شوراها ثابت کنند از تاریخ و فرهنگ گریزان نیستند
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹
زخم تن رامشیر عمیق است به دادش برسید
اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۹
نمایش همه

آیا سینما قدس اهواز برای همیشه تخریب می شود؟

با وجود فروش ملک و درآوردن صندلی ها و دیوارکوب ها

 

مجتبی گهستونی، فعال حوزه میراث‌فرهنگی خوزستان، عضو شورای هماهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری

سینما قدس (آریا) اهواز با بیش از شصت سال قدمت، برخورداری از تنها سینمای تابستانه و یک بنای قدیمی با ارزش معماری که قبل از انقلاب مسافرخانه بود، این روزها که کرونا سالن های سینما را تعطیل کرده به وضعیت نامعلومی دچار شده و بیم آن می رود که به زودی هم تخریب شود.

فروش ساختمان و زمین سینما قدس (آریا) اهواز در روزهای گذشته موجی از نگرانی به وجود آورده و حتی برخی مدیران فرهنگی را پس از اطلاع از این موضوع به تکاپو واداشته است. این سینما در سال ۱۳۳۰ با نام سینما “ایران” در خیابان امام خمینی (ره) تاسیس شد، سال ۱۳۴۷ با نام سینما “آریا” آغاز به کار کرد و روزگاری یکی از پرفروش ترین سینماهای اهواز به شمار می رفت، پس از انقلاب این سینما، «قدس» نام گرفت.

در ایامی که کرونا موجب تعطیلی نیم بند جهان شده است، مدیران موسسه سینمایی بهمن سبز، از فرصت استفاده کرده و در سینما قدس اقدام به باز کردن صندلی ها، دیوارکوب ها و باز کردن برخی تاسیسات کرده اند. اگر قرار است این سینما فروخته شود تا بخش خصوصی آن را فعال کند، پس چرا تاسیسات آن باز شده است؟

از ابتدای ساخت سینما، زمین این مکان فرهنگی متعلق به بخش خصوصی و ساختمان آن متعلق به حوزه هنری بود که در سالهای اخیر به موسسه ای نیمه دولتی به نام بهمن سبز واگذار شد.

در حال حاضر پنج سینما شامل سینما اکسین، قدس و بهمن با مالکیت حوزه هنری، سینما ساحل با مالکیت بنیاد مستضعفان و سینما هلال با مالکیت جمعیت هلال احمر در اهواز فعال هستند و فیلم‌های روز سینمای کشور را اکران می‌کنند علاوه بر این سینماها، مجتمع فرهنگی سینمایی دنیا نیز با مالکیت بخش خصوصی در اهواز واقع شده که هیچ فعالیتی ندارد و تعطیل است.

موسسه سینمایی بهمن سبز که مقر آن در تهران است و در خوزستان سرپرست دارد به همراه مالک زمین که شخصی به نام «ثقفیان» است عرصه و اعیان را به فردی به نام «برادران» فروخته اند که به نظر می رسد ایشان با هدف تخریب و ساخت مجتمع تجاری، این سینما را خریداری کرده است. موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز از دهه ۷۰ شمسی به عنوان زیر مجموعه حوزه هنری فعالیت خود را آغار کرد، این موسسه از جمله مهمترین سینماداران ایران و صاحب ۱۰۰ سالن است، موسسه بهمن سبز در استان خوزستان پنج سینمای اکسین، قدس و بهمن اهواز و سینماهای آزادی آبادان و سینما نخل خرمشهر را دارد.

استانداری خوزستان و سازمان برنامه و بودجه که گاهی می کوشند با هزار بدبختی هزینه تامین پول برای ایجاد یک متر سرانه فرهنگی را فراهم کنند آیا به راحتی اجازه خرید، فروش، تغییر کاربری و یا فروش سینما قدس اهواز را می دهند؟

 

سکوت مدیران استانی در قبال فروش سینما

حال باید منتظر واکنش متولیان فرهنگ و هنر و دیگران ادارات و نهادها از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، حوزه هنری، میراث فرهنگی خوزستان، معاونت سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان و… ماند.

آیا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی فرهنگ و هنر به خصوص سینما در خوزستان زیر بار این خرید و فروش و احیانا تخریب می رود؟ با توجه به شناختی که از مدیران فرهنگی این اداره کل دارم بی شک آنان زیر بار کاهش سرانه فرهنگی شهر اهواز نخواهند رفت. اما این اداره کل تمام اراده خود را برای جلوگیری از تخریب و یا تغییر کاربری سینما قدس بکار می گیرد؟

چرا تاکنون اداره کل میراث فرهنگی خوزستان بنای سینما قدس را که قدیمی ترین سینمای شهر اهواز محسوب می شود به همراه ساختمان قدیمی مسافرخانه قصر شیرین که در این ملک قرار دارد را ثبت ملی نکرده است؟ به همین دلیل ثبت اضطراری این ملک باید توسط متولیان امر در سریع ترین زمان انجام شود.

تاسیسات داخلی سینما قدس اهواز در حالی به بهانه های مختلف در آورده می شود که در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۷ دهها میلیون تومان هزینه مرمت را صرف خود کرد و به یک سینماتاتر تبدیل شد. حتی روابط عمومی حوزه هنری در مصاحبه ای که دو سال پیش در اسفند ۹۷ انجام شد اعلام کرد: تعطیلی سینما قدس دایمی نیست و در بازگشایی این سینما هیچ تردیدی وجود ندارد و این سینما در حال بازسازی است و پس از پایان عملیات تعمیرات بازگشایی می‌شود. ابتدای سال ۹۸ بود که موسسه بهمن سبز تصمیم به بازسازی این سینما گرفت و تعمیر ارتقای کیفیت فضای فیزیکی، تجهیزات و تاسیسات این سینما را در دستور قرار داد و بیش از ۲۰۰ میلیئن تومان در آن هزینه کرد.

با وجود اینکه سینما قدس اهواز وضعیتی نامناسبی داشت و با مرمت و اصلاح زیرساخت های قدیمی می تواند یکی از بهترین فضاهای فرهنگی و هنری را به خود اختصاص دهد، اما بی تدبیری های لازم برای از دور خارج کردن یکی از سینماهای مهم خوزستان با رسالت برخی نهادهای فرهنگی در تضاد است و با شعار نهضت سینماسازی همخوانی ندارد.

 

سینما ضرر می دهد آن را به حوزه هنری بدهند

همچنین در فروردین ۱۳۹۸ بود که رئیس حوزه هنری خوزستان در خصوص بازسازی سینما قدس گفت: مرمت این سینما را به بهترین شکل ممکن انجام و فضای سینما مدرن، بازطراحی، بازسازی و تعمیر شده است.

وی با بیان اینکه یک سن مناسب ایجاد شد برای اینکه بتواند قابلیت اجرا برای کنسرت های موسیقی، تئاتر، همایش ها داشته باشد، اضافه کرد: همچنین پرده سینما تعویض و فضایی کاملا لذت بخش و مطلوب برای مخاطب ایجاد شده است. در مرحله بعد بناست قسمت بالکن سینما تبدیل به یک سالن جدید شود.

اما رییس حوزه هنری خوزستان در نخستین روزهای اردیبهشت ۹۹ به خبرگزاری ایرنا گفت: تخریب یا واگذاری سینما قدس را رد نمی‌کنم چراکه نمی‌توان واقعیت را کتمان کرد و وظیفه و رسالت ما صداقت با مردم است نمی‌توانیم حقیقت را فدای مصلحت کنیم، ممکن است واگذاری یا تخریب اتفاق بیفتد ولی تا این لحظه از منابع رسمی و معتبر چنین چیزی به ما ابلاغ نشده و مستندات آن نیز موجود است.

 

حجت الاسلام و المسلمین سیدشهاب‌الدین طباطبایی با بیان این که سینما قدس دارای مالکیت شخصی است و سرقفلی آن متعلق به حوزه هنری است توضیح داد: در حال حاضر این سینما دارای مالکانی  با سهم‌های مختلف است و امکان دارد متناسب با همین سهم‌ها و مالکیت‌ها اتفاقاتی بیفتد که خارج از توان و اختیارات حوزه هنری باشد، در هر صورت مالکان خصوصی براساس قوانین  می‌توانند به دنبال احقاق حق و اعمال نظرشان باشند.

وی ادامه داد: نکته دیگر این که اگر سینما قدس جزو سینماهای ضرر ده و کم استفاده است و بناست به عنوان سینما استفاده نشود آن را به حوزه هنری واگذار کنند تا از آن به عنوان مجموعه فرهنگی، آموزشی استفاده شود و از لحاظ فضای آموزشی و فرهنگی ظرفیت بیشتری پیدا ‌کنیم. از میراث فرهنگی استان نیز درخواست داریم به این مساله ورود کند تا سینما قدس برای حوزه هنری بماند و ما بتوانیم به عنوان یک فضای فرهنگی و هنری همچنان از آن استفاده کنیم.

 

می گویند سینما می سازیم اما نمی سازند

با وجود فروش ملک سینما قدس و درآوردن صندلی ها و دیوارکوب ها، آیا مالک جدید وعده ساخت سینمای دیگری را می دهد تا همچون مالکان سینما دنیا که ملک قدیمی را در خیابان امام تخریب کردند و سینمایی در کیانپارس ساختند، متولیان فرهنگ و هنر را دور می زنند و یک بار دیگر بعد از تخریب سینما دنیا، اینبار باید شاهد تخریب سینما قدس باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *