کمک به میراث‌فرهنگی یا کمک به میراث‌فرهنگی؟!
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹
آیا سینما قدس اهواز برای همیشه تخریب می شود؟
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

شوراها ثابت کنند از تاریخ و فرهنگ گریزان نیستند

در همه این سال‌ها در بسیاری از شهرها و روستاها شورای شهر نقش موفقی در کمک به میراث فرهنگی نداشته

 

مجتبی گهستونی، فعال حوزه میراث‌فرهنگی خوزستان، عضو شورای هماهنگی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری

ضمن تبریک روز نهم مصادف با روز ملی شوراها بی هیچ مقدمه ای در خصوص اهمیت شوراها در شهرها و روستاها یادآور شوم که در بسیاری از نقاط کشور نداشتن تعامل سه گانه بین شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی و شورای شهر و روستا باعث شده تا بناها، محوطه ها و بافت تاریخی و حتی برخی از ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی آن مناطق از صفحه روزگار محو و یا نادیده گرفته شوند و بیشترین آسیب را ببینند.

در این زمینه در سال‌های متعدد فرمانداری ها حتی ناتوان از برقراری تعامل بین این سه برای حفظ میراث فرهنگی و مستعد کردن پتانسیل‌های آن مناطق بوده‌اند. در بیشتر مواقع نداشتن تعامل سه گانه بین شهرداری‌ها، اداره کل میراث فرهنگی و شورای شهر به گونه‌ای است اگر از عمده اعضای شورای شهر و عمده مدیران شهرداری بپرسید که در شهرشان چند اثر ثبت ملی وجود دارد و بیشترین آثار تاریخی در کدام محلات متمرکر است، و نمایان است کمتر شخصی پاسخ درستی ارائه می‌دهد و حتی در نتیجه ناآگاهی ممکن است منکر وجود چنین آثاری هم بشوند.

در طی یک دهه اخیر هربار شوراهای شهر و روستا فعالیت خود را از سر گرفتند از آنها درخواست شده تا ثابت کنند که از تاریخ و فرهنگ گریزان نیستند. از آنها خواسته شده تا رویه تخریب بناها و بافت‌های با ارزش میراثی را در دستور کار خود قرار ندهد بلکه با همکار و تعامل بیشتر در جهت حفظ میراث فرهنگی کوشش کنند تا عقب ماندگی‌ها جبران شود. البته این نکته را باید یادآور شد که شوراها و شهرداری‌ها قرار نیست وظایف وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری را انجام دهند، بلکه این نهاد مردمی تنها وظیفه خودش را انجام می‌دهد.

آنچه که دربالا درباره اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری گفتم محدود به این دوره از شورای شهر که برخی از آنان با حوزه میراث فرهنگی و اهمیت گردشگری آشنا هستند نمی‌شود بلکه در دوره‌های قبلی از سوی دوستداران میراث فرهنگی و انجمن‌ها زمان زیادی صرف می‌شد تا حداقل برخی از مفاهیم ابتدایی به آنان منتقل شود. متاسفم که بگویم در همه این سال‌ها در بسیاری از شهرها و روستاها شورای شهر نقش موفقی در کمک به میراث فرهنگی نداشته.

در این میان نباید کم کاری برخی از ادارات میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری را نادیده گرفت چون از مقصرین اصلی در ناتوانی برای توجیه اعضای شوراها و مدیران شهرداری بوده که به تلاش‌های سطحی اکتفا کرده‌اند.

بی شک ما شهروندان هرگاه که در میان اعضای شورای شهر افراد علاقمند به توسعه پایدار و شیفته تاریخ و فرهنگ را در ترکیب شورائیان می‌بینیم خشنود می‌شویم و انتظار می‌رود که در عمل نیز برای اهمیت دادن به حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری وقت کافی بگذارند.

در ادامه از اعضای شورای شهر درخواست دارم که با توجه به ماهیت کارشان مطالبه محور باشند. باید این پرسش در ذهن تک تک شورائیان به وجود بیاید که عناصر شاخص شهرشان در حوزه میراث فرهنگی چیست و کجاست؟

چالش‌های موجود در محوطه‌های باستانی کجاست و چرا شهر و روستایشان در حوزه گردشگر پذیری و جذب درآمد برای جامعه محلی از راه صنایع دستی عاجز هستند؟

وظیفه مدیران شهرداری، میراث فرهنگی و البته اعضای شورای شهر است که برای کیفت بخشی در محله‌هایی که دارای بناهای با ارزش میراثی هستند به منظور ارتقا سطح کیفی زندگی ساکنان کوشش کنند تا هم انگیزه نگهداری در بناها بیشتر شود و هم به حفظ این بناها بینجامد. متاسفم که بگویم بری از شوراها و شهرداری‌ها برای زیاده‌خواهی خود همواره مجوز تخریب بناهای ارزشمند را داده، شورای شهر فقط نظاره گر تخریب‌ها بوده و میراث فرهنگی در بسیاری مواقع اندک تلاش‌هایش بی نتیجه بوده است. صدای دوستداران میراث فرهنگی هم به گوش مسئولانی که چوب پنبه در گوش‌هایشان گذاشته بودند، نرسیده است.

شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی و شورای شهر موظف هستند که بسته‌های تشویقی کلان، منطقه‌ای و محلی در بافت‌های قدیمی اهواز طراحی کنند تا منجر به ساماندهی و ارتقای کیفی شود. تملک برخی بناهای ارزشمند توسط شهرداری و شورا و دادن کاربری با ارزش توصیه جدی دوستداران میراث فرهنگی است. با این تملک می‌توان امیدوار بود که شاهد افزایش مراکز فرهنگی و گردشگری در بافت تاریخی با حضور و مشارکت بخش خصوصی باشیم. همچنین می‌توان امیدوار بود که زمینه تداوم برگزاری برنامه‌های فاخر فرهنگی و هنری با حضور عموم شهروندان در اماکن و معابر تاریخی فراهم بیاید.

از شهرداری و شورای شهر و البته اداره کل میراث فرهنگی انتظار می‌رود که با تشکیل جلسات و اتخاذ تصمیم های کارشناسانه به بازپیرایی و مرمت ابنیه با ارزش، نورپردازی ابنیه ارزشمند، مرمت و احیای درها و سردرهای ارزشمند، نگهداری و احیای بناها و طراحی مبلمان بافت تاریخی همت به خرج بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *