بی‌مهری‌ به خانه سر سلسله سادات طباطبایی بهبهان
فروردین ۱۸, ۱۳۹۹
چه بر سر آرامگاه علاءالدوله سمنانی آمده؟
فروردین ۱۸, ۱۳۹۹
نمایش همه

آینده گردشگری ایران برای ماندن نیاز به چه دارد؟

چشم‌انداز گردشگری تا اتمام قطعی کرونا در دنیا و پیدا شدن درمان آن قابل پیش‌بینی نیست

 

مهدی دباغ

این‌ روزها خیلی‌ها، نگران آینده گردشگری استان‌ها و شهرهای مختلف ایران هستند. در سال‌های گذشته، بسیاری از مردم کسب‌ و کارشان را به سمت گردشگری سوق داده‌اند و حالا کرونا، همه امیدها را ناامید کرده است. مهدی دباغ، فعال گردشگری بر اساس آخرین بررسی‌ها و مشاهدات خود آینده گردشگری می‌گوید:

در شرایط فعلی دو سناریو محتمل است:

اول: سناریوی خوشبینانه

این بیماری تا خرداد امسال به پایان خود نزدیک و کنترل شود: در این شرایط با توجه به ترس‌های مردم از سفر و احتمال مریضی و برگشت اعتماد عمومی حداقل دو ماه زمان لازم است تا شرایط عادی شود یعنی پایان تابستان و عملا از زمان پرکاری دفاتر مسافرتی خارج شده‌ایم و به زمان کم‌کاری؛ پاییز و زمستان وارد می‌شویم.  درباره گردشگری ورودی،  با توجه به کنسلی تمام تورهای از دی ماه سال گذشته و مشخص نبودن زمان مذاکرات B2B ،چشم‌انداز خوبی ندارد. همه مذاکرات برای انتهای سال ۹۹ به صورت خوشبینانه است. در این صورت با توجه به فعالیت فقط دو ماه از سال هزینه‌ها به شدت کنترل و از هر حرکت جدیدی که باعث خطرپذیری حتی کوچک باید جلوگیری کرد. از سوی دیگر، گردشگری خروجی هر چند بسیار وابسته به سیاست‌های دولت‌هاست اما کم و بیش با همین شرایط رو به رو است.

دوم: سناریوی بدبینانه

با توجه به تحریم‌ها و مشکلات عدیده اقتصادی دولت مجبور شود، نسبت به قرنطینه خانگی مردم مواضع سهل‌انگارانه در پیش بگیرد که باعث می‌شود، مرگ و میر بالا برود و این پایان مسافرت‌های داخلی است و به طبع کشورهای دیگر هم با توجه به آمار بالای این بیماری از پذیرش ایرانی‌ها جلوگیری می‌کنند. اگر در این وضع قرار بگیریم. چشم‌انداز گردشگری تا اتمام قطعی کرونا در دنیا و پیدا شدن درمان آن قابل پیش‌بینی نیست.

نتیجه اینکه به نظر می‌رسد، پشت جریان کرونا در دنیا، سیاست بسیار پیچیده‌ای است و نتیجه آن شاید تغییر خیلی از فرهنگ‌ها، ایده‌ها، مدیریت‌ها و سبک اموزش و ….. باشد. برنامه‌ریزی بدون آگاهی از شرایط کلان دنیا و ایران، مشکل است اما در گام اول باید با کاهش هزینه‌ها، بالاخص تبلیغات و همچنین هزینه‌های اضافه در سناریو اول جهت جلوگیری از تعطیلی دفاتر مد نظر گرفته شود.

درسناریو دوم، راه سخت‌تری پیش روست که بدون حمایت و تدبیر دولت گذر از آن بسیار دشوار است. دولت باید برای جلوگیری از ورشکستگی بنگاه‌ها و موسسات گردشگری، حمایت‌های جدی‌تری را در نظر بگیرد. گردشگری امروز بیش از هر زمان دیگر برای زنده‌ ماندن در این فضا نیاز به آموزش و حمایت دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *