سخنگوی شورای شهر قزوین به ایلنا گفته است: مجموعۀ شهرداری پیش از اقدام به نابودی تندیس فردوسی باید این محیط را می پوشاند تا این رویداد، رُخ نداده و برای مردم قزوین نگرانی پدید نیاورد. مهدیه‌ سادات قافله‌باشی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در قزوین در پاسخ به اَنگیزۀ سَهوی نابودی تندیس فردوسی‌ شهرستان قزوین گفت : «در آغاز خیابان فردوسی شمالی بوستان بومی (پارک محلی) وجود دارد که جایگاه رفت و آمد بسیاری از شهروندان است. اما از آن جا که بوستان وضعیت مناسبی نداشت، شهرداری اقدام به بهسازی آن جا گرفت که در هنگام بازسازی پایۀ تندیس نابود شد.»

هَموَند (عضو) شورای شهر قزوین دربارۀ تغییرات طراحی این فضا که به این رویداد ناگوار انجامیده نیز گفت: «در این طرح بازپیرایی بوستان و اصلاح جدول ها و مبلمان شهری در دستور کار شهرداری منطقه دو قزوین قرار گرفت. سازمان زیباسازی شهرداری قزوین پایۀ ویران شده را نیز مرمت خواهد کرد و تندیس فردوسی هم اینک به این سازمان انتقال داده شده است.» وی با اشاره به این که به مردم قزوین اطمینان می‌دهیم که هیچ رخدادی برای تندیس فردوسی نیفتد، افزود: « تنها پایۀ تندیس ویران شده که بنا است کمی عقب‌تر ساخته شود و در واقع، باید این تندیس کمی عقب‌تر قرار بگیرد.»

سادات قافله باشی در دنبالۀ سخنانش گفت : « بهتر بود شهرداری پیش از اقدام به این کار محیط تندیس را می پوشاند (محصور می‌کرد) که این اندازه افکار همگانی (عمومی) آشفته و ناآرام نشود و حجم نگرانی هم زیاد نباشد.» سخنگوی شورای شهر قزوین همچنین دربارۀ زمان برگشت تندیس فردوسی بر جای خود افزود : « ما هم برای فرهنگ و هویت این کشور ارزش قایل هستیم و در زودترین زمان، پایۀ تندیس در همان مکان ساخته خواهد شد و کمتر از ۱۰ روز دیگر تندیس به حالت نخست بر خواهد گشت». (خبرگزاری کار ایران، ایلنا – کد خبر ۹۰۹۷۷۸، چهارشنبه ۱۷/۲/۱۳۹۹)

 

فشار رسانه ها اَنگیزه ای شد تا بخواهند تندیس فردوسی را برگردانند

پیگیری‌های نگارنده و گفت‌و‌گو با کُنشگران فرهنگی شهرستان قزوین داستان را به گونه‌ای دیگر نشان می‌دهد. در آغاز بر روی این خیابان در شهرستان قزوین نام فردوسی گذاشته شده بوده و پس از آن به خیابان دهخدا تغییر نام یافته.؛اما دوباره نام فردوسی را بر روی خیابان گذاشته‌اند و نزدیک به دو سال پیش تندیس فردوسی ساخته و در بوستانی در بخش شمالی خیابان فردوسی برپا شده است. در این مدت گاه‌گاهی میان مدیران و مسوولان کشمکش‌ها و اختلاف دیدگاهایی بر سر بودن یا نبودن تندیس فردوسی روی داده است. به هر روی و گویا تصمیم به انتقال تندیس فردوسی گرفته می شود که با پخش گسترده‌ی نگاره های ویران شدۀ پایۀ تندیس در شبکه های اجتماعی و فشار رسانه ای و درخواست های مردمی، مسوولان گفته اند که تندیس سالم است و به زودی به جای پیشین خود باز می گردد. از سویی، گفته شده که از پاییز سال گذشته در این بوستان بازپیرایی و بِهسازی انجام گرفته و طرح اصلاح هندسی در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *