پاسارگاد در پسِ نام تاریخی و جهانی خود گم شده
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۹
اهمیت حفظ میراث ملموس در کیفیت محیط های شهری
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۹
نمایش همه

پشت پرده تخریب خانه خادم شهر انار کرمان

خانه تاریخی خادم آستانه که متعلق به خاندان بزرگ خادم آستانه است و روزگاری محل زندگی نوادگان ملاصدرای شیرازی، فیلسوف بزرگ ایرانی بوده

 

خانه تاریخی خادم آستانه در شهر انار کرمان یکی از آثار ارزشمند ایران است که ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۶۱۴ در فهرست میراث ملی جای گرفته؛ با این حال سال‌هاست به حال خود رها شده و تا کنون به رغم پیگیری‌های مکرر دوستداران میراث‌فرهنگی و اطلاع‌رسانی رسانه‌ها اقدامی برای ساماندهی آن انجام نشده است. گفته می‌شود در روزهای اخیر میزان تخریب‌ها چند برابر شده.

چرا باید خانه تاریخی خادم آستانه به جای ساماندهی ویران شود؟ آن هم در شهری که هویتش به آثار تاریخی‌اش وابسته است و ارگ انار و خانه آستانه را مورد علاقه بسیاری از مردم این دیار است و آن‌ها را بخشی از تاریخ خود به شمار می‌آورند.

به گذشته بر‌گردیم. خانه تاریخی خادم آستانه که متعلق به خاندان بزرگ خادم آستانه است و روزگاری محل زندگی نوادگان ملاصدرای شیرازی، فیلسوف بزرگ ایرانی نیز بوده است. قدمت این خانه به اواخر دوره زندیه می‌رسد. قبر جواهر صدری و خواهرش بهاره صدری (نوادگان ملاصدرا) هم‌اکنون در شهر انار قرار دارد. جواهر صدری به مدت ۷۰ سال خادم امامزاده محمد صالح (ع) انار بوده است. خانه تاریخی «خادم آستانه» محل رفت و آمد میرزا رضای کرمانی (کسی که ناصرالدین شاه قاجار را به ضرب گلوله کشت) نیز بوده.

خانه خادم آستانه در جوار امامزاده محمدصالح (ع) انار قرار دارد و بنابراین زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهر انار است؛ اما این روزها احتمال آن می‌رود به عمد آب به زیر دیوارهای خانه انداخته شده تا دیوارها فرو ریزد. این در حالی است که با حفظ و مرمت می‌توان از این خانه به عنوان مرکز فرهنگی، موزه، پژوهشکده قرآنی یا فضایی برای اجرای نمایش استفاده کرد؛ و دوستداران میراث‌فرهنگی بارها از اداره اوقاف شهر انار برای حفظ این بنا درخواست کرده‌اند اما به نظر می‌رسد که متولی حفظ میراث فرهنگی راه خود را می‌رود و قرار نیست این خانه به خواست مردم انار و با هم‌فکری آنان ساماندهی شود.

آیا باز هم شاهد ویرانی یک خانه‌ تاریخی دیگر خواهیم بود؟ آیا امروز که آب در زیر دیوارهای این خانه افتاده زمان اقدام برای نجات آن نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *