بازخوانی مهم‌ترین جشن‌های ایرانی
فروردین ۳۰, ۱۳۹۹
بخشی از دیوار کاخ سعدآباد فروریخت
فروردین ۳۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

یک سال کار بدون حقوق ۴ عضو پایگاه جندی‌شاپور

مسئولان میراث‌فرهنگی پاسخگو باشند

 

بعد از گذشت یک سال، هنوز چهار عضو پایگاه حفاظت از میراث‌فرهنگی جندی‌شاپور حقوق خود را دریافت نکردند. این در حالی است که مجموع حقوق و اضافه حقوق این چهار نفر ۱۵۰ میلیون تومان می‌شود. فعالان میراث‌فرهنگی خوزستان می‌گویند: «این افراد سال گذشته حافظان اصلی محوطه هزار هکتاری جندی‌شاپور بودند و حتی به عنوان راهنما فعالیت می‌کردند و تمام توان خود را برای صیانت از این محوطه تاریخی به کار می‌گرفتند. در تمام روزهای تعطیل و غیرتعطیل که گردشگران به این مجموعه می‌آمدند، آن‌ها حضور داشتند و فراتر از وظایف خود عمل کردند. آیا این دسترنج اقدامات آن‌هاست؟»

بر اساس تحقیقات انجام شده میراث‌خبر، این افراد از بومی‌های منطقه هستند و کارنامه آن‌ها مشخص و شفاف است. آن‌ها از دهه ۸۰ به صورت غیرانتفاعی با سازمان میراث‌فرهنگی همکاری می‌کردند و از سال ۹۵ از آن‌ها درخواست شده که با سازمان همکاری کنند و سه سال حقوق دریافت کردند اما متاسفانه در یک سال گذشته به دلایلی که معلوم نیست، پیگیری‌ برای دریافت حقوق‌شان به نتیجه نرسیده است.

فعالان میراث‌فرهنگی خوزستان از علی‌اصغر مونسان، رییس وزارت‌خانه میراث‌فرهنگی و محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی خواستار رسیدگی هر چه سریعتر به این مشکل هستند.

از سوی دیگر، مسئولان مستقیم پایگاه‌ها می‌گویند: «این چهار نفر در آمار نیروی‌های ما به هیچ وجه نبودند وگرنه قبل از عید ما حقوق بیش از ۷۰۰ نفر نیرو را پرداخت کردیم. ما از سال گذشته، جندی شاپور را در فهرست پایگاه‌ها قرار دادیم و ما نمی‌فهمیم چگونه این‌ها در سال‌های گذشته حقوق گرفتند!

گفته می‌شود، پرداخت نشدن حقوق به این افراد باعث وارد شدن فشارهای اقتصادی شدید و ایجاد مشکلات خانوادگی برای‌شان شده است. با توجه به رکود اقتصادی که همه ایران را فرا گرفته، پرداخت نشدن حقوق این افراد، شرایط‌ زندگی‌شان بسیار سخت و دشوارتر شده است.

سال‌هاست که حقوق ده‌ها نفر از پرسنل پایگاه‌های ملی و جهانی در خوزستان پس از چند ماه تعویق پرداخت می‌شود. با این حال در هفته‌های گذشته، حقوق ماه‌های عقب افتاده برخی افراد در پایگاه‌ها همچون پایگاه جندی شاپور پرداخت نشده که در این خصوص هیچ پاسخ قانع کننده‌ای از طرف وزارت میراث فرهنگی دریافت نشده است.

سوال این‌جاست که اگر این چهار نفر از پایگاه جندی‌شاپور بروند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا این محوطه وسیع که به زودی میراث‌جهانی ایرانیان خواهد شد، به حال خود رها می‌شود؟ آیا قرار است نیرو گرفته شود؟ پس حقوق این افراد که یک سال فعالیت کردند، چه خواهد شد؟ آیا بدون هماهنگی با مسئول پایگاه‌ها این نیروها گرفته شده است؟ این افراد در سه سال گذشته از کجا حقوق می‌گرفتند؟

دانشگاه گندی شاپور یا جندی شاپور یکی از آثار به‌جای‌مانده از دوران ساسانیان است؛ و با بیش از ۱۷ سده قدمت، از باستانی‌ترین دانشگاه‌های خاورمیانه محسوب می‌شود. جندی ‌شاپور شهری است کهن در شمال استان خوزستان و در نزدیکی شهرستان دزفول که امروزه ویرانه‌های آن باقی است و به‌سبب بیمارستان و دانشگاهی که در آن بوده شهرت بسیار داشته‌است.

حال اعضای پایگاه حفاظت از پایگاه میراث‌فرهنگی جندی‌شاپور می‌گویند، در صورتی‌که حقوق ما پرداخت نشود، ترک کار می‌کنیم و اگر هر مشکلی برای این محوطه تاریخی پیش بیاید، متوجه رییس وزارت‌خانه میراث‌فرهنگی و معاون میراث‌فرهنگی و مسئول پایگاه‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *