آیا در آرامگاه بی‌بی شهربانو گنجینه‌ای عظیم نهفته است؟
فروردین ۲۵, ۱۳۹۹
میراث‌فرهنگی را نجات دهیم
فروردین ۲۵, ۱۳۹۹
نمایش همه

بارِ گران باران برای میراث ایران

هشدار شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث به احتمال تخریب بناهای تاریخی

با توجه به بارش‌های فراوانی که در چند هفته اخیر رخ داده، شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در نامه‌‌ای به معاونت میراث فرهنگی، نسبت به احتمال تخریب بناهای تاریخی بر اثر باران هشدار داده است.

در نامه این تشکل غیردولتی به مساله خسارت‌های احتمالی به بناهای تاریخی و مساله مرمت نشدن این آثار اشاره شده است. در این نامه که خطاب به دکتر طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور نوشته شده، آمده است:پیرو تلاش کمیته ‌میراث‌ فرهنگی شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور به آگاهی می‌رساند، با فرارسیدن فصل نو و آغاز بارش‌های بهاری، که در دو سال اخیر، کشور عزیزمان ایران از این موهبت الهی بویژه در فصل بهار بسیار بهره‌مند نموده، شاهد آن بوده‌ایم که این بارش‌ها برای بسیاری از بناهای تاریخی موجب خسارت‌های جبران ناپذیری شده است؛ چرا که بسیاری از بناهای تاریخی که در تملک وزارت‌خانه متبوع قرار دارند مرمت و نجات‌بخشی جامعی در آن‌ها انجام نگرفته و در شرایطی قرار گرفته‌اند که لایه‌های بیرونی به ویژه بام‌ها بسیار آسیب پذیر شده و امکان ورود آب باران به لایه‌های زیرین وجود دارد.

در چنین شرایطی شاهد آغاز آسیب دیدگی بسیاری از بناهای تاریخیِ رها شده، بدون کاربری و بعضا مرمت نشده هستیم که با فراموش شدن این موضوع و وارد شدن آب از بام که با نفوذ آب به داخل لایه‌ها، سبب صدمه گسترده به تاق‌ها، گنبدها و پوشش‌های تخت و سپس فرو ریختن آن به طبقات زیرین می‌شود، مشکلات این بناها را دوچندان کرده است. در صورت عدم اقدام به موقع برای رفع معظل و نجات‌بخشی، تخریب گسترده‌ای را در بناهای تاریخی سراسر کشور شاهد خواهیم بود. چنانچه با رصد بسیاری از بناها، می‌توان دریافت که این موضوع در طول سالیان گذشته به وفور رخ داده است.

بر همین اساس «کمیته تخصصی میراث فرهنگی» شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به نمایندگی از یکصد و ده انجمن و سازمان مردم‌ نهاد فعالِ زیر مجموعه خود از ۲۸ استان کشور، از جنابعالی بعنوان بالاترین مقام تخصصی این حوزه در وزارتخانه متولی، خواهشمند است، تا هرچه سریع‌تر نسبت به بازبینی و رفع خطر اضطراری از بناهای تاریخی تحت تملک و ارائه گزارش در راستای اقدامات رفع خطر از سوی مدیران کل ادارات استان‌ها دستور به اقدام عاجل داده و اقدام لازم را مبذول دارید. پیشاپیش از بذل مساعدت و همکاری و اعلام وصول اقدامات از آن نهاد محترم سپاسگزاری می‌کنیم.»

از جمله اقدامات حفاظتی و نجات بخشی پیشنهادی این شورا که در این نامه مطرح شده می‌توان به بازبینی ناودان‌ها و اصلاح یا تعویض آن‌ها در صورت خرابی و عدم کارکرد صحیح، اجرای پوشش موقت توسط داربست و ورق فلزی که قابل جمع‌آوری نیز باشد با اولویت بندی بر فضاهای سالم‌تر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *